Переглядів: 72

Альбом-звіт, альбом-посвята

У 2023-у з нагоди 85-річчя Одеської обласної організації НСХУ в Центральному будинку художника в Києві експонувалася виставка «Творчий звіт одеських митців». Це було одне з наймасштабніших представлень наших земляків у столиці. Й відрадно, що цей факт зафіксований у високополіграфічному науково-популярному альбомі-каталозі, який нещодавно побачив світ і заявлений на презентацію у рамках нинішнього форуму

«Українська книга на Одещині», що традиційно пройде в Одеській національній науковій бібліотеці (6—8 червня).

Альбом містить більше 300 творів 182 майстрів різних видів мистецтва, систематизованих за п’ятьма основними секціями: живопис, графіка, скульптура, монументально-декоративне і декоративно-прикладне мистецтво. Зазначу, сьогодні одеський осередок НСХУ налічує понад 300 членів і це третя за чисельністю професійна спільнота художників в Україні. Прикметно, що твори жінок серед презентованих складають близько 45% (80 мисткинь), що свідчить як про виважену гендерну політику організації, так і про вагоме місце жінки в українському соціумі. Фемі-нізація мистецтва — характерна риса нашого часу, адже, скажі-мо, у XVII — XVIII століттях у країнах Європи жінок серед художників-професіоналів було менше 1%.

Новий повноколірний альбом є предметом гордості організації з кількох причин. По-перше, кругла дата — доказ живучості й ефективної діяльності одного з найстаріших товариств України, яке культивує наступність і традицію. По-друге, це свідчення існування професійно зрілого, талановитого ядра однодумців, здатного забезпечити сталий розвиток корпоративної спілки і націлити її на втілення подібних масштабних виставкових та видавничих проєктів. Третя причина, на мою думку, пов’язана з далекоглядністю і дипломатичністю керівництва орга-нізації, яке вміє працювати в унісон із центральними і регіональними структурами.

Зрештою, предметом гордості може бути і сам факт виходу в наш надскладний час подібного презентаційного видання. Останній схожий ґрунтовний видавничий проєкт обласної осередку НСХУ був реалізований ще десять років тому за сприятливіших суспільно-політичних та еконо-мічних умов. Утім, це аж ніяк не означає, що слід впадати в ейфорію, самозадоволення й спочивати на лаврах, адже життя, а особливо творче, — це завжди нові виклики і випробування, нові завдання, які вимагають чергової порції зусиль і навіть самопожертви.

Крім правління Одеської обласної організації НСХУ, виходу альбому толерував департамент культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини Одеської ОДА за фінансової під-тримки меценатів Сергія Гриневецького, Володимира Бабієнка, Михайла Поживанова, Руслана Вастьянова й Олени Переведенцевої, які зі сторінок видання звернулися до читачів з лаконічними щирими привітаннями.

Підготовка виходу змістовного альбому — процес доволі тривалий, який вимагає контактів, збору якісно відтворених та атрибутованих творів, поетапного вирішення різнопланових організаці-йних питань, оформлення, написання статтей та впорядкування. На це йдуть місяці й навіть роки. Відтак його поява, яка виправдала наші очікування, стала помітною і пам’ятною подією, що претендує на документ епохи і, ба більше, як це не сумно звучить, своєрідним мартирологом.

На жаль, у процесі підготовки і видання одеська спілка втратила багатьох активних та авторитетних членів, які передчасно пішли у засвіти: Алла Ворохта (1946 — 2025), Віктор Гоманюк (1960 — 2025), Геннадій Гармидер (1945 — 2023), Сергій Ільїн (1949 — 2024), Володимир Кабаченко (1958 — 2024), Іван Козирод (1923 — 2024), Галина Кравченко (1958 — 2023), Галина Резніченко (1957 — 2025), Есфір Серпіонова (1943 — 2025), Світлана Юсим (1941 — 2022). Вони залишили вагомий слід в українському мистецтві, на педагогічній ниві чи в музейній справі, а їхні твори продовжують радувати шанувальників мистецтва, зокрема й на сторінках цього на сторінках цього альбому.

Видання відкривають вступні статті голови НСХУ, заслуженого художника України Костянтина Чернявського, директорки департаменту культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини Одеської ОДА, заслуженої працівниці культури України Олени Олійник, народного художника України, академі-ка Анатолія Горбенка і кандидатки мистецтво-знавства, завідувачки кафедри образотворчого мистецтва художньо-графічного факультету ПНПУ ім. К.Д. Ушинського Анни Носенко. Оцінювати цей новодрук потрібно не лише з точки зору змісту, дизайну та якості поліграфії, а й за основним меседжем, який напрошується з огляду на умови, в яких він підготовлений, — усупереч несприятливим обставинам зберегти національну ідентичність у часи воєнних викликів.

Переважна більшість із представлених на сторінках видання митців уже пройшла свій насичений творчими досягненнями шлях — від навчання в різних закладах до участі у групових і персональних виставках різного рівня, але ця столична виставка закарбується у нашій пам’яті як історична з огляду на круглу дату й умови, в яких вона здійснювалася.

Володимир КУДЛАЧ,
художник, мистецтвознавець,
член НСХУ та НСЖУ.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net