Переглядів: 77

Ляб за Гергюу’ ден

Традиція приготування та споживання обрядових хлібів до дня святого Георгія у селі Криничному, що у Болградському районі, входить до списку елементів нематеріальної культурної спадщини Одеської області, яка, у свою чергу, є частиною нематеріальної культурної спадщини України.

Ось як про цю унікальну традицію, яка на місцевому діалекті називається «Ляб за Гергюу’ ден», розповідає сайт обласного центру української культури (oocuk.com.ua).

Традиція випікання п’яти обрядових хлібів з одного замісу та святкового ритуалу їх вживання у день святого Георгія практикується майже 200 років тутешньою болгарською етнічною меншиною.

Боговиця — округлий хліб злегка плескатої форми, прикрашений зверху чотирма перехресними джгутами, укладеними на поверхні у вигляді квітки, що символізує сонце і весняне пробудження природи. У центрі хліба — квітка «георгінка» з тіста або у вільних квадратах між чотирма перехресними джгутами розташовані символи птахів і квітів. Вага хлібини — до 2 кг, діаметр — до 40 см, висота — 10—12 см.

Ушчарька — круглий трохи приплюснутий хліб із символами: розташований по колу незамкнений джгут (відкритий загін для вівців), непарна кількість маленьких кульок з тіста (вівці), джгут у вигляді гака (посох пастуха) і фігурка людини (пастух). Вага — до 2 кг, діаметр — до 30 см.

Коровай — високий святковий хліб, що виготовляється з переплетених різної кількості джгутів, які кожна господиня робить залежно від традицій своєї сім’ї. Вага — 3 кг, діаметр — 50 см, висота — до 25 см.

Рангел — фігурно переплетений хліб з двох або кількох джгутів обов’язково з наскрізним отвором посередині. В отвір вставляється чаша з вином і підноситься із шматочком хліба кожному з учасників трапези, який повинен скуштувати його, змочивши у вині. Вага — 1 кг, діаметр — до 30 см.

Хліб випікається на домашній заквасці, основою якої є хмелеві та винні дріжджі. Вона ведеться у кілька етапів. Раннім вечором сухі дріжджі («валькуві») замочуються у воді, розчиняються і додається борошно у пропорції 1:1:1. При 23—24 градусах закваска виростає у 2,5 раза та знову освіжується у пропорції 1:1:1. Відтак знову піднімається у 2—2,5 раза. На піку активності закваска закладається в «ноштуві» 1:1:4 (борошна), робиться опара. Закривається «крастачкою» й укривається бавовняним полотном. Залишається на 4—6 годин.

Приготуванням хліба в родині зазвичай займається старша із жінок. Замішування тіста відбувається паралельно з ритуалом «освяченням ягнят». Хліб замішується в маленькій кімнаті з піччю, яка, за необхідності, з вечора трохи топиться для підтримки потрібної температури. Тісто замішується у прикрашеному квітами дерев’яному кориті з додаванням солі та води.

Із тіста господиня робить п’ять хлібів: боговицю (на честь Бога і св. Богородиці), рангел (на честь св. архангела Михаїла), коровай (на честь св. Георгія ) і дві ушчарьки (символ свята). Хлібини накриваються полотном («цідило») та залишаються на 2—2,5 години для виброджування при 25 градусах. Випікання у печі — від 45 хв. (рангел) до 90 хв. (великі хліби).

О п’ятій годині дня кожна господиня приносить на колективну трапезу на вулиці обрядові хліби власного виготовлення, сковороду з курбаном, зелену цибулю і часник, який до цього часу не використовується в їжу, та вино. Усе розкладається на столах, розміщених вздовж вулиці, за якими збираються всі сусіди.

Обрядова трапеза починається з роздачі їжі найстаршим чоловікам. Господині подають кожному з присутніх чоловіків шматок ритуальних хлібів з ложкою курбану, шматочком м’яса і зеленим часником. Його беруть зі словами: «Дай, Боже, здоров’я! Молимо святого Георгія про допомогу! Щоб був дощ, щоб був урожай! Для цього святкуємо це свято з року в рік». Шматочки хлібів роздаються «на здравіє» всім присутнім. Ушчарьку віддають пастухові, коли він приєднується до гостини.

У Криничному цю традицію вважають невід’ємною складовою життя громади та місцевих родин.

До регіонального списку нематеріальної культурної спадщини «Ляб за Гергюу’ ден» внесений у лютому 2023 року.

Ось як тоді описували перспективи і ризики збереження традиції.

Село Криничне виступає ареалом поширення цього елементу нематеріальної культурної спадщини. Кількість носіїв — 17 осіб, які практикують цю традицію, зберігаючи всі автентичні елементи (не спрощуючи і не трансформуючи її). Носії представляють три покоління: найстарший — 92 роки, середній вік — 58.

Завдяки активній діяльності Тетяни Дукової та інших господинь-зберігачок традиції зростає кількість тих, хто шанує її. Як у громаді, так і поза її межами. Відвідувачі різних вікових категорій з України та з-за кордону щорічно відвідують майстер-класи, які проводить пані Тетяна, знайомляться з обрядом відзначення дня святого Георгія та іншими елементами культурної спадщини Криничного.

Серед факторів ризику збереження традиції «Ляб за Гергюу’ ден» фахівці називають важку ручну роботу із замісу та випікання хлібів; модернізацію житла сучасних болгар — відмова від традиційної печі, втрата знань про її будівництво та практику використання; нівелювання соці-альних зв’язків між членами громади (колективні трапези стають дедалі рідшими); зменшення кількості носіїв традиції; сучасні люди не відчувають залежності від природи, тому втрачається первинна змістовна суть колективного обряду та спільної молитви за здоров’я родин, тварин і родючість землі. Додався і ризик війни, який зумовив міграцію людей, послабив гостроту уваги до традицій.

Але ж хіба не за захист у тому числі культурної спадщини сьогодні воює наш народ? Тому й маємо дбати у тилу про збереження таких унікальних традицій, як криничанські обрядові хліби до дня святого Георгія.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net