У світі рідного слова
З нагоди Міжнародного дня рідної мови, який відзначається 21 лютого, у читальному залі Одеської національної наукової бібліотеки (вул. Академіка Філатова, 1) відбулася творча зустріч «Об’єднані українською». Її організували і провели у партнерстві ОННБ та Одеський обласний центр української культури (ООЦУК).
Зустріч розпочалася хвилиною мовчання на вшанування пам’яті Героїв — звитяжних захисників і захисниць України, які в різні часи боронили нашу свободу й зараз ціною власного життя відстоюють нашу землю, незалежність і майбутнє.
Провідна бібліотекарка відділу обслуговування користувачів ОННБ Тамара Григоренко, яка відкрила захід, наголосила на важливості мовного питання: «Нині, у буремні часи протистояння російській навалі, жителям багатонаціональної України, як ніколи, важливо зберігати культурне розмаїття і виявляти власну громадянську ідентичність». Вона розповіла про культурно-просвітницькі проєкти бібліотеки, які заохочують і допомагають у вивченні та підвищенні рівня володіння державною українською мовою, зокрема про роботу клубу «Дивослово», що вже третій рік поспіль плідно працює в ОННБ.
До інтерактивної розмови про особливості національного розмаїття Одещини, плекання рідної мови, її розвиток і збереження у культурному просторі України долучилися представники національних товариств і громад нашої області, краєзнавці, письменники, митці, працівники інших бібліотек міста.
Яскравим було творче вітання від громадського об’єднання «Кримські татари Одещини». Зі щирим словом до присутніх звернувся його голова, депутат Одеської обласної ради Февзі Мамутов. Еміне Уркуметова виконала обрядову кримськотатарську пісню «Хнали пар мак» («Пальчики у хні»), а Лейла Черкезова розповіла про культурні традиції киримли, зокрема про танок «Кайтарма» («Повернення»), що став символом повернення кримськотатарського народу на Батьківщину. А ще поділилася власним досвідом ви-вчення української мови у клубі «Дивослово».
Про цікаві проєкти Грузинського культурно-освітнього центру «Іверія» в Одесі розповіла його директорка Шорена Гегешидзе. Власний творчий доробок — серію малюнків, що розкривають сторінки українсько-грузинських історичних і культурних зав’язків, презентувала Тамара Білоглазова, членкиня Спілки художників Грузії, представниця грузинської недільної школи «Ана-Бана».
Про багаторічну плідну співпрацю ОННБ і Всеукраїнського центру болгарської культури повідав його керівник, заслужений працівник культури України Дмитро Терзі. Він також передав до фонду бібліотеки нові видання про болгарську історію і культуру. А натхненним акордом прозвучала пісня «Българи» у виконанні вокального дуету Ольги Іванової та Валентини Прокурор.
Власний творчий доробок — вірші, присвячені Україні, її працьовитому й незламному народові, презентувала Світлана Кучеренко, поетеса, завідувачка відділу народної творчості фольклору та етнографії ООЦУК, провідна бібліографка відділу соціокультурної діяльності ОННБ.
Свою роботу — барвисте панно «Вишивана Україна» — представила Людмила Казанчук, лауреатка обласної премії народних майстрів імені Ростислава Палецького (2019), провідна методистка ООЦУК.
У рамках зустрічі відбулася презентація книжкової виставки з фонду ОННБ «У світі рідного слова». Бібліографічний огляд експозиції провела Ольга Мойсей, бібліотекарка відділу обслуговування користувачів. Вона, зокрема, детально зупинилася на творчості одеського письменника, мовознавця, просвітянина і громадського діяча, лауреата багатьох літературних премій Олекси Різникова і на виданнях київської науковиці Ольги Дубчак «Чути Українською», «Бачити Українською» та «Перемагати Українською».
Яскравою складовою заходу стала музична програма у виконанні вокального колективу «Заграва» ООЦУК. Лунали пісні різних етносів багатонаціональної Одещини, а на завершення присутні охоче долучилися до флешмобу й разом виконали українську народну пісню «Ой зеленеє жито, зелене».
За доброю традицією усіх запросили на бібліотечне чаювання, де, вже у невимушеній атмосфері, відбувся обмін враженнями та ідеями щодо подальших партнерських проєктів, націлених на вивчення та поширення державної мови.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206