Невтомний шукач скарбів духовних
7 листопада, у день 90-річчя від дня народження Григорія Дем’яновича Зленка (1934 — 2015), письменника, літературознавця, енциклопедиста, краєзнавця, бібліографа, бібліофіла, у відділі рідкісних видань і рукописів ОННБ відбулася презентація новодруку «Невтомний шукач скарбів духовних: книжки з автографами з колекції Г.Д. Зленка у фонді Одеської національної наукової бібліотеки».
Подія викликала значний суспільний інтерес. У старовинному залі зібралися друзі й знайомі ювіляра, літератори, філологи, історики, краєзнавці, журналісти, представники бібліотек-партнерів, читачі.
Урочистості розпочалися з пісні на слова Григорія Зленка «Я твій син, Україно» (музика Миколи Колодочки) у чудовому виконанні ансамблю «Перформенс», учасниками якого є викладачі Мистецької школи №5 Одеси.
Гостей зібрання привітала генеральна директорка ОННБ, заслужена працівниця культури України Ірина Бірюкова. Вона згадала, як прийшла на роботу до бібліотеки молодою дівчиною:
«Присутність Григорія Дем’яновича у книгозбірні створювала особливу ауру — цього не можна було не відчути. Було приємно пізнавати, читати його матеріали, йти його стежками і заглиблюватися у фаховий бібліотечний пошук…
Ми згадуємо про нього з величезною вдячністю, і я рада, що ОННБ виступила одним з ініціаторів подання про увічнення імені Григорія Зленка, видатного діяча, пошуковця, літературознавця, у міській топоніміці. Дуже приємно, що це прохання було почуте, і тепер для нього знайшлося місце не лише на літературних мапах, а є і прив’язка до локації. Він ніколи не був байдужим, він був запальною людиною, в нього було безліч ідей, думок, завжди була тема для розмови, і мені дуже приємно, що пощастило працювати поруч з такою людиною, пишатися знайомством з нею і сьогодні продовжувати ту справу, яку він започатковував, розбудовуючи редакційний відділ. Видання нашої бібліотеки і нині перемагають на різноманітних конкурсах, ми пишаємося цим міцним корінням і цінуємо пам’ять про нашого шанованого колегу».
Водночас з урочистостями в Одесі, пам’ять про Григорія Зленка вшановували і в його рідному селі Потік на Київщині. Туди, на запрошення місцевої громади, завітав Сергій Гальченко, заступник директора з наукової та видавничої діяльності Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України, лауреат Державної премії в галузі освіти. Він доєднався онлайн і до нашої презентації й розповів про свою дружбу і творчу співпрацю з Григорієм Дем’яновичем.
Завдяки новітнім технологіям активними учасниками зустрічі стали спікери з різних куточків України: з Кривого Рогу — Григорій Гусейнов, письменник, лауреат Національної премії України ім. Тараса Шевченка; з Києва — Інна Старовойтенко, кандидатка історичних наук, старша наукова співробітниця відділу джерел з новітньої історії Інституту української археографії та джерелознавства НАН України; з Корсунь-Шевченківського — Світлана Дремлюк, завідувачка музею Корсунь-Шевченківського педаго-гічного фахового коледжу ім. Т.Г. Шевченка.
А в Одесі своїми теплими спогадами про ювіляра поділилися: Іван Мельник, редактор газети «Чорноморські новини», заслужений журналіст України; Наталія Майданюк, завідувачка редакційного відділу ОННБ; Тетяна Ананченко, мовознавиця, літературознавиця, культурологиня; Лариса Бур’ян, заслужена працівниця культури України, упорядниця презентованого видання.
Ірина Бірюкова поінформувала зібрання про важливу ініціативу ОННБ щодо започаткування конкурсу з літературного краєзнавства імені Григорія Зленка.
Примірники новодруку «Невтомний шукач скарбів духовних: книжки з автографами з колекції Г.Д. Зленка у фонді Одеської національної наукової бібліотеки» отримали представники низки книгозбірень міста, Одеського літературного музею, а також давні друзі Григорія Дем’яновича — краєзнавець і колекціонер Тарас Максим’юк, письменник і журналіст Роман Кракалія та редактор «Чорноморських новин» Іван Мельник.
Ювілейний захід супроводжувався виставками документів з фондів ОННБ, які розкривають творчий доробок Григорія Зленка — «Тут треба любові, а вона у вас є» (експозиція книжок з автографами письменників — лауреатів Національної премії України імені Тараса Шевченка) та «З полону літ: розповіді літературного слідопита».
За понад дві години, які промайнули непомітно, чимало добрих слів було сказано про Григорія Дем’яновича Зленка всіма, хто його знав і шанував, хто цінував його працю, мав за наставника, колегу, однодумця та провідника в книжковому морі.
Володимир ГЕНИК.
НА СВІТЛИНІ: Ірина Бірюкова та Іван Мельник.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206