№ 14 (22541) четвер 10 квітня 2025 року

Переглядів: 96

Дурням не місце в уряді

Щодо війни, яку США нав’язали світовій торгівлі, думки, як завжди, розділилися. Частина коментаторів вважає Трампа психопатом, частина — фінансовим генієм, якому нобелівські лауреати — не указ. З огляду на це у моїй пам’яті сплив давній антирадянський анекдот. Загін космонавтів запросили до ЦК КПРС і поставили завдання перегнати Америку, яка відправила людей на Місяць. «Збирайтеся на Сонце, хлопці!» — наказав генсек. «Але ж ми згоримо», — відповів космонавт. «Не згорите. У ЦК не дурні сидять. Полетите вночі».

«Кривава бійня» тарифів

Тарифи та мита, які тепер обговорюють всюди, — і є нічним польотом на Сонце. Аби довести, що до влади прийшов розумник. Під його керівництвом Америка на чотири роки знову стане великою, а далі — хоч трава не рости. Кризи, рецесії, падіння реального виробництва — це демократи вигадали, а республіканці нагадають, що великій країні всі винні. І що всі заплатять, скільки Америка скаже. Хтось — грошима, хтось — Гренландією, хтось — заводами, що повернуться на батьківщину. Проблема, щоправда, в тому, що реальне виробництво без кооперації неможливе. Як «на пальцях» пояснив чудовий економіст Мілтон Фрідман, без кооперації неможливо виготовляти навіть олівці. Тобто гроші, заплачені Штатам у вигляді тарифів та мит на літаки й автомобілі, обернуться подорожчанням товарів у всьому світі й усе це закінчиться банкрутством багатьох фірм від Європи до Австралії.

Переглядів: 85

«Незважаючи на всі переговори...»

Наступ російських військ у Харківській та Сумській областях, про який раніше попереджав президент Володимир Зеленський, «фактично вже розпочався», заявив головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський в інтерв’ю виданню «Лівий берег», оприлюдненому в середу, 9 квітня.

«Вже декілька днів, майже тиждень, ми спо-стерігаємо збільшення майже вдвічі кількості наступальних дій противника на всіх основних напрямках», — зазначив він.

Переглядів: 87

Без абрикосів і персиків?

В Україні різке похолодання: температура впала із 19 градусів тепла до мінусових значень. У деяких областях уночі зафіксовано 5—6 градусів нижче нуля. Як наслідок — під загрозою замерзання опинилися фруктові дерева, картопля, цибуля, які вже встигли висадити аграрії, посіви зернових. Холоди і заморозки можливі ще тиждень.

В інтерв’ю «Главкому» (https://glavcom.ua) очільниця відділу агрометеорології українського Гідрометцентру Тетяна АДАМЕНКО пояснює причини нинішнього різкого похолодання, називає найвразливіші культури: ті, які підмерзнуть, але виживуть, і ті, які слід терміново пересівати.

Переглядів: 88

У критичному стані

Регіональні медіа перебувають у критичному стані: 26% редакцій працюють без оплати праці, тримаючись лише на ентузіазмі журналістів, а більшість має обмежений запас фінансової міцності. Про це свідчить масштабне дослідження «Від екстрених заходів до стратегічних рішень», проведене Національною спілкою журналістів України.

Це дослідження, реалізоване на запит Міністерства культури та стратегічних комунікацій України, демонструє системні проблеми в медіагалузі, які загострилися в умовах війни та економічної кризи і які ще більше посилилися після згортання зовнішньої фінансової підтримки.

Переглядів: 81

Зрошення, і не тільки

В Одеській облдержадміністрації цими днями відбулося дві важливі зустрічі, на яких ішлося про підтримку наших аграріїв та міжнародну співпрацю в сільськогосподарській сфері.

Перша із зустрічей — нарада з аграріями Одещини за участі міністра аграрної політики та продовольства Віталія Коваля  і керівника Держрибагентства Владислава Невеселого.

Переглядів: 81

853 дні і ночі російського пекла

Чимало загадок таїть у собі нинішня російсько-українська війна. Але, як написано в Еклезіасті, «для всього свій час, і година своя кожній справі під небом...». Колись ми дізнаємося про все...

Одна із таких загадок — це блискавичний безперешкодний прорив росіян із Криму в Херсонську область, досить несподіваний, бо вузький перешийок, що з’єднує Кримський півострів з материковою Україною, експерти вважали непрохідним, якщо вміло організована оборона.

Переглядів: 82

Російське кіно на світових екранах: історія впливу та що з цим робити

Кожного разу, коли фільм російського режисера чи з російськими акторами здобуває нагороду, українці обурюються: як можна прославляти культуру агресора? Російські фільми часто просувають ідею примирення (як у «Глухих коханцях» Бориса Гуца) або зображують російських військових не як загарбників, а як «жертв обставин» (як у «Росіянах на війні» Анастасії Трофімової).

Однак присутність росіян на міжнародних кінопреміях має глибоке коріння. Далі розберемося — чому попри численні воєнні злочини росії та заклики українців бойкотувати культурні продукти країни-агресорки, російське кіно і досі присутнє на міжнародних кінофестивалях та чи можна це змінити. Важливий дисклеймер: цим текстом ми не виправдовуємо «аполітичність» міжнародних кінознавців, а лише намагаємося пояснити, чому так відбувається.

Переглядів: 78

Ляб за Гергюу’ ден

Традиція приготування та споживання обрядових хлібів до дня святого Георгія у селі Криничному, що у Болградському районі, входить до списку елементів нематеріальної культурної спадщини Одеської області, яка, у свою чергу, є частиною нематеріальної культурної спадщини України.

Ось як про цю унікальну традицію, яка на місцевому діалекті називається «Ляб за Гергюу’ ден», розповідає сайт обласного центру української культури (oocuk.com.ua).

Переглядів: 79

Оксана ЗАБУЖКО: «Чому ми нічого не навчилися з історії»

У кінці лютого 2025-го в німецькому видавництві S. Fischer вийшов есей Оксани Забужко «Моя найдовша подорож», доповнений двома текстами й новою передмовою авторки порівняно з австрійським виданням 2022 року. З цієї нагоди 29 березня на Ляйпцизькому книжковому ярмарку відбулася зустріч з письменницею. Подія пройшла під назвою «Чому ми нічого не навчилися з історії».

Модераторка заходу — редакторка й радіоведуча rbbKultur Наташа Фройндель — уже на початку попросила авторку прокоментувати, чому в передмові вона називає цю книжку власним фронтом на війні проти абсолютного зла і насильства. У промові Забужко також розповідає, як Захід після двох світових воєн не помітив посилення головного гравця Третьої світової, які ключові моменти новітньої історії призвели до нинішньої світової політичної кризи і яке майбутнє чекає на Україну та Європу вже незабаром. Конспект цієї розмови опублікував «Лівий берег» (https://lb.ua).

Переглядів: 91

На шостому циклі вимирання

«Бури, крихітко, бури!» — це гасло Дональд Трамп відродив під час своєї останньої виборчої кампанії, обіцяючи збільшити видобуток нафти та газу. Вже після інавгурації він удруге вивів США з Паризької кліматичної угоди, спрямованої на зменшення викидів парникових газів, і навіть обмежив використання словосполучення «кліматична криза» в офі-ційному мовленні.

І все це на фоні нескінченних «антирекордів», як-от аномальне потепління, подвійне прискорення танення льодовиків, зменшення площі морського льоду та екстремальна посуха на половині планети. На додачу до цього — стихійні лиха, частота і масштаби яких тільки збільшуються. Скажімо ураган Мілтон, що вбив 17 людей у США, та смертоносна повінь, яка забрала життя понад 200 іспанців.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net