Історія, що не відпускає
Перше, на що звернула увагу: всюди, де мовиться про Леоніда Анастасійовича Смоленського, знаного українського громадського діяча, одного з керівників та ідеологів Одеської української громади ХІХ ст., видатного педагога, викладача історії, визначного промовця, демонструється лише один портрет цієї талановитої людини — у зрілому віці, з пишною бородою. Він був вміщений на ст. 99 у книжці «Софія Русова. Мої спомини» (Львів, Видавнича кооператива «Хортиця», 1937).
Й от... на сайті VIOLITI я знайшла фото, означене як «Учёный Леонид Смоленский 1876 Одесса», продане 3 січня 2024 року за 1901 грн. Подивіться на цю світлину: молодий чоловік справа — точно Леонід Смоленський! Ті ж очі, той же широкий лоб, про які читаємо у спогадах його учнів і знайомих!
Євген Чикаленко так описував свого наставника: «Це був середнього зросту, широкий в плечах, трохи сутулий, з завжди нахиленою задуманою головою середнього віку чоловік. Широке чоло, короткий ніс та борода робили обличчя його дуже поді-бним до Сократового... очі ж були.... великі карі і такі привабливі, що не хотілося відірвати від них своїх очей».
А так писала про нього Софія Євгунова-Щербина: «Середнього зросту, худорлявий, темноволосий, з круглим білим обличчям, що звертало на себе увагу розумними очима, котрі іскрилися то гумором, то затаєним сумом і глибоко сиділи під чудово розвиненим лобом; невеличкий ніс, дитячий рот...».
Погодьтесь, що це справді фото молодого, 32-річного, Леоніда Смоленського. Цікаво: в чиїх руках зараз цей знімок?
По-друге. Ще кілька днів тому я писала (див. «Чорноморські новини» за 30 січня. — Прим. Ред.), що поруч зі знайденим пам’ятником на місці поховання Леоніда Анастасійовича бачимо і пам’ятник доньці Смоленського Олені — «Леночке», як зазначено на ньому, з датами 4.11.1867—10.08.1892. Він теж має дуже характерні й невипадкові ознаки: на ньому — нотний стан, ноти. А ми знаємо з розвідок письменника і літературо-знавця Григорія Зленка, що Олена була музично обдарованою, займалася музикою. Як цікаво було б прочитати музичну фразу, під якою підписані слова «.... милость Господня с тобою!..».
А зараз я вже зрозуміла, яке слово не читалося і взагалі, що це за фраза. Це слово — «дитятко»! І це перший рядок романсу дуже популярного в той час композитора Віктора Пасхалова на вірш 1853 року Миколи Огарьова (про нього — в самому кінці) про смерть дитини:
Дитятко! Милость Господня с тобою!
Что ты не спишь до полночи глухой?
Дай я тебя хоть шубенкой прикрою,
Весь ты дрожишь, а горячий какой!..
По-третє, у тому матеріалі я згадувала про пам’ятники Анастасії Аврамівні Худзинській з датами 22.12.1816 — 23.10.1899 та Сергію Самійловичу Худзинському — 07.10.1833 — 12.08.1899, які стоять на кладовищі в с. Морозова біля пам’ятника Л. Смоленського.
Тепер з відкритих джерел точно знаю, хто вони. Це родичі дружини Леоніда Смоленського — Олени Худзинської (1844 — 24.03.1930) — її мама та її рідний брат.
Анастасія Аврамівна була донькою Марії та Аврама Сергійовича Морозова (звідси, ймовірно, й назва їх села). Вона вийшла заміж за Самійла Осиповича Худзинського (15.08.1799 — 1862), з яким мали семеро дітей — згаданого вже мною Сергія Самійловича Худзинського, Якова, Олексія, Олену, яка вийшла заміж за Леоніда Смоленського, та ще трьох.
У шлюбі з Оленою Самійлівною Худзинською народилося троє дітей — Леонід, Ілля та згадана вже Олена, яка прожила лише 25 років (трагічно загинула, наклавши на себе руки).
Леонід Анастасійович Смоленський мав рідних братів — Аркадія, Олександра і Миколу та сестер — Антоніну і Юлію. Його маму звали Юлія Федорі-вна (дівоче прізвище — Зейман фон Єзерська).
І насамкінець. Микола Огарьов — це той російський революційний поет, на честь якого названий астероїд і який мав вірного товариша Герцена, який любив його дружину, з яким вони жили шведською сім’єю і видавали революційну газету «Колокол». І навіщо я це пам’ятаю?..
Ярослава РІЗНИКОВА.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206