Весняні обереги — мартеничка і мерцішорчик
У всьому світі люди зустрічають весну з великою радістю і сподіваннями. У Болгарії, Молдові та Румунії її прихід відзначають традиційними святами й ритуалами, коріння яких сягає в далеке минуле цих народів.
Для болгар, румун і молдован Одещини 1 березня — одне з найулюбленіших свят і молоді, і старших, адже ним знаменується символічний початок нового господарського року, весни та відродження природи.
У болгар свято називається Баба Марта, у румун і молдован — Мерцішор. До речі, у 2017 році було прийняте рішення про включення його до Репрезентативного списку нематеріальної спадщини людства ЮНЕСКО.
Зазвичай у цей день дарують й отримують прикраси, виготовлені з червоних та білих ниток, які символізують весну і відродження природи. За повір’ям, саме подаровані молдовський і румунський мерцішорчик чи болгарська мартеничка приносять щастя й удачу, тому кожен намагається підготувати оберіг для своїх рідних і близьких.
Зробити ці обереги потрібно своїми руками. Тому до настання весни вчителі багатьох шкіл у місцях компактного проживання болгар, румун та молдован влаштовують майстер-класи для дітей і дорослих з їх виготовлення. Уже традиційно такі майстер-класи проводилися і в обласному Центрі болгарської культури у Болграді, Всеукраїнському центрі болгарської культури в Одесі, обласних центрах національних культур в Ізмаїлі та Рені.
Найчастіше мартеничку чи мерцішорчик виготовляють із кручених вовняних або бавовняних білих і червоних ниток. Кожен із кольорів має своє значення: білий символізує чистоту, невинність, нові починання, а червоний — життя, зачаття, енергію сонця та родючість.
Існує багато повір’їв і легенд про символіку біло-червоних бутоньєрок. Так, болгари передають історію, за якою першу мартеничку зробила Ахі-нора, дружина хана Аспаруха, у другій половині VII століття, коли той перетнув Дунай і відкрив для болгар землі навколо Балкан. Ахінора довго чекала свого коханого, а потім прив’язала кручену білу нитку до лапки ластівки й випустила пташку, щоб вона передала Аспаруху її послання здоров’я та кохання. Довго мандрувала пташка, аж нитка поранила її лапку й почервоніла — так і набула червоного кольору. Зрештою, ластівка знайшла хана і приземлилася біля нього саме 1 березня.
Баба Марта, за народними уявленнями, є дуже мінливою: може бути теплою і лагідною, а може — холодною, капризною, навіть сніжною, що символізує останні морози перед справжнім приходом весни.
Із 12 лютого до 1 березня у Ренійській громаді проходив уже 41-й регіональний фольклорний (весняний) фестиваль «Мерцішор», що завершився гала-концертом у міському парку Перемоги. Його організаторами були відділ культури, туризму, молоді та спорту Ренійської міської ради, ГО «Ренійське районне молдавське національно-культурне товариство «Ізвор» і Центр культури та дозвілля Ренійської міськради.
Ярослава РІЗНИКОВА.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206