Довга боротьба за пам’ятник Лесі
Велика Одеса, а місце для пам’ятника Лесі Українці все ніяк не можуть знайти. Шукає влада (властиво, пропонує свої — далеко не найкращі — варіанти, їй простимо, вона може й не знати й не розуміти про Лесю Українку всього того, що знають українці, а може, якраз добре знає і через те противиться). Шукає громадськість — інтелектуали, лідери суспільної думки, що мають свою візію пам’ятника. Шукає ініціативна група — а це представники мистецьких кіл, письменства… Ця група неодноразово вносила свої пропозиції у вигляді офіційних листів. Та, на жаль, всі вони були категорично відхилені. Замкнене коло якесь!
Чи хоче міська влада бачити в Одесі пам’ятник Лесі Українці? Коли б це було так, то, принаймні, вже кілька років такий пам’ятник стояв би тут. У місті, куди Леся Українка приїздила понад двадцять разів, про що написала чудовий поетичний цикл «Подорож до моря». Ці поезії недавно видані окремою книжкою у гарному оформленні художниці Лариси Дем’янишиної. Видається, в ідеалі треба було б, як мовиться, прив’язати пам’ятник до моря. Звідси, з високого берега, вона милувалась морськими краєвидами, звідси вирушала у свої далекі подорожі задля обнадійливого лікування…
Може, Пушкін був великим поетом, але пам’ятник Лесі поряд з ним? Та боронь, Боже! Навіть якщо вкласти його на спочинок до кращих часів десь у підвалі-запаснику якогось музею — зараз він нам точно ні до чого. А куди ж тоді Лесю притулити? На колишньому селищі в Пересипському районі, де він зовсім загубиться в оточенні багатоповерхівок? На Тираспольській площі, де це неможливо з технічних та інших причин? Чи в парку неподалік від Тараса Шевченка, під вхідною аркою на Ланжеронівський пляж? Усе це були пропозиції влади. А пропозиції громадськости, ініціативної групи відхилялися, і найкраща з них — на проспекті Українських Героїв (донедавна — Олександрі-вському), стосовно якого лунало перелякано-категоричне «Ні!».
Нарешті, здається, крига скресла. Й от знову, по тривалій перерві, ініціативна група покликала всіх небайдужих обговорити цю справу туди, де, властиво, усе й почалося — в бібліотеку ім. Михайла Грушевського, на пораду й розраду, і саме в день народження Лесі Українки — 25 лютого. Заодно й розповісти про закінчення довготривалих пошуків локації для пам’ятника. То що ж: завершення епопеї? Хтозна! Як воно завше буває на наших теренах, не всім це місце до вподоби, бо, як мовиться, кожен Іван має свій план.
Модераторка зібрання, депутатка міськради Ольга Квасніцька, давня прихильниця пропонованих ініціаторами проєктів, сказала, що «довга боротьба за те, щоби в українському місті Одесі з’явився пам’ятник Лесі Українці, здається, завершена». Це викликало пожвавлення в залі. «Ми визначилися з місцем, де має стояти пам’ятник. Залишається не менш важливе завдання: гроші на його виготовлення та встановлення». Знайти кошти пообіцяла громадська діячка Наталія Делієва.
Свого часу група пропонувала встановити пам’ятник на тоді ще Олександрівському проспекті, й це була чи не найкраща пропозиція. Свій виступ на топонімічній комісії художник Сергій Савченко обґрунтував тим, що цей проспект міг би стати місцем зосередження інтелекту, адже там уже стоять Адам Міцкевич, до слова, пов’язаний з Україною, Іван Франко… У відповідь — очікуваний спротив. «Противники цієї ідеї здивували своєю непрофесійністю, не могли обґрунтовано заперечити та все твердили, що не бачать там цього пам’ятника», — нагадав Сергій Савченко.
Цікаву деталь завважила голова громадської організації «Асоціація жінок України «Дія», вже згадана Наталя Делієва: «Подивіться, в Одесі лише два «жіночих» пам’ятники — Віра Холодна і жінка з дитиною на Морвокзалі».
Насиченою розповіддю про існуючі в світі пам’ятники Лесі Українці подивувала всіх доцентка Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова Ірина Нечиталюк. А їх, як з’ясувалося, дуже багато.
Учасники зустрічі мали можливість ознайомитися із 14-томником Лесі Українки, іншими виданнями її творів та про неї, а художниця Лариса Дем’янишина представила свої ілюстрації до книжки «Подорож до моря» — оригінали графічних аркушів.
На завершення було оголошено, де планується поставити давно вимріяний пам’ятник: центральна алея скверу Лесі Українки (колишня назва — сквер Космонавтів), що примикає до проспекту її ж імені (донедавна — проспект Гагаріна), неподалік від храму Православної церкви України. Там достатньо простору, місце нічим не затиснене, ще й трамвайна зупинка поруч…
Не всім до вподоби це місце, хотілося б, щоби десь у центральній частині міста стояла наша Леся. Та, здається, усе вже погоджено. Залишилося вирішити фінансову проблему, не менш важку під нинішню пору, ніж були пошуки локації для пам’ятника.
Роман КРАКАЛІЯ.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206