№ 43 (22521) четвер 7 листопада 2024 року

Переглядів: 78

Повернення Трампа

Кандидат у президенти США від республіканців Дональд Трамп переміг на виборах-2024, ставши 47-м американським президентом.

Необхідні «фінальні голоси» республіканець здобув завдяки штату Вісконсин. Чотири роки тому в цьому штаті виграв демократ Джо Байден.

Переглядів: 83

Який запас терпіння?

Соціологи вперше зафіксували зниження частки українців, готових терпіти війну стільки часу, скільки доведеться.

Як свідчать результати опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) 20 вересня — 3 жовтня, 15% респондентів заявили, що готові витримати війну кілька місяців, а 4% — до пів року. Але більшість українців — 63%, як і раніше, відповіли ствердно на запитання щодо готовності нести тягар війни.

Переглядів: 92

Далекі близькі вибори

Перед виступом зірок у шоу Гарріс-Трамп, як годиться, вийшли артисти на розігрів. Вихованці Бідзіни Іванішвілі в Грузії та кишинівські європейці Майї Сандул у Молдові. Для «грілок» навряд чи написали професійний сценарій, але вибори у двох колишніх радянських республіках підготували українських глядачів до висновку, що чудес у політиці не буває.

Грузія

Усе йшло до того, що «Грузинська мрія» надовго залишиться при владі. Не бачити цього означало не бачити реальності і думати про країну так, начебто триває «Революція троянд», начебто не було президента Саакашвілі, не було п’ятиденної війни 2008 року, не відбулося відокремлення Абхазії та Південної Осетії, а олігарх із грузинським прізвищем накопичує мільярди в москві. Але все це було і є. Повернути минуле грузини не можуть так само, як росіяни не можуть повернути Радянський Союз без війни. Без великої війни, як тепер переконується путлер.

Переглядів: 78

Від Биківні до Сандармоху

Спроби Росії «денацифікувати» українців почалися не сьогодні

Одна з причин того, що світ не розуміє колоніальної суті нинішньої війни та вважає її хибою хворої уяви одного окремо взятого диктатора Путіна, полягає в тому, що світові мало відомо про наше радянське минуле, зокрема про багатовікову антиколоніальну боротьбу українців за своє право бути українцями. Нам потрібно нагадувати не лише на міжнародній арені, а й собі, що ракети й дрони, які сьогодні летять на нас, що окупантські війська, які випалюють наші міста, руйнують пам’ятки культури, що «мирні російські люди», які кричать «Гойда!», — всі вони продовжують те, що радянська влада впродовж багатьох років чинила з українцями. Бо насправді спецоперацію з денацифікації українців вигадав не Путін і розпочалася вона не сьогодні, а за Сталіна.

Й річниця розстрілів української інтелігенції в Сандармоху, які тривали з 27 жовтня до 4 листопада 1937 року, — привід іще раз розповісти, нагадати, показати злочинну суть тодішнього комунізму, з якого виріс сучасний рашизм. Ці розстріли були цинічно приурочені до річниці більшовицького жовтневого перевороту 1917-го — колиски Радянського Союзу, куди нас зараз знову намагаються загнати російським залізним військовим чоботом.

Переглядів: 88

Невтомний шукач скарбів духовних

6–11 листопада в Одеській національній науковій бібліотеці проходить цикл заходів, присвячених 90-річчю від дня народження Григорія Дем’яновича Зленка (1934 – 2015) — письменника, літературознавця, бібліографа, заслуженого діяча мистецтв України. Проводяться вони відповідно до постанови Верховної Ради «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2024/2025 роках».

Центральною подією стане сьогоднішня презентація наукового видання «Невтомний шукач скарбів духовних: книжки з автографами з колекції Г.Д. Зленка у фонді Одеської національної наукової бібліотеки».

Переглядів: 94

«Тисяча Зеленського»: свято популізму чи потужна підтримка?

Ініціатива Президента про виплату всім українцям по тисячі гривень, що здобула в народі назву «Вовина тисяча», викликала дуже неоднозначну реакцію суспільства. УНІАН (https://www.unian.ua) розібрався, за які кошти пропонується «ощасливити» народ і що про це думають економісти.

Не встигли українці оговтатися від «батога» у вигляді підвищення військового збору (який обґрунтовували катастрофічною нестачею коштів у державному бюджеті), як отримали максимально неочікуваний «пряник» - президентську ініціативу щодо виплати тисячі гривень кожному українцеві. Цей жест максимально не в’язався з попередніми заявами про необхідність мобілізації усіх наявних коштів та ресурсів на тлі війни і викликав відповідну реакцію суспільства.

Переглядів: 135

Ядерне майбутнє України

Чому розпався Радянський Союз і чому Російська Федерація вийшла з нього першою? Моя відповідь така. Радянський Союз був імперією, а імперії існують лише за рахунок сильного центру. Соціалізм як економічна модель суспільства зазнав у Радянському Союзі повного банкрутства, а відтак центр суттєво ослаб. Після 74 років блукання економічними манівцями слід було повертатися до нормальної моделі суспільства, базованої на свободі громадян і змагальності суб’єктів економічної діяльності, тобто на капіталістичній економічній і політичній основі.

Але повернення в русло світової цивілізації мало бути дуже болючим (згадайте лихі дев’яності). Аналітики російських спецслужб це очевидно передбачили. Радянський Союз міг розпастися у некерований спосіб під час цього переходу. Військові конфлікти між окремими суб’єктами і взаємні образи могли поховати назавжди саму ідею відродження «великої імперії». Один із законів контролю спецслужбами за суспільними процесами полягає у тому, щоб очолити небажані політичні процеси, якщо їх не можна уникнути. Тому Російська Федерація вийшла з Радянського Союзу першою.

Переглядів: 79

«Усі ці роботи — її великий автопортрет»

Одеський художній музей репрезентує велику виставку Людмили Ястреб

Як і в далекі вже нині часи її життя, так і сьогодні художники називають її просто: Люда. Про творчий і жіночий феномен цієї постаті — феномен мисткині й дружини, котра дуже дочасно пішла із життя, розповів художник Віктор Маринюк. Його доповнив колега і друг ще з тих часів Валерій Басанець.

Вони всі були, як нині зазвичай говорять, з однієї команди, а якщо точніше визначити — з одного кола обдарованих мистців, людей неспокійної вдачі, постійного творчого пошуку власного місця у мистецтві, а в цьому сенсі — незгодою з панівним тоді творчим методом соцреалізму, далеким від людини з її внутрішнім світом, її правдивим життям та справжніми життєвими, а передовсім — духовними потребами.

Переглядів: 93

Барабулька і компанія

В Одесі вийшов друком другий номер дитячого журналу «Барабулька & Co». Утім, це не просто журнал, а гра: діти, виконуючи завдання, заробляють бульки-монетки.

Часопис названий на честь мешканки Чорного моря — рибки Барабульки. Цю назву запропонував відомий майстер слова, лауреат Національної премії ім. Тараса Шевченка Володимир Рут-ківський, який зробив величезний внесок в українську дитячу літературу. З його ініціативи було створене об’єднання дитячих письменників, а під його керівництвом випущені збірки творів багатьох місцевих авторів, які нині продовжують справу свого вчителя. Свідченням цього є і «Барабулька & Co», що завойовує увагу юних читачів.

Переглядів: 109

«Наша мова — нескорена птиця!»

У неділю, 27 жовтня, вихованці гуртків «Водограй», «Забава» і «Сувенір» Теплодарського будинку дитячої та юнацької творчості, члени Одеського обласного відділення громадської організації «Міжнародна академія літератури і журналістики» (ГО «МАЛіЖ») у місцевому Гончаренко-центрі провели яскраве свято «Наша мова — нескорена птиця!» — виховний тематичний захід до Дня української писемності та мови.

У рамках цього ж свята в Теплодарському позашкільному закладі освіти серед вихованців гуртків «Калинонька» і «Водограй» ми організували конкурс авторських віршів. Ось деякі поетичні вправи його учасників.

Переглядів: 85

Бердичів: колись і тепер

Нинішній бердичівський рабин розповідав. Коли його дружина їздила до США, її там запитали: «Де ти зараз живеш?» — «У Бердичеві», — відповіла жінка. Її співрозмовники були дуже здивовані: «В якому Бердичеві? Він що, насправді існує?».

Євреї називали Бердичів Волинським Єрусалимом, адже там проживав один із єврейських святих — цадик Леві Іцхак Бен Меїр, могилу якого навіть зараз, під час війни, відвідують люди з усього світу. Розташований на перехресті шляхів, Бердичів був величезним центром торгівлі: тут щороку проводилося десять великих ярмарків, завдяки чому місто швидко набуло ролі найголовні-шого банківського центру Росі-йської імперії, хоча згодом банківська діяльність перемістилася до Одеси, де був морський порт. Саме у Бердичеві народився всесвітньо відомий англі-йський письменник Джозеф Конрад, тут, у соборі Святої Варвари, інший всесвітньо відомий письменник Оноре де Бальзак вінчався зі своєю коханою Евеліною Ганською…

Переглядів: 78

Чому Фудзі без снігу?

На горі Фудзі (Японія) наприкінці жовтня вперше за 130 років відсутній сніг.

Саме стільки — 130 років — тут фіксують метеорологічні спостереження у письмовій формі. Як свідчать ці записи, сніг на Фудзі випадає ще до початку жовтня, а от цьогоріч навіть в останні дні місяця її вершина не засніжена.

Переглядів: 77

Водні ресурси: діагноз невтішний

Новий звіт Європейського агентства довкілля (EEA) підкреслює, що водні ресурси Європи опинилися під серйозною загрозою — із 2009 року не зафіксовано значного покращення їх екологічного стану. Документ акцентує увагу на необхідності термінових дій: посилення виконання Водної рамкової директиви (ВРД), впровадження змін у сільському господарстві для зниження рівня забруднення та негайного відновлення екосистем.

Основні висновки звіту

Менше ніж 40% поверхневих вод, таких як річки та озера, перебувають у доброму екологічному стані. Ці показники ви-кликають тривогу, але й навіть вони не дають повної картини, оскільки базуються на обмеженому та застарілому переліку забруднювачів. Терміново необхідно прийняти нові стандарти якості води, щоб моніторинг і планування заходів можна було включити до наступних Планів управління річковими басейнами (ПУРБ).

Переглядів: 77

Пам’ятні дати листопада

7 — 280 років від дня народження Нестора Амбодика-Максимовича (1744—1812), вченого, лікаря, одного із засновників професійної акушер-ської справи у Гетьманщині; 140 років від дня народження Михайла Птухи (1884—1961), вченого у галузі демографічної статистики, економіста, академіка; 90 років від дня народження Григорія Зленка (1934—2015), письменника, літературознавця, бібліографа.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net