Переглядів: 70

Простори, де кожен може бути собою

У рамках реалізації Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», ініційованої першою леді Оленою Зеленською, 23 травня в Одесі відбувся обласний семінар-практикум «Ти як? Культура без бар’єрів. Простори, де кожен може бути собою».

Цей важливий захід, спрямований на пошук нових підходів до підтримки ментального здоров’я зібрав представників органів влади, фахівців у сфері ментального здоров’я, культури, освіти, громадських організацій, творчих колективів, ВПО, консультантів програми «Ти як?», активних членів громад Одещини. Загалом — понад 120 учасників.

Під час семінару обговорювали: як культура може сприяти подоланню колективної травми; як підтримувати психічне здоров’я в часи стресу; як створити безпечні простори, де кожна людина може бути почутою; як громади можуть реалізовувати локальні ініціативи в рамках програми «Ти як?».

Програма заходу включала дві панельні дискусії та практичну частину зі створення власних ініціатив.

Для мене особисто це був цікавий досвід, адже разом із заступником директора департаменту економіки облдержадміністрації Артемом Булгару, заступниками голови ОДА Дмитром Радуловим та Антоном Шалигайлом долучилася до першої панелі як спікерка, а також модерувала другу панельну дискусію.

Захід відкрила керівниця Координаційного центру з психічного здоров’я Кабінету міністрів Оксана Збітнєва. У своєму виступі вона наголосила: «Щире запитання «Ти як?» — це не дрібниця, це крок до справжньо-го контакту й допомоги». А ще зазначила: «В Україні вже не вперше ми говоримо про ментальне здоров’я як суспільну цінність. Але зараз ми робимо наступний крок — створюємо простори, які зцілюють. Простори, де людина — це не лише користувач послуг, а активний учасник змін».

До присутніх звернувся Олег Кіпер — голова Одеської обласної військової (державної) адміністрації, який поді-лився особистим досвідом і вкотре наголосив: «Культура людяності має лежати в основі змін».

У другій панельній дискусії, модерованій мною, взяли участь: Ольга Амплеєва — практична психологиня, кандидатка психологічних наук, доцентка кафедри соціальної психології ОНУ ім. І.І. Мечникова; Валентина Вітос — директорка Одеського обласного центру української культури; Світлана Кучеренко — завідувачка відділу народної творчості, фольклору та етнографії Одеського обласного центру української культури, поетеса; Маргарита Беспалько — консультантка Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» у Доброславській селищній громаді; Світлана Кравченко — солістка ансамблю народної пісні «Мрія» (м. Маріуполь).

Ця частина семінару поєднала фаховий досвід, приклади практик підтримки, життєві історії цих світлих і творчих людей.

Ми говорили про культуру як середовище прийняття, діалогу й підтримки. Ми говорили про ментальне здоров’я, безбар’єрність, безпечне освітнє середовище, а відтак і про людей та їхні різні досвіди. Що маємо створювати комфортні й відкриті простори, у яких ці досвіди можуть співіснувати та взаємозбагачуватися, де буде місце для видимості кожного і кожної, де можна вільно реалізовувати свій потенціал.

У виступах усіх спікерів звучала одна спільна ідея: ментальне здоров’я — це відповідальність усього суспільства і культура тут відіграє особливу роль. Що наше спільне завдання — не лише говорити про ментальне здоров’я, а й створювати живу підтримуючу екосистему. Культура, пісня, рідне слово, традиція — це ті «м’які сили», які рятують у найважчі моменти...

Після панельних дискусій відбувся психологічний практикум «Стрес та шляхи його подолання. Як підтримати себе та колег у стресових ситуаціях», який провела Юлія Єрмакова — фахівчиня відділу психосоціальної підтримки та ментального здоров’я Одеського обласного медичного центру психічного здоров’я. Вона запропонувала практичне заняття зі зниження рівня стресу з використанням технік саморегуляції, емоційного заземлення. Особливо цінним став блок «Арт як терапевтичний ресурс», під час якого учасники створювали власні візуальні образи відновлення і безпеки.

Під кінець семінару відбулося практичне заняття — моделювання проєкту «Підтримка ментального здоров’я через культуру та спільноту громади», під час якого учасники поділилися власним досвідом створення інклюзивних культурних просторів.

Яскравою емоційною крапкою заходу став велнес-вечір «Відновлення енергії та гармонії» — комплексна програма за участі вокального ансамблю «Червона калина» із Чорноморська, вокально-інструментального колективу «Добряни» Фонтанської територіальної громади, солістів Одеського обласного центру української культури Михайла Левицького, Юлії Дончевої та Ольги Іванової.

Дякую Анні Величко, регіональній координаторці програми «Ти як?» в Одеській області, за неймовірну організаторську роботу, Оксані Збітнєвій — за натхнення, професійність і щирість, з якої почався цей день.

Особлива вдячність Валентині Вітос та всьому колективу Центру української культури, які так щиро долучилися до організації заходу, вклавши в нього фахові знання, енергію, сили й таланти.

Дякую всім учасникам — керівникам культурних установ, активістам і фахівцям з ментального здоров’я, які кожен на своєму рівні змінюють середовище на краще — за небайдужість, співучасть і глибокі розмови, що залишаться з нами.

Як зазначила Людмила Басько з Кодимщини: «В дивні часи ми живемо: і хоч знаємо, що завтра можемо вмерти, але сьогодні ми радіємо, сміємося, співаємо. Адже ми — культура!».

І це справді віддзеркалює суть нашої спільноти: саме в культурі — життя, віра і надія.

Ярослава РІЗНИКОВА,
заступниця директора департаменту культури, національностей,
релігій та охорони об’єктів культурної спадщини Одеської ОДА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net