№ 47 (22525) четвер 5 грудня 2024 року

Переглядів: 102

Революція й ефект доміно

Деспотів, які захопили владу у різних країнах, поєднує спільний страх революцій. Страх настільки сильний, що змушує бачити змови скрізь і спонукає навіть «м’яких диктаторів» запроваджувати режими тотальних репресій. До певного моменту репресії працюють, але потім заклепки не витримують і монолітні з вигляду режими руйнуються з тріском. А у деспотів постає питання: хто винен? Хто на рівному, відполірованому до блиску соціальному полі організував бунт?

Інтернаціонал диктатур

Як було добре у Білорусі. Тротуари в містах чисті, заводи працюють, картоплі у радгоспах — хоч греблю гати, бізнес під контролем, населення зайняте, корупцію сторонні не бачать. Та ба! Захотілося їм чесних виборів, національних прапорів та іншої мішури… Так допекли всенародно улюбленого, що довелося за допомогою КДБ припинити неподобство, пересадити вільнодумців. І бачите — скрізь тиша, у в’язницях — порядок. Довелося, щоправда, з росіянами тісніше подружитися, на уклін до московії часто їздити, опинитися під економічними й персональними санкціями. Та то дурниця. Головне — вистояли проти НАТО. Вистояли, не вмерли. Непримиренну опозицію вигнали за кордони. Вона не є небезпечною.

Переглядів: 90

Майбутнє Росії: як відокремити можливе від неможливого

Жодне перемир’я не поставить крапку в російсько-українському протистоянні. Якщо Росія не задовольнилася Кримом та Донбасом, які підстави вважати, що вона задовольниться іншими українськими землями, захопленими нею на момент перемир’я? Це протистояння не завершиться навіть якщо Україні вдасться відвоювати силою всі свої території, включно з Кримом. Адже Росія, що зазнала військової поразки, прагнутиме реваншу. Цього не станеться лише за одної умови: якщо в самій Росії відбудуться внутрішні трансформації.

У цій статті я не питатиму, коли і як почнуться такі трансформації. Рано чи пізно це станеться (можливо, саме внаслідок військової поразки; в російській історії таке вже траплялося). Але, готуючись до них, важливо наперед розуміти спектр можливостей: якого майбутнього Росії можна очі-кувати, а якого — ні, і чому ні.

Переглядів: 93

Писанка — надбання людства

У вівторок на 19-й сесії Міжурядового комітету ЮНЕСКО з питань нематеріальної культурної спадщини, яка проходить у столиці Парагваю Асунсьйоні, до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства включений перший міжнародний елемент від України спільно з Естонією «Писанка: українська традиція і мистецтво оздоблення яєць».

«Агресор руйнує нашу культуру, пам’ятки, театри, бібліотеки, музеї. У боротьбі за Батьківщину гинуть наші митці — носії живої спадщини. Їхня втрата підриває саме серце нашої ідентичності. Адже без людей жива спадщина не існує. Ми ж доводимо, що навіть у найтемніші часи залишаємося незламними. Включення української писанки до Репрезентативного списку ЮНЕСКО є доказом цьому», — зазначив міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький.

Переглядів: 96

Пам’ятник недалекоглядності

Заява МЗС України з нагоди 30-річчя з часу підписання Будапештського меморандуму

Цього тижня, 5 грудня, виповнюється 30 років з часу підписання Меморандуму про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, також відомого як Будапештський меморандум.

Цей документ мав забезпечити Україні гарантії безпеки, суверенітету та територіальної цілісності в обмін на відмову від третього у світі за потенціалом ядерного арсеналу. Меморандум мав стати значним етапом у зміцненні глобального ядерного роззброєння та слугувати прикладом для інших держав у відмові від ядерної зброї.

Переглядів: 93

Ворог націлився на Херсон?

Російська армія просувається на Донбасі, захоплюючи все нові території, однак на фронті є ще один «цінний приз» для окупантів — Херсон.

У коментарі Financial Times голова Херсонської обласної вій-ськової адміністрації Олександр Прокудін припустив, що Росія готує масштабний наступ на цьому напрямку, повідомивши, що ворог уже має 300 човнів для переправи через ріку. Та й регулярні обстріли правобережжя, вважає він, є своєрідною підготовкою до такого розвитку подій.

Переглядів: 88

Стійкість та ефективність

За 11 місяців 2024 року морські порти Одещини обробили 89,8 млн тонн вантажів — у 1,7 раза більше, ніж за аналогічний період 2023-го, повідомив голова обласної військової адміністрації Олег Кіпер, наголосивши: «Наші порти демонструють стійкість та ефективність під час війни».

Лише в листопаді було перевантажено 7,6 млн тонн, із них 4,6 млн тонн — агропродукція, йдеться у повідомленні керівника ОВА.

Переглядів: 97

Передплата — з «єПідтримки»

Із грудня українці отримали можливість використати 1000 гривень державної допомоги за програмою «Зимова єПідтримка» для передплати вітчизняних газет та журналів.

«Укрпошта» спільно з Національною спілкою журналістів України вітають урядове рішення щодо включення преси до переліку послуг програми та закликають громадян підтримати українські друковані медіа.

Переглядів: 80

Грузинська мрія

Як і слід було очікувати, найбільш жорсткі зіткнення перед будівлею грузинського парламенту розпочалися саме після того, як прем’єр країни Іраклій Кобахідзе заявив про рішення відкласти європейську інтеграцію Грузії до 2028 року. Тому що у кожній такій країні, як Грузія, є чимало людей, для яких інтеграція в Європу — мрія жити гідним життям у власному домі. І коли у них забирають цю мрію, вони реагують значно емоційніше, ніж коли йдеться про репресії проти політичних лідерів чи навіть фальсифікацію результатів виборів. Тому що мрія — не політика, а щось значно більше. Яка ж іронія в тому, що партія, яка відібрала цю мрію у грузинів, так і називається — «Грузинською мрією».

Якщо замислитися, вся ця ситуація в Грузії неймовірно нагадує 2013 рік в Україні. Тоді багато хто взагалі не вірив у можливість масштабного національного протесту. Вважали, що після 2004-го й реваншу «регіоналів» розчарування відіб’є у людей бажання виходити на Майдан. І справді, ані ув’язнення Юлії Тимошенко, ані ухвалення парламентом угод з Росією, які й створили згодом платформу для окупації Криму, — все це до масштабних протестів не призвело. А відмова від підписання угоди про асоціацію з Євросоюзом передбачувано сколихнула суспільство, бо Янукович тоді відібрав в українців мрію — ту ж саму «грузинську» мрію, можливість гідно жити у власному домі.

Переглядів: 90

Усі дороги ведуть до рідного порога

Г.П. Щипківський. Бучая: дилогія. — Одеса: Астропринт, 2024. — 212 с.

Як велич будь-якої події залежить від величі очевидців, так і значущість того чи іншого населеного пункту в історії країни великою мірою на совісті людей, які не просто народилися там і виросли, але й залишили вдячну пам’ять про свою так звану малу батьківщину. Бо насправді, кожен людський пуп закопано у самісінькому центі Всесвіту. На жаль, хронічна амнезія невдячних уродженців поступово перетворює те осердя світу на Богом, а відтак і людьми забутий загумінок. На жаль...

Переглядів: 196

«Прогулянки» з Лукою Басанцем

Непросто бути художником, коли довкола тебе майже вся родина так чи інак причетна до цього мистецтва, тобто обертається довкола мольберта з палітрою. Невипадково в таких родинах діти, внуки, як правило, ступають на ту саму доріжку.

Бува, спробує нащадок уникнути мистецької долі, приховати власний талант, як природа одразу ж запротестує. Візьме за руку, вручить олівець або ж одразу пензель і виведе на стежину — свою чи не свою, то вже як зірки покажуть. Це не аксіома, звісно, але життєва практика засвідчує живучість таких традицій у середовищі мистців. Та ще коли прізвище достатньо відоме!..

Переглядів: 116

Зимова тисяча

У зимовий період держава прагне підтримати кожного, хто цього потребує. Передбачити вплив російської агресії на життя людей взимку неможливо. Одноразова виплата в розмірі 1000 гривень надаватиметься всім українцям, у тому числі й дітям, які перебувають на території України (за винятком тимчасово окупованих територій). Цими коштами можна сплатити комунальні, медичні, транспортні та інші послуги, придбати ліки, книжки та друковані медіа.

Ті, хто не потребує фінансової допомоги від держави чи не хоче її брати для особистих потреб, можуть або не подавати заявку, або спрямувати запропоновані кошти на підтримку Збройних сил України через благодійні фонди.

Переглядів: 96

Супровід ветеранів війни

На платформі «е-Ветеран» можна подати заяву до фахівців із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб, повідомляють у Міністерстві ветеранів. Ця послуга спростить процес отримання необхідної допомоги, покращить комунікацію між ветеранами війни, демобілізованими особами та фахівцями із їх супроводу.

«Наразі до роботи приступили 559 фахівців із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб у всіх регіонах країни. З наступного року їх кількість збільшиться. Для ефективної роботи фахівців із супроводу було розроблено онлайн заяву щодо отримання заходів з підтримки, яку заповнює ветеран війни або інша особа, що має право на послугу. Створено електронний кабі-нет фахівця для опрацювання таких заяв та надання заходів з підтримки. Мінветеранів поступово цифровізує послуги та сервіси для ветеранів не тільки на національному рівні, а й на рівні областей, районів та громад», — зазначила Наталія Калмикова, міністерка у справах ветеранів.

Переглядів: 82

Цукровий діабет: як запобігти і як з ним жити

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), цукровий діабет є однією з десяти причин смертності у світі — 1,5 мільйона смертей щороку безпосередньо пов’язані з ним. Близько 422 мільйонів людей у всьому світі хворіють на цукровий діабет. З них понад 95% — з діабетом 2-го типу. Упродовж останніх кількох десятиліть поширеність цієї хвороби невпинно зростає.

Що таке цукровий діабет?

Цукровий діабет — це група метаболічних захворювань, які характеризуються підвищенням рівня глюкози (цукру) в крові, що є наслідком порушення вироблення або засвоєння інсуліну. Надалі це призводить до серйозних пошкоджень серця, кровоносних судин, очей, нирок і нервових закінчень.

Переглядів: 82

Ковід утік із пробірки

У Конгресі США підтримали теорію про те, що причиною пандемії COVID-19 став лабораторний витік вірусу, повідомляє «Укрінформ» з посиланням на доповідь комітету, який досліджував це питання.

Зазначається, що 520-сторінковий звіт готувався упродовж двох років і його автори висловили сподівання, що ця робота «послужить дорожньою картою для Конгресу, виконавчої влади та приватного сектора для підготовки до майбутніх пандемій і реагування на них».

Переглядів: 88

Ходив гарбуз по городу...

А тепер виблискує своїми помаранчевими боками, зваблює господинь приготувати щось смачненьке і корисне.

Спочатку про користь.

Гарбуз багатий на солі калію, кальцію, магнію, заліза, цукру, вітаміни С, В, В2, Е, РР, каротин, білок, клітковину. Він корисний при хворобах серця, нирок, ожирінні, гіпертонії, запорах, холециститі. Це одна з найкращих сечогінних рослин. Із гарбуза виділено речовину для боротьби з туберкульозною паличкою. Насіння має, зокрема, протиглистову властивість.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net