Цукровий діабет: як запобігти і як з ним жити
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), цукровий діабет є однією з десяти причин смертності у світі — 1,5 мільйона смертей щороку безпосередньо пов’язані з ним. Близько 422 мільйонів людей у всьому світі хворіють на цукровий діабет. З них понад 95% — з діабетом 2-го типу. Упродовж останніх кількох десятиліть поширеність цієї хвороби невпинно зростає.
Що таке цукровий діабет?
Цукровий діабет — це група метаболічних захворювань, які характеризуються підвищенням рівня глюкози (цукру) в крові, що є наслідком порушення вироблення або засвоєння інсуліну. Надалі це призводить до серйозних пошкоджень серця, кровоносних судин, очей, нирок і нервових закінчень.
Типи
Розрізняють два основних типи.
Цукровий діабет 1-го типу — це захворювання, спричинене автоімунним ураженням
b-клітин острівців підшлункової залози з розвитком ендогенного дефіциту інсуліну. На цукровий діабет 1-го типу припадає приблизно 5—10% усіх випадків. Пік захворювання припадає на період статевого дозрівання та раннього зрілого віку.
Цукровий діабет 2-го типу спричинений переважною інсулінорезистентністю (порушенням чутливості до інсуліну) та відносною інсуліновою недостатністю. Зазвичай розвивається у дорослому віці. Особливо високий ризик у людей, які мають надмірну масу тіла, курять або ведуть малорухливий спосіб життя.
Ще виділяють гестаційний діабет. Уперше він визначається під час вагітності і проявляється гіперглікемією з показниками глюкози крові, які перевищують нормальні, але не досягають діагностично значущих для встановлення діагнозу діабету.
Жінкам із гестаційним діабетом загрожує підвищений ризик ускладнень під час вагітності та пологів. Такі жінки і, ймовірно, їхні діти можуть мати підвищений ризик розвитку цукрового діабету 2-го типу в майбутньому.
Основні симптоми
Не відкладайте візит до лікаря, якщо вам почали дошкуляти:
- сухість у роті та відчуття спраги;
- часте сечовипускання;
- порушення зору;
- відчуття втоми, надмірна слабкість;
- свербіння шкіри;
- оніміння пальців рук і ніг;
- втрата маси тіла (при цукровому діабеті 1-го типу);
- надмірна маса тіла (при цукровому діабеті 2-го типу).
Наслідки для організму
Підвищений рівень цукру в крові має негативний вплив на організм людини загалом, зокрема на судинну систему. І якщо це спостерігається впродовж тривалого часу, то призводить до розвитку мікро- та макросудинних ускладнень.
Мікросудинні ускладнення:
- ураження сітківки ока (діабетична ретинопатія), що може призводити до погіршення зору і сліпоти;
- ураження нирок (діабетична нефропатія), яке може призвести до хронічної ниркової недостатності;
- ураження нервової системи (діабетична нейропатія), що проявляється болем, втратою чутливості, особливо в кінцівках, а також може призводити до діабетичної стопи аж до необхідності ампутації.
Макросудинні ускладнення:
- ураження серцево-судинної системи — артеріальна гіпертензія, ішемічна хвороба серця;
- ураження головного мозку — інсульт;
- пошкодження периферичних судин кінцівок, зокрема їх звуження, що призводить до зниження або припинення кровопостачання.
- Важливість ранньої діагностики
Проблема цукрового діабету полягає в тому, що він тривалий час може ніяк не проявлятися. Саме тому дуже важливо проходити регулярні медичні обстеження, особливо тим, хто має фактори ризику:
- надмірну масу тіла;
- спадкову схильність;
- підвищений кров’яний тиск;
- малорухливий спосіб життя;
- незбалансоване харчування;
- тютюнокуріння та ін.
Пам’ятайте: чим довше людина живе з недіагностованим і нелікованим цукровим діабетом, тим гіршими будуть наслідки для здоров’я.
А ще фахівці радять пройти онлайн-тест на ризик цукрового діабету 2-го типу.
Профілактика
Профілактика цукрового діабету, особливо 2-го типу, можлива через зміну способу життя. Ось основні рекомендації.
Дотримуйтеся принципів здорового харчування, обирайте корисну їжу з низьким вмістом цукру та швидких вуглеводів; споживайте достатню кількість овочів і фруктів, цільнозернових продуктів та білків. Дотримуйтеся рекомендацій свого лікаря.
Будьте фізично активними. Виконуйте принаймні 150 хвилин аеробних фізичних вправ помірної інтенсивності на тиждень. Але обов’язково проконсультуйтеся з лікарем чи фізичним терапевтом, яка активність підходить саме вам.
Підтримуйте здорову масу тіла. Попросіть свого лікаря, за необхідності, надати рекомендації для схуднення.
Уникайте стресу. Хронічний стрес може підвищувати рівень цукру в крові, тому варто практикувати, наприклад, техніки релаксації.
Відмовтеся від куріння: куріння впливає на здатність орга-нізму регулювати рівень цукру в крові, що здатне спричинити цукровий діабет 2-го типу та розвиток його ускладнень. У спільному звіті ВООЗ, Міжнародної діабетичної федерації (IDF) та Ньюкаслського університету йдеться про те, що відмова від куріння може знизити ризик розвитку діабету 2-го типу на 30—40%. Надання допомоги у припиненні куріння можете знайти на сайті https://stopsmoking.org.ua.
Життя з діабетом
Якщо у вас чи у когось із ваших рідних виявлено діабет, зверніться до лікаря, щоб зробити додаткові обстеження, скласти план лікування, збалансованого харчування та рухових активностей.
Люди з цукровим діабетом мають особливо пильно стежити за станом свого здоров’я. Сучасні методи лікування й активний самоконтроль дозволяють хворим жити повноцінним життям.
Своєчасно відвідуйте свого лікаря і дотримуйтеся призначеного лікування, контролюйте рівень цукру та холестерину в крові, регулярно вимірюйте артеріальний тиск, піклуйтеся про свій емоційний стан та змініть спосіб життя на користь здорового харчування, збільшення рухової активності та відмови від вживання тютюну й алкоголю.
Раннє виявлення й адекватне лікування цукрового діабету сприятимуть запобіганню прогресування та розвитку ускладнень.
За матеріалами Центру громадського здоров’я МОЗ України.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206