Переглядів: 60

Пріоритети Трампа

Президент США Дональд Трамп у ніч на 5 березня (за київським часом. — Прим. Ред.)виступив зі своєю першою з моменту інавгурації промовою в Конгресі. Його виступ, як пише «Голос Америки», став найтривалішим із подіб-них виступів перед Кон-гресом за всю історію. Ця промова тривала понад сто хвилин — попередній рекорд належав президентові Біллу Клінтону, який у 2000 році виступав 88 хвилин. До речі, у 2017-у виступ Трампа в Конгресі (під час його першого терміну в Білому домі) тривав годину.

«Дзеркало тижня» (https://zn.ua) зібрало ключові моменти з нинішнього виступу президент США.

«Америка повернулася!»

Дональд Трамп підсумував перші тижні свого перебування на посаді й окреслив бачення розвитку економіки, внутрішньої та зовнішньої політики США. Глава Білого дому розпочав промову зі слів «Америка повернулася!».

«Шість тижнів тому я стояв під куполом цього Капітолію і проголосив світанок Золотої доби Америки», — сказав він, додавши, що за перші 43 дні роботи його адміністрації США досягли більшого, ніж більшість адміністрацій робили за чотири або вісім років. «І це ми лише починаємо», — зазначив він, заявивши, що США знову рухаються у правильному напрямку.

Також розповів, що за останні шість тижнів підписав близько сотні указів та зробив понад чотири сотні виконавчих дій, «щоб відновити здоровий глузд, безпеку, оптимізм і багатство» у Штатах.

Ще розкритикував Паризьку кліматичну угоду, указ про вихід з якої підписав одразу ж після інавгурації, а також нагадав про ініціативи щодо географічних перейменувань (зокрема Мексиканської затоки на Американську).

Війна РФ проти України

Трамп сказав, що отримав листа від Президента України Володимира Зеленського, у якому Київ висловив готовність сісти за стіл переговорів. За словами очільника Білого дому, Зеленський подякував США за підтримку й заявив про готовність підписати угоду щодо рідкісноземельних мінералів, яка може «відчинити двері до завершення війни».

«Паралельно ми мали сер-йозні переговори з Росією й отримали сильні сигнали, що вони готові до миру», — додав американський лідер.

За словами Трампа, він невпинно працює над тим, аби завершити війну РФ проти України. «Мільйони українців і росіян були даремно вбиті або поранені в цьому жахливому й жорстокому конфлікті, кінця якого не видно. Штати спрямували сотні мільярдів доларів на підтримку оборони України», — сказав він, додавши, що «настав час зупинити це божевілля, вбивства та безглузду війну».

Окремо висловив критику на адресу європейських країн, заявивши, що вони нібито витратили більше коштів на купівлю російських енергоносіїв, ніж на допомогу Україні у сфері оборони.

За словами Трампа, Штати витратили 350 мільярдів доларів на підтримку оборони України, тоді як Європа колективно надала лише сто мільярдів доларів. Однак ці цифри не відповідають дійсності, повідомили журналісти CNN, які провели перевірку тверджень президенти США. За даними Кільського інституту світової економіки, який відстежує міжнародну допомогу Україні, ЄС разом з окремими європейськими країнами до грудня 2024 року виділили значно більше військової, фінансової та гуманітарної підтримки Києву — близько 263 мільярдів доларів за поточним обмінним курсом. Зі свого боку США надали приблизно 126 мільярдів.

Виступ Трампа відбувся на тлі повідомлень про зупинку вій-ськової допомоги США Україні й невизначеності щодо угоди Києва та Вашингтона про корисні копалини, підписання якої зірвалося під час візиту Зеленського до Білого дому 28 лютого. Зустріч президентів тоді закінчилася жорсткою суперечкою.

Утім, у промові перед Конгресом Трамп не прокоментував повідомлення щодо припинення військової допомоги Україні. Загалом у своєму виступі він приділив мало часу темі вторгнення РФ в Україну, згадавши про війну лише практично наприкінці промови, попри те, що ЗМІ писали про його намір оголосити свій план завершення війни.

Економіка

За словами Трампа, одним із його ключових пріоритетів є «порятунок американської економіки». Він звинуватив команду свого попередника Джо Байдена в тому, що вона передала новій владі США «економічну катастрофу та інфляцію».

«Їхня політика призвела до зростання цін на енергоносії, збільшила вартість продуктів харчування та зробила предмети першої необхідності недоступними для мільйонів американців», — стверджував він.

Похвала на адресу Маска

Трамп згадав про створення Департаменту урядової ефективності (DOGE), який очолює мільярдер Ілон Маск. Президент США заявив, що Маск «працює дуже старанно».

Ще сказав про нібито «неефективне та навіть шахрайське використання бюджетних коштів» як усередині США, так і за програмами американської міжнародної допомоги. А ще розкритикував ініціативи, пов’язані з різноманіттям та інклюзивністю.

«Ми поклали край тиранії так званої політики різноманіття, рівності й інклюзивності у всьому федеральному уряді, а також у приватному секторі та наших збройних силах», — зазначив він.

Глава Білого дому попередив, що федеральні службовці, які чинитимуть опір політиці його адміністрації, будуть звільнені. Він наголосив на своєму «мандаті на сміливі та глибокі змі-ни» й висловив намір реформувати роботу уряду, зокрема скоротити витрати та зменшити бюрократію.

Боротьба з нелегальною імміграцією

Трамп розкритикував політику Байдена щодо безпеки кордонів як «ненормальну та небезпечну». Щодо імміграційної полі-тики, він нагадав про закон, названий на честь убитої нелегальним іммігрантом американської студентки Лейкен Райлі. За цим законом федеральні правоохоронні органи повинні затримувати мігрантів, які незаконно перебувають у США, підозрюваних у крадіжках і насильницьких злочинах.

Ще під час промови Трамп згадав про ініціативу залучення іммігрантів до США — так звану «золоту карту». Він хоче най-ближчим часом запровадити такі «золоті карти» для тих, хто може заплатити п’ять мільйонів доларів за право отримання посвідки на проживання в Штатах.

Тарифні погрози

Дональд Трамп заявив, що протягом десятиліть інші країни запроваджували проти США торговельні тарифи, тому зараз настав час використати мита проти цих країн. Він, зокрема, згадав ЄС, Китай, Бразилію, Мексику, Канаду та «нескінченну кількість інших країн» у цьому контексті. Пригрозив «дзеркальними тарифами» для країн, які запроваджують мита на американські товари: «Коли вони запроваджують тарифи проти нас, ми запроваджуємо тарифи проти них».

4 березня набули чинності тарифи у 25% на товари з Мексики та Канади, а мита на низку товарів з Китаю зросли до 20%.

Панамський канал і Гренландія

Господар Білого дому заявив, що США отримають контроль над Панамським каналом та Гренландією. Зокрема, за його словами, велика американська компанія BlackRock погодилася купити два порти каналу у фірми Гонконгу.

Ще до офіційного вступу на посаду президента США він заявляв про намір «забрати» канал у Панами, яка отримала контроль над важливою міжнародною водною артерією в 1999 році згідно з договором, укладеним зі Штатами. Трамп критикував контроль Китаю над деякими портовими операціями в каналі як ознаку того, що Пекін зараз керує цією водною артерією. «Ми не віддавали його (канал. — Прим. Ред.) Китаю, ми віддали його Панамі, і ми забираємо його назад», — сказав президент США під час виступу перед законодавцями.

А ще озвучив «послання» для народу Гренландії: «Ми рішуче підтримуємо ваше право визначати власне майбутнє, і якщо ви вирішите, ми вітатимемо вас у Сполучених Штатах Америки. Гренландія потрібна нам для національної безпеки і навіть для міжнародної безпеки». «Так чи інакше, ми її (Гренландію. — Прим. Ред.) отримаємо. Ми забезпечимо вам безпеку. Ми зробимо вас багатими. І разом ми піднімемо Гренландію до таких висот, про які ви ніколи не думали раніше», — сказав Трамп, додавши, що працює над цим питанням «з усіма зацікавленими сторонами».

Критика від демократів

Початок виступу Трампа супроводжувався протестами з боку демократів і схвальними вигуками республіканців. Члена Палати представників від Демократичної партії Ела Гріна охорона вивела із залу.

Представниця Демократичної партії Мелані Стенсбері тримала табличку з написом «Це ненормально», коли Трамп вітав законодавців при вході до зали. Однак після того, як він пройшов повз, хтось з іншого боку проходу вихопив плакат із її рук. Низка демократів висловлювала протест, демонструючи таблички з написами «Маск краде», «Врятуйте Medicaid» і «Захистіть ветеранів». Ще декілька вийшли із зали, одягнувши футболки з написом «Расист».

«Америка хоче змін, але є відповідальний шлях до змін і безрозсудний шлях, і ми можемо здійснити ці зміни, не забуваючи про те, хто ми є як краї-на і як демократія», — сказала сенаторка-демократка Елісса Слоткін уже після промови Трампа. Вона також розкритикувала підхід нинішнього глави Білого дому до війни РФ проти України, звинувативши його у заграванні з диктаторами.

Конгресвумен заявила, що Трамп «вкрав» у колишнього американського лідера-республіканця Рональда Рейгана вислів «мир через силу». На її думку, колишній республіканський президент «перевертається в могилі» після суперечки Трампа в Овальному кабінеті під час зустрічі із Зеленським.

Наразі реалізації Трампом формули «мир через силу» не видно, зате є риторика перезавантаження відносин з Москвою й образ у бік Києва. Схоже, що у Трампа є спокуса обрати мир за будь-яку ціну без реальних гарантій безпеки для України. Хаос і плутанина у поєднанні з тиском, шантажем і задобрюванням зрештою можуть бути стратегією переговорів такої складної особистості, як Дональд Трамп. Але чи означає все це, що США вже вирішили припинити підтримувати Україну?

Підготувала

Анастасія ГУРІН.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net