Пенсії, виплати ВПО, субсидії
Що і як змінилося із лютого
У лютому виплати збільшаться у тих пенсіонерів, які матимуть право на вікову надбавку, і в тих, хто ще не отримав 1000 грн державної допомоги (зимова єПідтримка). Будуть продовжені виплати ВПО і запроваджений новий вид допомоги — субсидія на оренду житла.
Вікова надбавка
У лютому виплати збільшаться у тих пенсіонерів, яким цього місяця сповниться 70, 75 і 80 років. Головна умова — пенсія у людини не має бути вищою за 10340,35 грн.
Нагадаємо, вікова надбавка виплачується у таких розмірах:
- особам, яким сповнилося 70 років, — у розмірі до 300 грн;
- особам, яким сповнилося 75 років, — у розмірі до 456 грн;
- особам, яким сповнилося 80 років і більше, — у розмірі до 570 грн.
1000 грн від держави
У лютому пенсіонери зможуть отримати 1000 грн у межах програми єПідтримка. Допомога від держави є одноразовою і буде доступною для тих громадян, хто перебуває в Україні.
Пенсіонери та люди з інвалідністю 1-ї та 2-ї груп, які отримують виплати через «Укрпошту», там же зможуть отримати цю допомогу. Перелік тих, хто може отримати допомогу через «Укрпошту», формує Міністерство соціальної політики. Витратити ці кошти вони зможуть також через «Укрпошту» — на оплату комунальних послуг чи на придбання товарів українського виробництва.
Важливо: кошти єПідтримки, отримані через «Укрпошту», можна використати тільки впродовж цього місяця, до березня 2025-го.
Кому обмежать пенсії
Законом «Про державний бюджет України на 2025 рік» затверджено норму про застосування у 2025-у обмежувальних коефіцієнтів до пенсій, які в чотири чи більше разів перевищують середню пенсію по країні, або 10 прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб.
Обмеження не застосовуватимуться до пенсій тих, хто сьогодні воює на фронті або брав участь у захисті Батьківщини від агресії рф, починаючи з 2014 року.
Механізм працюватиме так: чим вищий розмір пенсії, тим більший коефіцієнт застосовуватися. Зокрема:
- до частини пенсії, що перевищує 10 прожиткових мінімумів (23610 грн) та не перевищує 11 прожиткових мінімумів (25971 грн), буде застосовуватися коефіцієнт 0,5;
- до частини пенсії, що перевищує 11 ПМ (25971 грн) та не перевищує 13 ПМ (30693 грн) — 0,4;
- до частини пенсії, що перевищує 13 ПМ (30693 грн) та не перевищує 17 ПМ (40137 грн) — 0,3;
- до частини пенсії, що перевищує 17 ПМ (40137 грн), та не перевищує 21 ПМ (49581 грн) — 0,2;
- до частини пенсії, що перевищує 21 ПМ (49581 грн) — 0,1.
Обмеження застосовуватимуться лише на той розмір виплати, яка не є страховою частиною пенсії (тобто для забезпечення якої не сплачувалися страхові внески), а є додатковою виплатою від держави за роботу в окремих силових чи інших структурах.
Виплати ВПО
Згідно із законом «Про державний бюджет України на 2025 рік», передбачено збереження виплати на проживання для ВПО як кризової виплати, що є частиною підтримки уряду для внутрішньо переміщених осіб.
Автоматично без додаткового звернення виплати отримуватимуть найвразливіші категорії переселенців, які не мають змоги працювати:
- пенсіонери, у яких розмір пенсії не перевищує 9444 грн;
- люди з інвалідністю I чи II групи, діти з інвалідністю віком до 18 років, тяжкохворі діти;
- діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування віком до 23 років, а також батьки-вихователі і прийомні батьки.
Допомога для громадян, які проживають в Україні і мають статус внутрішньо переміщених осіб, становить: для осіб з інвалідністю та дітей — 3000 грн; для інших осіб — 2000 грн.
Отримувати гроші можна 15-го та 28-го числа кожного місяця.
Інші категорії ВПО теж можуть отримувати допомогу від держави. Це стосується:
- родин з дітьми до 14 років, які проживають у зоні активних чи можливих бойових дій, або ж в умовно безпечних регіонах, але діти там не мають змоги вчитися офлайн;
- родин, де один із членів сім’ї доглядає за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, або тяжко хворою дитиною;
- малолітніх дітей до 14 років, які прибули без супроводу батьків (за заявою особи, яка перебуває у родинних відносинах);
- вагітних жінок, починаючи із 30-го тижня вагітності.
Такі категорії ВПО можуть у лютому подати спеціальну заяву на призначення або продовження виплат.
Субсидія на оренду житла
У лютому внутрішньо переміщені особи зможуть подавати документи на призначення субсидії на оренду житла. Скористатися такою допомогою можуть ВПО, які:
- виїхали з окупованих росі-йською федерацією регіонів або із зон бойових дій і не мають власного житла в умовно безпечних регіонах України, а їхнє житло знищене або непридатне для проживання;
- хочуть орендувати індивідуальне житло, але не мають достатньо коштів для цього;
- орендують житло і витрачають на нього суттєву частину своїх доходів.
Субсидія на оренду житла надаватиметься за умови, що:
- орендар і орендодавець не пов’язані родинними відносинами;
- орендар не отримує від держави допомогу на проживання ВПО;
- орендодавець приміщення вже не отримує на нього компенсацію за програмою «Прихисток».
При цьому родина ВПО може одночасно отримувати і субсидію на оренду, і субсидію на житлово-комунальні послуги.
Важливо: у лютому 2025-го виплату компенсації за тимчасове безоплатне розміщення ВПО здійснюватиме вже Пенсі-йний фонд України. За програмою передбачено відшкодування витрат на комунальні послуги у розмірі близько 450 грн на місяць (14,77 грн на день) за безоплатне розміщення однієї ВПО.
Допомога на опалювальний сезон
Житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг та витрати на управління багатоквартирним будинком призначається з моменту звернення за її призначенням до закінчення опалювального сезону.
В опалювальний сезон 2024?2025 років субсидії розраховуються із 1 жовтня 2024-го по 30 квітня 2025-го. Розрахунок субсидії буде проведено автоматично для всіх, кому було призначено субсидію на неопалювальний період 2024 року або чия субсидія склала 0,00 грн.
Отож громадянам, які вже отримують субсидію або кому було призначено нульову субсидію у літній період, не потрібно звертатися додатково за виплатою.
У лютому для призначення житлової субсидії на опалювальний сезон 2024?2025 років необхідно звернутися у таких випадках:
- якщо документи на призначення субсидії подаються вперше;
- якщо у призначенні житлової субсидії на неопалювальний період було відмовлено (борг, відсутні доходи тощо);
- якщо влітку була подана заява на припинення субсидії та громадяни користувалися пільгою на оплату житлово-комунальних послуг, а на опалювальний період бажають отримувати житлову субсидію;
- якщо відбулися зміни у складі зареєстрованих осіб, зміни соціального стану тощо.
У разі звернення громадянина у лютому субсидія буде призначена з того місяця, в якому людина за нею звернулася.
При розрахунку житлової субсидії у лютому 2025 року враховуються доходи домогосподарства за II — III квартали 2024-го. Для пенсіонерів, якщо субсидія призначається не з початку опалювального сезону, враховується розмір нарахованої пенсії за місяць, що передує місяцю, попередньому до місяця, з якого призначається субсидія.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206