Не атеїст і не святий
Про релігійність та містичний досвід Івана Франка
Постать Івана Франка є з одного боку доволі відомою в Україні та світі. Проте і не повністю дослідженою та неоднозначно сприйманою через його контроверсійні погляди, зокрема у царині релігії. Рік тому вийшла книга-монографія доктора Ігоря Медведя «Пророк чи єретик? Релігійний світогляд Івана Франка та його взаємини з духовенством».
Ті, хто знає про наукову педантичність і скрупульозність дослідника, з радістю зітхнули: що це питання нарешті вже не буде таке вкрите порохом-павутиною мітів та стереотипів, що досліднику вдалося його просвітити. І це, певно, перша думка, яка звучить у всіх рецензіях та відгуках на книгу.
«На цю книгу ми давно вже чекали. Про релігійність Івана Франка — чи, навпаки, про його безбожність — у літературі гуляє чимало домислів та припущень, які накопичувалися вже більше століття. Опубліковані також ґрунтовні дослідження відомих франкознавців, хоча теми релігійності Франка вони торкалися лише принагідно. Відтак ситуація аж благала, щоб з’явилася чиясь доброзичлива й господарська рука, яка увесь цей доробок — часом аж надто полемічний та емоційний — належно упорядкує», — написав з нагоди виходу цієї книжки Мирослав Маринович.
Цього року ця праця була відзначена премією імені Івана Франка у номінації «За кращу наукову роботу в інформаційній сфері».
А ми з нагоди уродин Івана Франка, користуючись тим, що автор є нашим давнім колегою, а нині ще й заступником директора Музею Франка у Львові з наукової роботи, запросили д-ра Ігоря Медведя допомогти заглибитися у зміст і новизну дослідження та зацікавити читачів до пізнання цієї складної і водночас багатогранної постаті.
— Що спонукало вас взятися за цю тему? Як пишуть в оглядах до вашого видання, це одна з найменш досліджених тем життя та творчості Івана Франка...
— Це справді так. Упродовж тривалого часу ця тема була заідеологізована. У радянські часи політика комуністів диктувала зображення Франка як атеїста, революціонера, гнівного викривача уніатських попів і політики Ватикану тощо. Тобто всі дослідження мали дотримуватися лінії партії. Десятиліття замовчування української історії спонукали дослідників у 1990-х, а також раніше тих, які перебували в діаспорі, кинутися в іншу крайність ? зображати Івана Франка ледь не святим. Це колективна травма українського народу, яку можна зрозуміти.
Так поступово ми прийшли до потреби ґрунтовно дослідити цю тему. Релігійність Івана Франка змінювалася, й потрібно розуміти контексти. Я прийшов до цієї теми через свого наукового керівника — професора Ярослава Грицака. Спочатку роздумували над темою Франка та поляків, бо раніше я досліджував питання російсько-польських взаємин. Однак професор запропонував взятися за контроверсійну, малодосліджену й заідеологізовану тему — Франко та Церква. Я погодився. Хоча тепер розумію — за неї можна було взятися лише тоді, якщо нічогісінько про неї не знаєш, або якщо ти дуже сміливий. Я належав, радше, до перших. З’ясувалося, це дослідження потребуватиме величезного об’єму роботи. Ця тема оповита стереотипами й мітами.
— Як відбувалося знайомство з темою? Які міти та стереотипи вдалося спростувати або підтвердити?
— Я не ставив собі завдання руйнувати чи підтверджувати міти. Це вже, мабуть, популяризаторське завдання: коли історик презентує дослі-дження для широкого загалу (тоді він використовує простіші поняття й деконструює міт). Моїм завданням було дослідити й показати складність еволюції релігійності Івана Франка, продемонструвати спектр його взаємин з греко-католицьким духовенством. Франко був дуже різним, і я хотів показати цілісну складну картину його релігійного життя.
Часом я не знаходив відповіді на те чи інше питання, тому наводив різні можливі варіанти. Наприклад, коли Іван Франко помер, замісник митрополита Андрея Шептицького (що був у той час на засланні) отець-митрат Андрій Білецький дозволив християнський похорон письменника. Як так сталося? У своєму дослідженні наводжу три версії, бо остаточної крапки поставити не можна. Таким чином для інших дослідників залишається поле роботи.
— У рецензіях на вашу книжку йдеться про те, що ви наводите чимало маловідомих і невідомих джерел. Про що мова?
— Наприклад, цікавим є щоденник о. Платоніда Філяса — монаха-василіянина. Оригінал зберігається в Римі, в архіві Чину святого Василія Великого. У деяких нотатках він описує ті перипетії, які відбувалися довкола християнського похорону Івана Франка. Цей щоденник — цікаве джерело, адже це персональний документ, йому нема підстав не довіряти. Також є листування з фондів Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка, які дозволяють реконструювати взаємини Івана Франка з духовенством.
— Ви казали, що завжди хочеться додати ще щось, коли виходить дослідження. Що додали б до свого?
— Я вже додавав усе потрібне й робив публікації на цю тему. Згодом, коли книжку вже друкували, вирішив не втручатися, адже це можна робити до безкінечності.
У перші дні повномасштабного вторгнення, коли ми в музеї почали ховати експонати й перевіряти фонди, визначаючи, що треба заховати негайно, знайшли цікаву візитівку. На ній було одне речення: «Шановний пане докторе! Його ексцеленція митрополит просить пана доктора сьогодні пополудні о 5-ій годині до себе в палати». Ми не знаємо дати повідомлення. Але це цікавий документ для дослідження взаємин Шептицького та Франка, відомості про які треба збирати по краплинках. На підставі цього одного речення мені вдалося написати цілу статтю.
— Якою була динаміка змін релігійних поглядів Івана Франка? Він виховувався в типовому галицькому середовищі, де більшість людей були релігійними. Чому його називали ледь не атеїстом?
— Мені здається, цей імідж сформувало середовище дуже консервативної релігійності, яке характерне для тогочасного галицького сус-пільства. Образи в медійному просторі можуть функціонувати окремо від людини. Факти перекручують чи роздувають. Зараз ми називаємо це епохою постправди та фейків. Я маю амбіцію колись написати книжку про еволюцію образів Івана Франка з часів його життя до сьогодення.
Франко радикально змінив свої погляди, коли познайомився з Михайлом Драгомановим. Останній знайомить молодого чоловіка з революційною європейською літературою. Франко читає біблійну критику, критику католицизму, багатьох протестантських авторів. Окрім цього, він живе в епоху різних археологічних відкриттів, які підважують традиційні біблійні уявлення про те, що відбувалося в різні часи. Все це формує Франка як молоду людину, й він починає вірити, що людина на засадах розуму здатна побудувати краще суспільство, а релігія заважає це зробити. Це було наприкінці 1870-х — на початку 1880-х років.
Потім життя демонструє, що людині замало лише розуму й наукових знань. Про це свідчить усе ХХ століття. Франко поступово переосмислює свої погляди — відбувається те, що дослідники називають віковою авторевізією. Він почав більш критично ставитися до поглядів молодості. Але важливо, що, на відміну від свого соратника Михайла Павлика й свого вчителя Михайла Драгоманова, Іван Франко ніколи не був догматиком. Може, за винятком коротенького періоду в молодості, коли він як молода людина дуже категорично все сприймав. Франко є прикладом гнучкості (в доброму сенсі), адже постійно перебував у пошуку, переосмислював. Він не був з тих, хто, один раз знайшовши відповідь на питання, забував про нього.
Останній період життя письменника характеризується модерною релігійністю — поза суспільством, поза Церквою. Як на той час теж було доволі дивним, що ти можеш приватно молитися Богові, але не асоціювати себе з якоюсь спільнотою. Я навіть узяв для книжки за епіграф слова професора Миколи Ільницького: «Кожен поет трошки єретик». Так, щоб писати справжню поезію, треба виходити за межі. Іван Франко намагався не мати рамок і в світоглядних поглядах, щоб вони його не сковували.
Франко стикається з чимось, з чим більшість людей не стикалися. Це є як наслідок хвороби, через яку він нібито бачить духів, спілкується з померлими, з Драгомановим, з Міцкевичем. Це починається 1908 року й триває до кінця життя — до 1916-го. Франко говорить про свої видіння цілком серйозно, навіть тоді, коли відбувається рецесія хвороби і стає легше. Як авторитетного громадського діяча, колишнього радикала, письменника молодь запрошує Франка на різні заходи й зібрання. Люди хочуть почути щось, що підкріпить їхній світогляд. Натомість письменник каже протилежне: частіше читайте Євангеліє та причащайтеся.
(Далі буде).
Тарас АНТОШЕВСЬКИЙ,
Ольга МАР’ЯН.
НА СВІТЛИНІ: Ігор Медвідь і його книга.
Джерело: https://risu.ua.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):
- на 1 місяць — 50 грн.
- на 3 місяці — 150 грн.
- на 6 місяців — 300 грн.
- на 12 місяців — 600 грн.
- Iндекс — 61119
суботній випуск (з програмою ТБ):
- на 1 місяць — 40 грн.
- на 3 місяці — 120 грн.
- на 6 місяців — 240 грн.
- на 12 місяців — 480 грн.
- Iндекс — 40378
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206