Переглядів: 115

Концерт-портрет Кармели Цепколенко

Останнього зимового дня відбувся ювілейний Концерт-портрет професорки, лауреатки Шевченківської премії Кармели Семенівни Цепколенко, діяльність якої отримала міжнародне визнання як організаторки і голови фестивалю «Два дні і дві ночі Нової музики», що проводиться із 1993 року і примножує славу музичної України.

Цей фестиваль — єдиний у нашій країні конкурс міжнародного масштабу з опорою на видатних композиторів Європи і світу та презентацією творів українських, й особливо одеських, авторів. Пропорції вітчизняних і зарубіжних творчих сил в інших композиторських конкурсах-фестивалях Києва, Львова, Харкова тощо відрізняються тим, що там робиться ставка на вітчизняних учасників із залученням зарубіжних, тоді як одеський високо тримає статус саме міжнародного композиторського форуму, в якому представлені і співвітчизники, одесити — передусім.

Для свого музичного «портретування» Кармела Семенівна обрала два твори різного періоду: один — із перебудовних часів — фортепіанний Концерт-драму №1 (1987), а другий — написаний у піджанровій класифікації «воєнної» симфонії, у даному разі — Симфонієту (2023).

«Портретність» першої з названих композицій очевидна: професорка Цепколенко за первісною музичною кваліфікацією — піаністка, і піаністка — серйозна, з віртуозним запасом вираження, реалізованим у багатьох виступах, переважно у виконанні власних творів. Ліричні «затишшя» суто фортепіанних виявлень і нервово-загрозливі «сплески» повного оркестрового втілення у представленому фортепіанному Концерті, без сумніву, мають дещо біографічне забарвлення. Адже самозаглиблення, перебування «наодинці з собою» — це обов’язкова точка відліку творчого налаштування, як і резонування на сплески запитів, творчої надмірності у реакції на ці запити (і загрози болісної їх не реалізації).

Симфонієта, другий номер програми, могла б бути названа, як і знаменита опера А. Шенберга, «Очікування», бо саме цей комплекс передчуття і передбачення загрози нападу склав основний обсяг напруги, поданої у вигляді образу Очікування як такого. От тільки у Шенберга у фіналі жах реалізується як принесення очікуваного, а в Цепколенко у фінальній побудові звучання оркестру і фортепіано «розчиняється» у неспокійному затуханні-віддаленні.

Цей же прийом «відсторонення-затихання» увінчує й кінець Концерту — каскад гучно-нервових викидів і лірично-стиснених завмирань формує драматургічне ціле: надособистісний монолог страшної воєнної подієвості. Зрозуміло, що ця монологічність — надособистісного рівня, бо йдеться про «кроки долі» майстрині, які виробляються не лише суб’єктивним велінням, а й загальнокультурним розкладом велінь і зусиль, тобто надособистісними силами.

«Портретність» Концерту підкреслена учасниками виступу. За диригентським пультом оркестру Одеської філармонії під керівництвом заслуженого артиста України Хобарта Ерла — Олександр Перепелиця, син Кармели Семенівни, який гідно продовжує справу матері-композиторки, демонструючи диригентські надбання і втілюючи династійні традиції сім’ї видатних музикантів. За фортепіано соло виконувала заслужена артистка України, доцентка ОНМА ім. А.В. Нежданової Діана Гульцова. Її гра — віртуозна, ошатна, святкова — наповнювала мистецьким натхненням усю творчу акцію.

Поздоровляємо зі створенням прекрасного музичного портрета нашу знамениту землячку, надзвичайно поціновану одеситами і всією Україною, видатну музикантку і педагогиню Кармелу Семенівну Цепколенко і бажаємо їй творчого багатоліття та краси майбутніх звершень.

Дар’я АНДРОСОВА,
докторка мистецтвознавства, професорка;
Олена МАРКОВА,
докторка мистецтвознавства, професорка, заслужений працівник культури України.
Фото із фейсбук-сторінки Олександра ПЕРЕПЕЛИЦІ.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net