№ 9 (22536) четвер 6 березня 2025 року

Переглядів: 61

Пріоритети Трампа

Президент США Дональд Трамп у ніч на 5 березня (за київським часом. — Прим. Ред.)виступив зі своєю першою з моменту інавгурації промовою в Конгресі. Його виступ, як пише «Голос Америки», став найтривалішим із подіб-них виступів перед Кон-гресом за всю історію. Ця промова тривала понад сто хвилин — попередній рекорд належав президентові Біллу Клінтону, який у 2000 році виступав 88 хвилин. До речі, у 2017-у виступ Трампа в Конгресі (під час його першого терміну в Білому домі) тривав годину.

«Дзеркало тижня» (https://zn.ua) зібрало ключові моменти з нинішнього виступу президент США.

Переглядів: 59

Смертоносні «привіти»

Дві ночі поспіль Одещина, насамперед — обласний центр, зазнавала масованої ворожої атаки. Дрони, ракети… Рашисти щедро спрямовують смертоносні «привіти» на голови українців.

Ввечері 3 березня по Одесі цілили «шахедами». Поранень зазнало четверо людей. Руйнувань — 93 приватні будинки, автомобілі містян, бізнесцентр, одна з районних підстанцій. Тимчасово зупинилися три міські котельні, десятки тисяч абонентів залишилися без світла, води та газу.

Переглядів: 63

Правда переможе!

Роздуми предстоятеля ПЦУ з нагоди третьої річниці повномасштабної російської агресії

Століття тому, після поразки Української революції, більша частина України опинилася під владою Москви, і ми добре пам’ятаємо, якою була ціна цієї окупації. Три штучних Голодомори 1921–23, 1932–33 та 1946–47 років, хвилі цілеспрямованого терору, винищення найкращих синів і дочок українського народу, цілих суспільних груп, релігійні гоніння мали наслідком загибель, за найстриманішими оцінками, від 10 до 15 мільйонів наших співвітчизників та скалічене тиранією життя кількох поколінь наших батьків і прабатьків.

Збанкрутіла російська імперія зла, яку намагається відродити нинішній кремлівський тиран та його однодумці, не може пробачити Україні того, що наша країна — зараз справді вільна, демократична, європейська держава, а не така, якою вони звикли її бачити за попередні століття — їхня упокорена, пригноблена, залякана терором колонія. Ось чому це темне царство 11 років тому розпочало та веде війну проти України. І не лише проти неї, але проти самих принципів правди, свободи, демократії.

Переглядів: 64

Провокатори і друзі

Низка провідних європейських політиків, серед яких — майбутній канцлер ФРН християнський демократ Фрідріх Мерц, сказали, що скандал в Овальному кабінеті Білого дому, на їхню думку, був добре продуманою провокацією з боку американців. З цим можна погодитися, розширивши тему. У тому сенсі, що провокації розпочалися 12 лютого цього року, коли Дональд Трамп зателефонував до путлера. І відтоді не припинялися. У Саудівській Аравії, у Туреччині, під час голосування на Генеральній Асамблеї ООН та в Раді Безпеки, де США відмовлялися визнати Росію агресоркою.

Класичний шантаж

Ще раз розширивши тему, провокацією можна назвати і трактування угоди про українські корисні копалини, знамениті «500 мільярдів доларів», які Трамп вважав еквівалентом підтримки нашої країни під час війни, і мав намір здерти з України як ціну американської допомоги. Додати до цього можна також поміркований цинізм, коли грабіжників і пограбованих передбачається посадити за спільний стіл переговорів. А себе проголосити миротворцями. Можна додати шантаж припинення постачання американської зброї, необхідної для оборони. І заборону на використання вже наданої зброї для ударів по тилах ворога.

Переглядів: 107

НРУ: місце в історії та політиці

9—10 вересня 2025 року на базі Одеської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. М.С. Грушевського (м. Одеса, вул. Троїцька, 49/51) відбудеться ХІ Всеукраїнська наукова конференція «Народний рух України: місце в історії та політиці».

На пленарних і секційних засіданнях передбачається розглянути такі теми: внесок НРУ в здобуття Незалежності України та розбудову Української держави; постаті рухівців у державотворчих процесах, захисті української історії, мови та культури; участь НРУ в російсько-українській війні; питання історії Незалежної України від 1990-х до сьогодення. Російсько-українська війна.

Переглядів: 60

Світи фашизмів

Кожен фашизм намагається створити власний світ. Фашистські світи починаються з романтизації та міфологізації власної історії, продовжуються брутальними війнами за розширення «простору для життя» і врешті-решт розлітаються на друзки.

Прототип усіх європейських фашизмів — Італія в добу Муссоліні — агресивно розбудовувала власний «італійський світ» як міфологічну реінкарнацію «римського миру» — Pax Romana. Одним з перших кроків уряду Муссоліні у цьому напрямку після приходу до влади 1922 року стала анексія у 1924-у міста Фіуме, теперішньої Рієки в Хорватії. Приводом для анексії було те, що в цьому багатонаці-ональному місті жило багато італійців, які начебто прагнули повернутися до «рідної гавані». Паралель з російською окупацією Криму досить очевидна.

Переглядів: 66

Коефіцієнт індексації — 1,115

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» передбачено проведення з 1 березня індексації пенсій та страхових виплат у розмірі 1,115.

Цей показник розраховано так.

Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124, визначена така формула:

Переглядів: 61

Мінливе все, крім істини

Стежками літературного слідопита

Тримаю в руках каталог автографів з бібліотеки Г.Д. Зленка «Невтомний шукач скарбів духовних» (Одеса, 2024) і в пам’яті постає знайомий образ завжди зосередженого самітника: дещо сутулого, повільного в рухах чоловіка із сивою, трохи втягнутою в плечі головою, лукаво-іронічною посмішкою, живим і запитальним поглядом. Привіт крізь час, шановний літературний слідопите!

Позаду залишилася торішня презентація в престижному відділі рідкісних видань і рукописів ОННБ, у якій сформовано фонд бібліотеки Г.Д. Зленка. У просторі минулого давно розчинилася луна голосів тих, хто виступав, — гостей та укладачів каталогу, лягли між рядки їхні думки на шпальтах газет, а відтак випуск довгоочікуваної книги став історією. Григорій Дем’янович як дослідник і журналіст віддавав належне класикам і сучасникам. Не зайве нагадати, що він грав провідну роль в укладанні каталогів М.Ф. Комарова і математика М.Г. Крейна, тож настав час віддати належне і нашому невтомному шукачеві істини.

Переглядів: 115

Концерт-портрет Кармели Цепколенко

Останнього зимового дня відбувся ювілейний Концерт-портрет професорки, лауреатки Шевченківської премії Кармели Семенівни Цепколенко, діяльність якої отримала міжнародне визнання як організаторки і голови фестивалю «Два дні і дві ночі Нової музики», що проводиться із 1993 року і примножує славу музичної України.

Цей фестиваль — єдиний у нашій країні конкурс міжнародного масштабу з опорою на видатних композиторів Європи і світу та презентацією творів українських, й особливо одеських, авторів. Пропорції вітчизняних і зарубіжних творчих сил в інших композиторських конкурсах-фестивалях Києва, Львова, Харкова тощо відрізняються тим, що там робиться ставка на вітчизняних учасників із залученням зарубіжних, тоді як одеський високо тримає статус саме міжнародного композиторського форуму, в якому представлені і співвітчизники, одесити — передусім.

Для свого музичного «портретування» Кармела Семенівна обрала два твори різного періоду: один — із перебудовних часів — фортепіанний Концерт-драму №1 (1987), а другий — написаний у піджанровій класифікації «воєнної» симфонії, у даному разі — Симфонієту (2023).

Переглядів: 60

Весняні обереги — мартеничка і мерцішорчик

У всьому світі люди зустрічають весну з великою радістю і сподіваннями. У Болгарії, Молдові та Румунії її прихід відзначають традиційними святами й ритуалами, коріння яких сягає в далеке минуле цих народів.

Для болгар, румун і молдован Одещини 1 березня — одне з найулюбленіших свят і молоді, і старших, адже ним знаменується символічний початок нового господарського року, весни та відродження природи.

Переглядів: 63

Довга боротьба за пам’ятник Лесі

Велика Одеса, а місце для пам’ятника Лесі Українці все ніяк не можуть знайти. Шукає влада (властиво, пропонує свої — далеко не найкращі — варіанти, їй простимо, вона може й не знати й не розуміти про Лесю Українку всього того, що знають українці, а може, якраз добре знає і через те противиться). Шукає громадськість — інтелектуали, лідери суспільної думки, що мають свою візію пам’ятника. Шукає ініціативна група — а це представники мистецьких кіл, письменства… Ця група неодноразово вносила свої пропозиції у вигляді офіційних листів. Та, на жаль, всі вони були категорично відхилені. Замкнене коло якесь!

Чи хоче міська влада бачити в Одесі пам’ятник Лесі Українці? Коли б це було так, то, принаймні, вже кілька років такий пам’ятник стояв би тут. У місті, куди Леся Українка приїздила понад двадцять разів, про що написала чудовий поетичний цикл «Подорож до моря». Ці поезії недавно видані окремою книжкою у гарному оформленні художниці Лариси Дем’янишиної. Видається, в ідеалі треба було б, як мовиться, прив’язати пам’ятник до моря. Звідси, з високого берега, вона милувалась морськими краєвидами, звідси вирушала у свої далекі подорожі задля обнадійливого лікування…

Переглядів: 90

Одесько-галицька сув’язь

Мабуть, закономірно, що газету з іншого регіону завжди читаєш дещо уважніше, намагаючись знайти у ній якісь інформаційні родзинки. Тому після кожної чергової бандеролі з редакції «Чорноморки» (або від її читачів) я з головою занурююсь у читання. І завжди відзначаю про себе вагомий внесок краєзнавця Василя Вельможка в історичну насиченість «ЧН». Що не публікація — то скарб!

Скажімо, у його статті «Будівничий флотів України та Польщі» (7.04.2022) детально описана біо-графія діяча УНР, одного з творців українських Військово-Морських сил Юрія Свірського. Народився він 5 квітня 1882 року на території нинішньої Мінської області. Тобто на білоруській етнічній території. За національністю був поляком, завдяки батькам добре володів рідною мовою. Із 1905-го служив на Чорноморському флоті. З весни 1917-го долучився до відродження української державності, зокрема брав участь в українізації Чорноморського флоту. Підтримав підняття українських прапорів на кораблях та звернення до Центральної Ради щодо активнішої роботи зі створення національних військово-морських сил.

Переглядів: 67

Місто (без) бар’єрів, або Небайдужість — головна рушійна сила змін

За якими критеріями більшість з нас оцінює комфорт міста? Для одних — це відсутність заторів на дорогах, чисті вулиці, близькість до магазинів, ресторанів та місць для проведення дозвілля. Для інших — наявність пандусів, які зроблені за нормативами, а не для галочки, інклюзивні санвузли, тактильні покажчики напрямків руху та написи шрифтом Брайля.

Питання комфорту не можна розглядати окремо від доступності, оскільки комфортно лише тоді, коли кожен може безперешкодно використовувати міський простір, коли людині на кріслі колісному не потрібно чекати сторонньої допомоги, щоб потрапити у приміщення банку чи театру, коли батьки з дитячими візочками можуть без перешкод добратися громадським транспортом до парку чи моря.

Переглядів: 57

Алкоголь провокує рак

Наприкінці 1980-х років вперше було встановлено прямий взаємозв’язок між вживанням алкоголю та виникненням раку, і сучасні наукові дослідження лише підтверджують цю залежність.

Алкоголь провокує розвиток щонайменше семи видів раку: ротової порожнини; глотки; гортані; молочної залози в жінок; колоректального раку; печінки; стравоходу.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net