Вічна музика на вокзалі
Холодний, вітряний зимовий вечір. Львівський вокзал. Льодяні протяги, що пронизують щоразу, коли відкриваються двері. А відчиняються вони щомиті. Залізничний вокзал у Львові завжди був місцем, через яке проходило багато людей. Тепер же, під час війни, він перетворився на справжнісіньку круговерть, куди, мов ріки, стікаються різні долі, щоб розбігтися струмками далі по світах...
Високий чоловік у пікселі з маленькою, мов дівчинка, дружиною і двома малюками — на руках у мами і в тата…
Дівчина у білому пальто і з неоновими вушками на голові, що нагадують про Різдво, яке невпинно наближається…
Хлопчина без ніг на кріслі колісному, яке штовхає старша жінка, мабуть, мати чи бабуся…
Пані в яскраво-рожевому капелюсі і в такому ж пальто та черевичках, у рожевих окулярах і з модною рожевою валізою...
Група військових з чималими наплічниками...
Повна бабуся, закутана у теплу хустку, в широкій спідниці і з великими торбами...
І в цьому тлумі людей, які приїжджають, від’їжджають, зустрічають, раптом велично звучить орган, що органічно вписався посеред центрального прохідного залу, серед невпинного бігу-поспіху пасажирів.
Мелодія Баха змушує зупинитися і згадати про Вічне, виводить за рамки Часу і дає силу, наснагу й можливість оговтатися, згадати про найголовніше, щоб рухатися своєю дорогою далі.
У ці святкові місяці, коли, попри війну, хочеться свята і магії Різдва, «Укрзалізниця» перетворила центральний зал Львівського вокзалу на концертний зал.
На високому парапеті посеред залу встановлений дивовижний орган, труби якого поєднані із фрагментами російських ракет та снарядів, що впали на Київщині. Це артінсталяція української художниці Жанни Кадирової, яка вимислила з’єднати уламки ракет та труби органа, і це поєднання — непоєднуване, але органічне, живе і додає високих, справжніх, сучасних сенсів старовинному звучанню цього інструмента.
Це перший проєкт великої програми, підтриманої фондом RIBBON, що опікується сучасним мистецтвом, в колаборації з «Укрзалізницею».
Старовинний орган раніше стояв у церкві на півночі Німеччини, а згодом у Чехії його повністю переобладнали. Три місяці його експонували у Венеції, а наприкінці листопада встановили на вокзалі у Львові.
За два зимових місяці, до 19 січня, українські та зарубіжні виконавці дадуть тут дев’ять концертів, на які зможуть безкоштовно потрапити всі охочі. Вечірні відбуватимуться щоп’ятниці о 18.30, а ранкові — щосуботи о 12.00.
13—14 грудня гратиме Ірина Новікова (Україна-Швеція).
20—21 грудня — Шандор Шрайнер та Ольга Чундак (Україна).
27—28 грудня — Іван Сараєшвілі (Грузія-Норвегія).
3—4 січня 2025 року концертну програму представить Львівський органний зал.
10—11 січня — Нілс Генрік (Норвегія).
17—18 січня — Олексій Шмурак, Віталій Дворовий (Україна).
Шостого грудня мені пощастило провести вечір в очікуванні поїзда до Одеси на вокзальному концерті органіста Богдана Дем’яненка.
Надзвичайно талановита людина, композитор, науковець, доктор філософії, дослідник української професійної хорової музики доби Гетьманщини. Пан Богдан багато років поспіль займається пропагуванням української барокової музики, розшифруванням нот з рукописів XVII—XVIII століть.
Як органіст виступає з концертами в Україні та гастролює за кордоном. Серед його сольних програм — «Українське бароко на органі», «Христос лежав в обіймах смерті», «Німецьке органне бароко до Баха», «Різдвяний дарунок», «Музика моря» та багато інших. Він — автор хорової, оркестрової, камерної та органної музики, учасник міжнародних фестивалів.
У програмі незабутнього концерту звучали мелодії невідомих музикантів мазепинських часів, розшифровані з рукописів Києво-Печерської лаври та Софійського собору, перекладені для органа, старовинні українські мелодії та твори сучасних композиторів. Концерт розпочався Прелю-діями Йоганна Себастьяна Баха, які налаштували присутніх на високі вібрації, а завершився Різдвяним концертом Богдана Дем’яненка, який він закінчив писати напередодні виступу. Музика звучала урочисто й піднесено, даючи надію на те, що темні часи закінчаться і Воїни Світла переможуть темряву...
На жаль, мені не довелося дослухати концерт до кінця — оголосили посадку на потяг до Одеси.
Сповнена вдячністю до всіх причетних до цього дійства, поверталася додому. Цей концерт на вокзалі став одним із різдвяних див, які обов’язково трапляються — варто їх просто помічати.
Ольга ФІЛІППОВА.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206