№ 21 (22548) четвер 29 травня 2025 року
500% ілюзій
Чи наважаться США та Європа завдати Росії нищівного удару
Доки українці чекають на рішучі дії Заходу проти Кремля, який черговим ударом по цивільних наочно показав, як «хоче» миру, Європа та Америка використовують антиросійські санкції у власних суперечках.
Останній раунд перемовин між Україною і РФ за посередництва США та європейських країн завершився розчаруванням. Попри попередні домовленості щодо тиску на Кремль у разі його відмови від тридцятиденного перемир’я, Трамп знов пішов на поступку «другу Путіну» й відмовився вводити нові санкції, чим знову розбив хитку кооперацію між Брюсселем, Лондоном та Вашингтоном.
Три розстріляні ночі
Ще зранку у п’ятницю, 23 травня, рашистська федерація атакувала Одещину безпілотниками, а в пообідню пору завдала удару балістичними ракетами.
Внаслідок ранкової атаки у передмісті Одеси був пошкоджений приватний будинок, по-страждали 46-річний чоловік та 60-річна жінка.
Шкільний портрет Одещини
За даними Міністерства освіти і науки України, на початок 2024/25 навчального року в Одеській області діяло 707 закладів загальної середньої освіти, у тому числі 489 ліцеїв, 157 гімназій, 41 початкова школа та 20 спеціальних закладів загальної середньої освіти.
На сільську місцевість припадає 55% таких закладів, на міську — 45%.
Альбом-звіт, альбом-посвята
У 2023-у з нагоди 85-річчя Одеської обласної організації НСХУ в Центральному будинку художника в Києві експонувалася виставка «Творчий звіт одеських митців». Це було одне з наймасштабніших представлень наших земляків у столиці. Й відрадно, що цей факт зафіксований у високополіграфічному науково-популярному альбомі-каталозі, який нещодавно побачив світ і заявлений на презентацію у рамках нинішнього форуму
«Українська книга на Одещині», що традиційно пройде в Одеській національній науковій бібліотеці (6—8 червня).
Простори, де кожен може бути собою
У рамках реалізації Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», ініційованої першою леді Оленою Зеленською, 23 травня в Одесі відбувся обласний семінар-практикум «Ти як? Культура без бар’єрів. Простори, де кожен може бути собою».
Цей важливий захід, спрямований на пошук нових підходів до підтримки ментального здоров’я зібрав представників органів влади, фахівців у сфері ментального здоров’я, культури, освіти, громадських організацій, творчих колективів, ВПО, консультантів програми «Ти як?», активних членів громад Одещини. Загалом — понад 120 учасників.
Під час семінару обговорювали: як культура може сприяти подоланню колективної травми; як підтримувати психічне здоров’я в часи стресу; як створити безпечні простори, де кожна людина може бути почутою; як громади можуть реалізовувати локальні ініціативи в рамках програми «Ти як?».
Програма заходу включала дві панельні дискусії та практичну частину зі створення власних ініціатив.
«Балтський вальс» на берегах Дніпра
У Каневі на Черкащині відбувся XIV Всеукраїнський фестиваль творчості людей з інвалідністю «Дніпровські хвилі». Понад 150 талановитих дітей та дорослих з інвалідністю з різних регіонів України з’їхалися, щоб поділитися своїми талантами, енергією та натхненням. Цей захід повернувся після тривалої перерви, спричиненої пандемією та війною, і став справжнім святом дружби, підтримки та мистецтва.
Серед учасників — представники з Черкащини, Полтавщини та Одещини. Особливо тепло глядачі прийняли виступи творчої групи «Балтяночка» з Балти, повідомляє «Новинар.City» (https://novynar.city).
Цього року «Балтяночка» підготувала два танці та пісню. Спеціальним виступом став танець під «Балтський вальс», який понад пів століття негласно вважають гімном міста. Слова написав місцевий поет і журналіст Семен Цванг (сучасний переклад українською — авторки цих рядків. — Прим. ред.), музику — композитор Микола Сорока. Легкі блакитні сукні, ніжні рухи, щирі емоції учасниць — усе це зворушило глядачів.
Рівність і гідність для всіх
Чи замислювалися ви коли-небудь, наскільки зручною і відкритою є ваша бібліотека для всіх, незалежно від віку, можливостей чи потреб?
19 — 25 травня в Україні проходила Національна ініціатива безбар’єрності, що покликана формувати суспільство рівних можливостей. Публічна бібліотека Білгород-Дністровської міської територіальної громади активно долучилася до цієї події, організувавши серію заходів під гаслом «Безбар’єрність для всіх!».
«Спасибі, Аргентино, за Ромашкову!»
У середовищі одеських журналістів старшого покоління нерідко згадують своє проживання на вулиці Ромашковій, де першими поселенцями стали працівники тодішньої обласної молодіжної газети «Комсомольское племя», яка, до речі, дублювалася українською мовою.
Як з’явилася ця адреса в наших біографіях, варто, мабуть, розповісти детальніше. І тут не обійтися без опису ситуації з квартирним питанням, яка склалася у нашій «молодіжці».
Її життя — поліграфія
Цими днями відсвяткувала гарний ювілей Олена Федорівна Ковальчук.
У нашому, газетярському, колі це ім’я, без перебільшення, знакове. Щоб цей номер, як і всі попередні, побачив світ, доклали зусиль не лише ми, працівники редакції, а й наші найперші партнери — поліграфісти, за що їм щиро вдячні. Й чи не найбільша подяка Олені Федорівні Ковальчук, головному технологові Одеського обласного комунального підприємства «Видавництво «Чорномор’я», яке, скільки існує, друкує «Чорноморські новини». Був навіть час, коли і газета, й видавництво називалися однаково — «Чорноморська комуна». Так-от, за майже 40 років своєї роботи на цій посаді Олена Федорівна причетна до випуску не сотень — тисяч номерів «Чорноморки». Утім, не тільки «ЧН», а й багатьох інших друкованих ЗМІ. І якщо в Одесі дотепер існує по-ліграфія, то насамперед саме завдяки таким самовідданим і високопрофесійним людям, як Олена Ковальчук.
Повернення із забуття професора Гордієвського
До 140-річчя від дня народження українського філософа та історика
Сьогодні, коли український народ веде збройну боротьбу з російськими загарбниками і вшановує нових героїв, які не шкодують свого здоров’я, а в багатьох випадках і життя у кривавій борні за волю, ми не повинні забувати про тих, хто прокладав шлях до нашої незалежності в минулі часи і є прикладом для нащадків. До таких особистостей належить професор Одеського університету Михайло Гордієвський, який усе своє свідоме життя мав чітку проукраїнську позицію, за що й був розстріляний більшовиками в роки репресій. Восени 2024-го на його честь в Одесі перейменовано провулок Гагаріна.
Після смерті професора й до початку 1990-х його прізвище перебувало під цілковитою забороною. Перша публікація про нього з’явилася лише в 1997-у в «Чорноморських новинах». Її автор — відомий письменник і краєзнавець Григорій Зленко. Згодом до дослідження біографії вченого долучилися одеські історики Валерій Левченко, Едуард Петровський, Олександр Музичко та інші.
Майбутнє кличе нас
Така нам буде Україна,
які у нас будуть серця.
Тетяна МАЙДАНОВИЧ.
Вийшла вже п’ята збірка дитячих творів у Чорноморську. І я знову припадаю до чистого джерела дитячих роздумів — щирих і натхненних.
Воно й не дивно, бо теми вкрай важливі, актуальні. Вчитуюся у дитячі твори — й сама замислююся: а як би я розкрила цю тему? Мова, щастя, здоров’я, освіта, війна — ці питання потребують не стільки знань, скільки духовної наповненості, розуму й патріотизму. Діти добре розуміють значення рідної мови, освіти, з болем пишуть про війну, мріють про Перемогу.
Сонячний привіт тобі, наш Герою!
Можливо, зараз небо над тобою похмуре, але знай: у кожному промінчику сонця, що пробивається крізь хмари, є тепло наших сердець, вдячність і віра в твою перемогу. Цей лист — як маленька іскра підтримки, яка, сподіваюся, додасть тобі сил у ці складні часи.
Ти — наш захисник, наш янгол-охоронець у камуфляжі. Завдяки тобі ми можемо жити, навчатися, мріяти. Кожен день, коли ми бачимо мирне небо над головою, ми знаємо, що це твоя заслуга — і серце переповнюється вдячністю.
Грос-Лібенталь – складова мозаїки українського півдня
До 220-ї річниці заснування німецьких колоній на півдні України
На початку XIX століття, як і скрізь на півдні України, навколо теперішнього Овідіополя (Одеська область) почали з’являтися іноземні поселення. Абсолютну більшість серед них становили німецькі колонії. Їх організоване заснування в Причорномор’ї тривало у три етапи: 1803—1806, 1808—1811, 1814—1825 роки. За цей період прибуло понад 70 тисяч переселенців із різних земель Німеччини — Вюртембергу, Рейнлану, Пруссії, Ельзасу, Бадена та інших.
Німецькі колоністи оселялися не лише на півдні (Херсонська, Катеринославська, Таврійська губернії), а й у Поволжі, Петербурзькій губернії, Грузії, Азербайджані, Бессарабії, Чернігівщині та під Воронежем. Сюди їх приваблювали численні привілеї: по 60—65 десятин землі на родину, звільнення від податків на 50 років, свобода віросповідання, самоврядування, а також матері-альна допомога — худоба, реманент, кошти на облаштування.
Сергій БАСОК: «Я щасливий, що живу, мандрую, малюю»
У Музеї української книги Одеської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. М.С. Грушевського 24 травня відкрилася персональна виставка художника-декоратора Одеського академічного театру музичної комедії ім. М. Водяного Сергія Баска.
Назва експозиції «Барви України» сьогодні звучить особливо символічно — як нагадування про красу, яку потрібно берегти, і про світло, яке не можна згасити.
Осетрове поповнення Дунаю
22 травня, у Міжнародний день біорізноманіття, на території Дунайського біосферного заповідника відбулася масштабна екологічна акція — зариблення річки Дунай червонокнижними осетровими видами.
Ініціатором заходу виступила Одеська обласна державна адміністрація спільно з Державним агентством меліорації та рибного господарства України, Всесвітнім фондом природи WWF-Україна за участі ТОВ «Одеський осетринницький комплекс», Дунайського біосферного заповідника та Держрибпатруля.
Внутрішньо переміщена «Асканія-Нова»
Біосферний заповідник «Асканія-Нова» імені Фрідріха Фальц-Фейна Національної академії аграрних наук України від першого дня великої війни — в окупації. Понад 130 кілометрів відділяє його від найближчого українського Херсона.
Окупаційна адміністрація відразу встановила контроль над заповідником і посадила нового «директора», який відзначився тим, що вивозить цінних тварин, занесених до Червоної книги України, на територію рашки. Частина колективу залишилася там, щоб доглядати за тваринами.
Захисти свої троянди
Троянда — одна з найпопулярніших рослин у світі. Приблизний вік окультуреної троянди становить 5000 років. Нині налічується близько 300 видів і 3000 сортів цих прекрасних рослин. У таких країнах, як Велика Британія, США та Іран, троянда є національною квіткою.
Цікавий факт! Найстаріший рожевий кущ у світі росте в Німеччині. Ось уже майже 1000 років він радує очі біля стіни собору в Гільдесгаймі, діставшись майже даху.
Агросектор — драйвер економіки
Понад двісті представників сільськогосподарської галузі нашого краю взяли участь в Agri-Food Summit-2025, організованому Агенцією регіонального розвитку Одеської області спільно з громадською організацією «Аграрії Одещини», U-Nation та АТ «Ощадбанк». Партнерами заходу виступили паромний комплекс «Орлівка» і Південноукраїнський кластер відновлення та відбудови.
Форум відкрив голова Одеської ОВА Олег Кіпер, який наголосив, що агропромисловий комплекс залишається одним із ключових драйверів економіки регіону.
Науковий діалог без кордонів
21 — 23 травня в Одеському національному морському університеті відбулася IV Міжнародна науково-практична конференція «Міжкультурні комунікації в контексті глобалізаційного діалогу: стратегії розвитку».
Подія зібрала понад сто учасників із різних куточків світу — Болгарії, Польщі, Туреччини, Китаю, Нігерії — та України, зокрема з Києва, Львова, Харкова, Дніпра, Одеси, Ізмаїла, Миколаєва, Крижополя, Запоріжжя та інших міст.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206