«Я із вічної книги життя...»
У Музеї української книги Одеської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. М.С. Грушевського відбулася творча зустріч з письменником, мовознавцем, просвітянином, дисидентом, борцем за незалежність України Олексою Різниковим. Нагода — якнайвагоміша: 88-річчя знаної і шанованої в нашому краї й у всій Україні людини.
Народився пан Олекса 24 лютого страшного 1937 року в Єнакієвому на Донбасі. Двічі репресований: 1959-го (півтора року таборів) і 1971-го (п’ять з половиною років). Після звільнення йому заборонили повертатися до Одеси — міста його студентської юності, тож деякий час жив у Первомайську. Із 1995-го — в Одесі. Багато друкується в періодиці, бере активну участь у громадсько-політичному житті міста.
Олекса Різників має логічний розум, тонке відчуття гумору і рідкісний талант — зачаровувати слухачів та глядачів поетичним словом.
Не обмежуючись літературною творчістю, працює ще й у галузі мовознавства. Результатом його копіткої багатолітньої праці стали роботи «Спадщина тисячоліть. Чим українська мова багатша за інші», «Одноримки: словник омонімів та схожослів», «Складівниця української мови», «Їдло 33-го. Словник Голодомору», «Українська мова — спадщина тисячоліть. Чим наша мова багатша за інші», шість випусків «Словогрон українських» тощо. У них автору вдалося зібрати українські мовні перли минулого і сьогодення, вдало закріплені в окремих словоформах. Він розробив спеціальну схему, яку назвав «Таблиця україномовних елементів» (за аналогією з «Таблицею Мендєлєєва»).
У статті «З рідною мовою довгі літа» журналіст і письменник Роман Кракалія підкреслює: «Олекса Різників роботу виконує таку, що під силу цілому інституту, чи, принаймні, інститутському відділу. Подібною працею не завше заангажовані навіть установи, які лише називаються українськими, а часом і національними».
Вітаючи батька з поважним днем народження, донька Ярослава Різникова на своїй
ФБ-сторінці написала: «Тато досить критично ставиться до себе і часто іронічно підписує свої листи БджОлекса (бджола Олекса), відсилаючи до свого вірша, написаного 1 лютого 2019 року в поїздці до Кропивницького, де він отримав премію імені Євгена Маланюка. А звучить вірш так:
На тлі Шевченка і Маланюка,
На тлі Франка, чи Вінграна, чи Лесі
Ти сам собі таким дрібним здаєшся,
Що годі вдень із ліхтарем шукать.
Але ти є. Існуєш. Ти живеш,
І комплекс меншості тебе пече і крає,
Аж поки ти не втямиш врешті-решт —
Бог Бджілку і Слона НЕ зіставляє.
Ти — не на тлі.
Ти сам собі.
БДЖОЛА є!
А ще тато пише: «…Я із вічної книги життя, я одна із дрібних її літер…».
Але ж саме з таких «дрібних літер» виписується життя і доля нашого роду! З праці таких творчих і працелюбних «бджілок» виростає історія нашого народу!».
Поетеса Ірина Тома свого навчителя привітала так:
«Я ж — це не Тіло і не Дух,
Не форма й зміст, а щось між ними,
Я — іскра з них, я — їхній рух,
Я — їх проникненість незрима.
Ці глибокі філософські роздуми написав український письменник та мовознавець Олекса Різників, якому сьогодні, 24 лютого, виповнюється 88 років! Вітаємо з цією магічною датою!
Дякуємо Вам за багатокрилу, щедру душу, за ту яскраву іскру, яку Ви вмієте запалювати в собі та інших, за невпинний рух творчості!
Для Олекси Різниківа однією з надважливих духовних потреб є Мова. Митець запевняє, що Дух та Мова подібні, а Розум та Мова — нерозривні. Адже, як він пише у книзі «РозуМовний обшир України-Руси», «Мова зустрічає дитину, немовлятко, просякає у його свідомість, творить цю свідомість, яка зоветься РОЗУМОМ, і все життя людина-мовець розкошує у тій Мові. А згодом людина відходить, а Мова залишається. Чи не так само ми приходимо в цей світ, роблячи перший вдих, живемо, дихаючи, і бездиханними відходимо, а повітря, або возДУХ, як його називали в давнину, залишається.
То виходить, що Мова дуже і дуже подібна до повітря або возДУХА».
Людину через тісний зв’язок розуму із мовою автор пропонує називати замість homo sapiens (людина розумна) — Людина РозуМовна. Бо тут, на відміну від латини, мова наша уміє, спроможна поєднати і Розум, і Мову.
Дякуємо за глибокі роздуми та нові відкриття!
Бажаємо Олексі Різникову завжди бути енер-гійним та натхненним! Хай душа залишається чуттєвою, а дух — незламним! Многая літа!».
А ось рядки із допису-вітання поетеси, редакторки часопису «Камертон» Марини Забуранної:
«Коли Ви читаєте «Зелене листя клена схилилося до мене…», завжди на Ваших очах сльози. Вам завше, щодня, щомиті болить доля України… Тому Ви — приклад безупинної праці для України! Праці — титанічної! Може, поки що, й не до кінця усвідомленої сучасниками… І я не лише про поезію чи прозу. Я про унікальний кореневий словник (!), про сотні чи й тисячі досліджень про мову та історію нашого народу… про Ваше бачення сутності людини, про те, як Ви розглядаєте поняття Душі…
Ви — приклад. Людина, яка ніколи голосно не кричить, але дуже багато робить! Ви вмієте і нас усіх так згуртувати й зарядити своєю енергією, що хочеться працювати, втілювати, створювати, змінюватися, рости!..
Дякую Вам за знання, які нам передаєте! А найбільше — за Вашу щирість і тепло! Нам пощастило жити з Вами в одному часопросторі!
Хочу, щоб кожен українець почув Ваш голос:
Ми з роду тих, що рождені літати,
Не можем плазувати по землі!..
Шаную, вчуся і люблю!».

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206