№ 44 (22522) четвер 14 листопада 2024 року

Переглядів: 79

Усі календарі брешуть

Ще недавно ми гадали за календарем, як за Біблією. А дату 5 листопада вважали вирішальною. Але ця дата все вирішувала для США і нічого не вирішувала для України. Лише відсувала рішення до 20 січня, коли всесильний Трамп реально вступить на посаду. Скоріш за все, 20 січня у Вашингтоні не знайдуть способу припинити безглузду війну і назвуть наступну дату. Щоб агресора і жертву агресії посадити за стіл переговорів. І зняти із себе відповідальність за масштабні вбивства.

Мирно величі не досягнути

У Сполучених Штатах знову популярне гасло «Make America great again!», що означає «Повернемо Америці колишню велич!». Це гасло, якщо вірити всьому, у що вірять американці, під час виборчої кампанії вперше широко експлуатував Рональд Рейган, але якщо пошукати, то таке ж гасло засвоїли і втілювали у життя американські президенти, починаючи з Теодора Рузвельта. А участь американців у двох світових війнах пояснюється не симпатією до Європи та збереженням світопорядку, а провокаціями. У Першу світову — атакою німців на лайнер «Лузітанія», а у Другу світову — нападом японців на Перл-Харбор.

Переглядів: 92

Невтомний шукач скарбів духовних

7 листопада, у день 90-річчя від дня народження Григорія Дем’яновича Зленка (1934 — 2015), письменника, літературознавця, енциклопедиста, краєзнавця, бібліографа, бібліофіла, у відділі рідкісних видань і рукописів ОННБ відбулася презентація новодруку «Невтомний шукач скарбів духовних: книжки з автографами з колекції Г.Д. Зленка у фонді Одеської національної наукової бібліотеки».

Подія викликала значний суспільний інтерес. У старовинному залі зібралися друзі й знайомі ювіляра, літератори, філологи, історики, краєзнавці, журналісти, представники бібліотек-партнерів, читачі.

Урочистості розпочалися з пісні на слова Григорія Зленка «Я твій син, Україно» (музика Миколи Колодочки) у чудовому виконанні ансамблю «Перформенс», учасниками якого є викладачі Мистецької школи №5 Одеси.

Гостей зібрання привітала генеральна директорка ОННБ, заслужена працівниця культури України Ірина Бірюкова. Вона згадала, як прийшла на роботу до бібліотеки молодою дівчиною:

Переглядів: 74

Володимир ОГРИЗКО: «Ні, страшних поворотів у політиці США не буде»

Дональд Трамп переміг на виборах і стане наступним президентом США. Президент України вже привітав його: спершу — у соцмережі Х, а згодом — в особистій телефонній розмові.

«Провів чудову телефонну розмову з Трампом і привітав його з історичною та переконливою перемогою (…). Ми домовилися підтримувати тісний діалог і розвивати нашу співпрацю. Сильне і непохитне лідерство США є життєво важливим для світу і для справедливого миру», — написав Володимир Зеленський у Телеграмі.

Переглядів: 73

Сила нашої землі

Національний комітет «Міс Всесвіт Україна» представив світлини і відео національного костюма під назвою «Сила землі», який створювали для виходу «Міс Всесвіт Україна»-2024 Аліни Пономаренко (до речі, одеситки) у найпопулярнішому світовому шоу національних костюмів, що відбудеться сьогодні, 14 листопада, у Мексиці в рамках конкурсу «Міс Всесвіт».

Століттями ми боролися за право бути господарями на своїй землі. Рідна земля, наша національна ідентичність і воля — найбільші цінності кожного українця. Із землі починається все живе, в землю ми й повертаємося. Із землею ми — одне ціле. Ми проросли в ній і вона проросла в нас — це навіки. Національний костюм «Сила землі» символізує багату, плодючу, святу українську землю, прикриту міцною бронею, яка й оберігає Україну. Ця броня створена з незламності та відважності українських захисників і захисниць, стійкості рідних, які чекають на своїх синів, доньок, чоловіків, батьків з війни. Якби Україна була жінкою, вона виглядала б саме так: жива, ніжна й квітуча і водночас міцна, як сталь.

Переглядів: 77

Коли музи мають мовчати?

«Коли говорять гармати, музи мовчать», — писав Марк Тулій Цицерон. Можливо, так було раніше, за часів Стародавнього Риму. У наш час, попри війну, щоденні вибухи, культурне, творче, музичне життя в Одесі триває.

У квітні цього року докторка мистецтвознавства, професорка Одеської національної музичної академії імені А.В. Нежданової Дарія Андросова стала лауреаткою Всеукраїнської програми «Золотий фонд нації. Науковці України». Вона є авторкою проєкту «Музичне відродження України», мета якого — повернення Україні, й зокрема Одесі, пам’яті про відомих композиторів, чиї імена замовчувалися з політичних міркувань або ж чия спадщина була начебто не нашою, хоча вони жили й творили в Одесі, в Україні.

Загалом, питання національної ідентифікації видатних людей дуже непросте. Наприклад, і поляки, і французи вважають Фридерика Шопена своїм композитором. Він народився у Польщі. Але батько його був французом. Усе своє свідоме життя Шопен провів у Парижі, де й похований. Щоправда, серце своє заповів поховати у Польщі...

Перший ректор Одеської консерваторії, композитор, теоретик музики, видатний педагог Вітольд Малішевський народився у Могилеві-Подільському, навчався у Санкт-Петербурзі, а в 1913 році став одним із засновників Одеської консерваторії.

Переглядів: 70

«Плейбек-вікенд» від Одеси до Миколаєва

«Плейбек-вікенд», організований ГО «Арт-Плейбек» у співпраці з театром «Синергія» та за підтримки грантової програми Per Forma, із серпня по листопад відбувся у чотирьох містах України — Одесі, Чорноморську, Роздільній та Миколаєві.

Це дійство стало справжньою подією для місцевих громад, об’єднуючи людей через інтерактивну форму мистецтва — плейбек-театр, де глядачі розповідали особисті історії, а актори на сцені одразу імпровізували й відтворювали їх. Це було не лише способом самовираження, а й потужним інструментом формування глибоких соціальних зв’язків, підтримкою та переживанням емоцій разом з іншими.

Переглядів: 81

Замість рецензії: думки після прочитання однієї книжки

У видавництві «Дискурсус» нещодавно побачила світ нова книжка письменника Степана Процюка — роман «Пан». Проникливий майстер відтворення психологічних біографій класиків української літератури цього разу оживив на сторінках роману мецената, громадського діяча, культуртрегера українства кінця ХІХ — першої чверті ХХ століття Євгена Чикаленка.

Щоправда, Євген Харлампійович зримо, але епізодично, у контексті життєвих перипетій головних героїв, зринав у попередніх книгах С. Процюка: у листуванні В. Винниченка (роман «Маски опадають повільно»), у зустрічах Євгена Чикаленка і його сина Левка з Іваном Франком у Львові (роман «Руки і сльози»). Уже в цих фрагментах відчувалася особлива притягальність харизматичного мецената для харизматичного автора психобіографій видатних українських письменників.

Переглядів: 88

Світлана КРАКОВСЬКА: «Маємо просто визнати — ми вже живемо в іншому кліматі»

24 лютого 2022-го об 11-й ранку кліматологиня Світлана Краковська вийшла в ефір на засіданні 55-ї сесії IPCC — Міжурядової групи експертів зі зміни клімату: «Ми під атакою Російської Федерації, на нас летять ракети, і я розумію, що це не зупинить, а, швидше, загострить проблему зміни клімату. Тому ми йдемо виконувати свою домашню роботу — нам треба вижити. А ви робіть свою. Бо коріння і цієї війни, й антропогенної зміни клімату спільне — це викопне паливо і наша хвороблива залежність від нього. Ми маємо позбутися цієї напасті».

— Чесно кажучи, якби не подруга-психологиня, яка налаштувала мене, не знаю, як упоралася б. Бо мене на це ніхто не уповноважував. Так, я представляю Україну в IPCC, яка є фактично частиною ООН (IPCC заснували в 1988 році Всесвітня метеорологічна організація та Програма ООН з довкілля для оцінки наукових даних про зміни клімату й формулювання стратегій реагування на ці зміни. — LB.ua). І це експертне, а не політичне середовище, але там є представники всіх країн. І мені важливо було висловитися.

Переглядів: 66

Наставник кількох поколінь

У спортивному комплексі «Спорт-фактор» Одеська обласна федерація самбо 3 листопада провела турнір на честь заслуженого тренера України, майстра спорту СРСР зі спортивного та бойового самбо, великого друга газети «Чорноморські новини» Миколи Антоновича Пасічника.

У змаганнях взяли участь близько 200 юних спортсменів з усіх районів Одещини. На відкритті турніру Микола Антонович разом зі своїм учнем, а нині тренером Кирилом Калашлинським (їх ви бачите на фото), продемонстрував кілька унікальних прийомів, дав показовий виступ здорового способу життя, а в кінці змагань вручив нагороди кращим борцям.

Переглядів: 68

Трамваєм — 15, маршруткою — 20

Із 1 грудня в Одесі планується підвищення вартості проїзду, як у міському електротранспорті, так і в маршрутних таксі.

Як повідомляється на офіційному сайті Одеси, одна поїздка у трамваї чи тролейбусі коштуватиме 15,00 грн, у маршрутках — 20 грн по місту та 40 грн — при проїзді до 6-го км Овідіопольської дороги.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net