№ 12 (22539) четвер 27 березня 2025 року
У кролячій норі поступок?
В Ер-Ріяді із 23 березня відбувалися переговори української та американської, а також американської та російської делегацій. Міністр оборони України Рустем Умеров, зокрема, повідомив, що діалог зі США був ефективним. Після переговорів представників США та РФ, які тривали цілий день 24 березня, стало відомо, що українська делегація залишиться в Саудівській Аравії ще на день, щоб знову зустрітися з американськими колегами.
Паралельно американські медіа повідомляли, що звіти, надані адміністрації президента США Дональда Трампа технічною групою США в Ер-Ріяді, здаються оптимістичними. Офіційна заява може з’явитися за кілька годин. Але вже зараз можна говорити про логіку дій росіян, яка зводиться до формули: пропонувати багато, просити неможливе, тягнути час… Як це працює?
Шляхом честі і гідності
19 березня в Одесі попрощалися з тим, хто дуже любив її, хоч і народився в іншому місті, та все своє свідоме й таке коротке життя утверджував тут правду. Його ім’я: Дем’ян Ганул.
Дев’ята година ранку. Майданчик біля пам’я-тника Шевченку — сакральне місце передовсім для кожного українця. Людей дедалі більше, у багатьох в руках квіти, перевиті траурними стрічками...
Символ єдності — іфтар
В Одесі відбувся другий регіональний іфтар іфтар Півдня України — подія, що об’єднала представників різних релігійних і національних спільнот, військових, волонтерів та громадських діячів.
Під патронатом голови Одеської ОВА і Духовного управління мусульман України «Умма» цей вечір став не лише частиною духовної традиції, а й важливим символом взаємопідтримки та порозуміння.
Учасники заходу мали нагоду поспілкуватися, зміцнити партнерство і подякувати тим, хто працює задля спільного блага. Військові, активісти та волонтери отримали нагороди за свою відданість і внесок у розвиток суспільства.
«Вчорашній іфтар став символом єдності та взаємоповаги багатокультурної спільноти Одещини. Разом із представниками Меджлісу кримськотатарського народу, мусульманської спільноти України, нашими захисниками та дипломатами мусульманських країн ми об’єдналися за столом спільної молитви та підтримки. Особлива вдячність нашим воїнам, які боронять Україну і наближають день звільнення всіх тимчасово окупованих територій, зокрема Криму. У єдності — наша сила», — написав у своєму телеграм-каналі голова ОВА Олег Кіпер.
Пінг-понг під столом в Ель-Ріяді
Переговори американських дипломатів то з російською, то з українською делегаціями називають «човниковою» дипломатією, відсилаючи нас до епохи Ніксона-Кіссінджера, до так званої «реалполітики». У давньої доби і нинішньої справді є щось спільне. Зокрема, розворот політики США на сто вісімдесят градусів (від розрядки напруженості із «совєтами» до дружби з комуністичним Пекіном). Але є й докорінна відмінність. Той розворот був успішним.
Дипломати і прислуга
Порівнювати Генрі Кіссінджера з дипломатами Трампа — безглуздо. За освіченістю і компетентністю радник з національної безпеки, а потім голова Держ-депу перевершував усіх, хто ці посади обіймав до нього та після нього. Кіссінджер на рівних спілкувався з Брежнєвим, з Громико, із Сусловим, з усією командою, яка обслуговувала Політбюро ЦК КПРС, і, сміятиметеся, вони визнавали перевагу американського партнера з переговорів і часто прислухалися до його порад. До речі, на підмосковну дачу, де «варилася» закулісна дипломатія, на прохання Кіссінджера не допускали чекістів. Щоб уникнути витоків інформації та зради. Великий Генрі довірливо повідомляв Москві правду. Його шеф Ніксон — запійний алкоголік, печерний антикомуніст. І довіра виправдовувала себе. У Вашингтоні від Кіссінджера достеменно знали, чого чекати від совдепів і чого боятися.
Незалежна Україна існує всупереч США
Виникнення незалежної України – це восьме чудо світу, яке явилося світу аж наприкінці ХХ сторіччя. Україна ще була частиною Радянського Союзу, коли вперше за всю історію Сполучених Штатів Америки її відвідав американський президент. Це був республіканець Джордж Буш-старший, який прибув до нашої столиці 1 серпня 1991-го, за кілька місяців до проголошення незалежності України. Він виступив у Верховній Раді УРСР зі знаменитою промовою, яку згодом нарекли «Chicken Kyiv speech» («куряча київська промова»). У ній Буш застеріг українців від «самовбивчого націоналізму» і закликав залишатися у складі СРСР.
Українські депутати не сприйняли серйозно це застереження і згодом проголосували за державну незалежність. Але даремно їх не насторожила ця промова. Ні, за незалежність України вони проголосували абсолютно правильно, однак не зауважили небезпеку подальших кроків США супроти нової держави.
Туди, де потребують...
На Одещині триває проєкт з медичного обстеження жінок мобільними гінекологічними бригадами. Впродовж цього року фахівці планують здійснити близько 240 виїздів у громади області.
До складу мобільних бригад входять лікарі-гінекологи та медичні сестри. У більшості є також фахівці терапевтичного профілю. Залежно від умов, людей приймають у ФАПах, амбулаторіях, пунктах здоров’я або безпосередньо в обладнаному автомобілі. Регіональні медичні координатори повідомляють громадам про виїзди бригад, а представники громад поширюють цю інформацію через місцеві оголошення, чати чи «сарафанне радіо», завдяки чому пацієнтки дізнаються про можливість запису на консультацію.
Володимир ЄРМОЛЕНКО: «Свобода завжди десь на горизонті»
Володимир Єрмоленко — український філософ і мислитель, президент Українського ПЕН, ініціатор платформи Ukraine World, письменник (на знімку), у розмові з головою правління громадянської мережі «Опора» Ольгою Айвазовською у відео-проєкті «Сила вибору» розмірковує про стан українського суспільства зараз, помилки ліберальної демократії і західного світу, прагнення до свободи й одвічну дилему між індивідуальною свободою і збереженням своєї спільноти.
— Зі стану українського суспільства й інтелектуальної еліти видається, що ми перебуваємо на порозі руїни. Стан справ на фронті, виснаження стійкості, адреналінові стрибки, занепад морального стану і дуже політизований, емоційно заряджений дискурс. Яке твоє відчуття ситуації?
Між музою і примусом
Нещодавно, 19 березня, Україна відзначила 130-у річницю від дня народження видатного поета, перекладача, літературного критика Максима Рильського
Він давно увійшов до сонму класиків української літератури, його біографія ви-вчається в школах. Але попри весь іконостас нагород та лауреатських відзнак, яким ощасливила поета радянська влада, він до кінця залишився для неї «надзвичайно небезпечною особою». Ба більше — його життя не раз висіло на волосині, про що відверто заявляв Микита Хрущов.
Народився у сім’ї Тадея Розеславовича Рильського, громадського і культурного діяча, етнографа, економіста, і селянки Меланії Федорівни (у дівоцтві — Чуприна) із с. Романівка (нині — Житомирська область), де був маєток Рильських. Належність батька до кола «хлопоманів», діячів «Старої громади» визначила атмосферу, в якій зростав майбутній поет, засади його виховання та освіти.
Сергій МЕФОДОВСЬКИЙ. Пам’яті Дмитра Гнатюка
До 100-річчя від дня народження співочої легенди української нації
Дмитро Михайлович Гнатюк —
То символ українства.
З його піснями по життю
Я йду іще з дитинства.
Припіднята завіса
Наприкінці минулого року з Києва надійшла сумна звістка про те, що відійшла у засвіти Світлана Ісаївна Табачникова, дочка видатної акторки театру і кіно, режисерки і педагогині, народної артистки України, лауреатки державних премій Поліни Мусіївни Нятко-Табачникової (1900 — 1994). Ця подія стала певним чуттєвим приводом для теплої згадки про непоказну, але важливу роль цієї надзвичайно скромної жінки у відтворенні призабутих сторінок історії театральної минувшини Одещини.
Можна вважати, що моє знайомство зі Світланою Ісаївною відбулося майже за випадковим збігом обставин, коли невеличка група поважних за віком киян, а було це ще в мирну, довоєнну пору, поверталася з відпочинку на морі з курортної Затоки. Оскільки до відправлення потяга за столичним напрямком залишався певний час літнього надвечір’я, гості виявили зрозуміле бажання долучитися до пішохідної екскурсії Дерибасівською. По її завершенні пані Світлана довірливо поділилася зі мною інформацією про збережені в родині цікаві документи із сімейного архіву матері та про копітку працю щодо їх підготовки до майбутньої публікації.
Поетичне свято у «Джерелах»
У п’ятницю, 21 березня, світ відзначав День поезії. Зазвичай до цього свята проводяться цілі тижні поезії, коли згадують відомих майстрів слова, які живуть серед нас, і тих, хто пішов у засвіти, але чиї рядки продовжують жити у книжках і наших серцях.
У Ренійській громаді багато цікавих поетів. Традиційно місцеві автори збираються у літературній вітальні, де знайомляться з новими творами. Вірші лунають усіма мовами багатонаціонального півдня Одещини.
КРУК — спонука до творчості
Корпус розвитку української культури (КРУК) був створений 9 травня 2023 року як проєкт Наукового товариства студентів, аспірантів, докторантів і молодих учених Національного університету «Одеська політехніка».
Про цей проєкт розмовляємо з головою КРУКа, кандидатом історичних наук, молодшим лейтенантом Збройних сил України Ігорем ЯКОВЛЄВИМ.
Тренерське багатство — учні
22 березня у клубі «Спорт-фактор» відбувся відкритий турнір Одеси із самбо серед юних борців під керівництвом заслуженого тренера України Миколи Пасічника.
Одним із учасників і переможців змагань став семилітній Матвій Яковенко, який займається самбо менше року, але вже має кілька нагород, за що його фото розмішене на стенді «Наші чемпіони». За сина прийшли вболівати батьки — Богдана і Володимир Яковенки, а порекомендував їм вибрати саме цього тренера дідусь Матвійка Олександр Жаров, який свого часу, працюючи в органах внутрішніх справ, сам опановував ази боротьби у Миколи Антоновича.
Найбільше випиває... рис
За офіційним рішенням Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй, щороку, починаючи з 1993-го, 22 березня міжнародна спільнота відзначає Всесвітній день водних ресурсів. Його цьогорічна тема — «Збереження льодовиків».
Як зазначається у доповіді ООН про стан водних ресурсів світу, лише 3% всієї води на планеті є прісною, дві третини з якої заморожена у льодовиках.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206