Переглядів: 152

Уявіть, який сервіс!

Спроби переконати американців зняти обмеження на використання західної зброї Збройними силами України укладаються в сюжет анекдоту про рукавички і туалетний папір. У москві 1960-х перетнулися іноземні журналісти. В одного вкрали рукавички. Він хотів купити нові. Продавчиня пропонувала підібрати їх під колір пальта. Попросила принести пальто з готелю. «Уявляєте, який у них сервіс!» — «Уявляю, —відповів колега. — Цими днями купував туалетний папір. Унітаз носив у магазин. Досі користуюся своєю газетою».

Чи ті поради?

На відрядження до Вашингтона українські чиновники з Банкової та військові найвищого рангу витратили, мабуть, чималі суми. Вони надали Пентагону гарантії, що застосовувати високоточні ракети та снаряди будуть лише у прифронтовій зоні. Вони запевнили політиків, що ЗСУ мають намір вражати винятково військові цілі. Вони, зрештою, передали до Вашингтона детальний список таких цілей. І ніякого толку. Високоточні «унітази» і високотехнологічний «туалетний папір» додому не привезли.

У закордонних засобах масової інформації — газетах, ТБ і далі скрізь — я нарахував безліч статей, інтерв’ю та виступів відповідальних осіб, де перераховані причини рішучої відмови. Починаючи з того, що «нам самим ракет бракує» до звичної відмовки «ескалації не допустимо, йдіть лісом». Усе разом супроводжується музикою «допоможемо українцям оборонятися, але не допустимо приниження, а тим більше — поразки москви».

Наступного тижня у Нью-Йорку розпочнеться чергова сесія Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй, куди вирушить глава нашої держави. І якщо пощастить, віч-на-віч зустрінеться з американським колегою. Він спробує переконати Байдена, пояснити, що західна зброя нашій країні вкрай необхідна. А обмеження на постачання та використання зброї шкодять самим Сполученим Штатам, Європі й усьому цивілізованому світу. І слід поспішати. До 5 листопада, дня виборів у США, залишається менше двох місяців. А Камала Гарріс, якщо судити з першого інтерв’ю у статусі кандидатки від демо-кратів, поки що не готова реагувати на війну в Україні.

Якщо ж вибори виграє Дональд Трамп, не виключено, що його радники намагатимуться притягнути Джо Байдена до відповідальності за початок «української» війни. Нагадають про роль віцепрезидента в адміністрації Барака Обами. І в спробах запобігти «ескалації» ціною приниження США на світовій арені. Це приниження останнім часом настільки очевидне, що порадами Вашингтона відкрито нехтують традиційні союзники США. Від Беньяміна Нетаньяху до Олафа Шольца і президента Тайваню Лая Цінде, який дозволяє собі висловлювання, здатні невчасно загострити ситуацію у відносинах на Далекому Сході.

Цікаво, що в нашій країні також зростає недовіра до Байдена і неготовність дотримуватися порад його адміністрації. А деякі поради (як-от утриматися від ударів по складах ПММ на території ворога) викликають відкрите обурення українців. У жодні рамки не входить також порада обмежитися ударами ЗСУ по окупованому Криму і не намагатися розвивати успіх наших військ на курському напрямку. Американці при цьому не приховують образи, що перед переходом московитського кордону наші політики і військові не порадилися з Вашингтоном.

Діряве міжнародне право

Слід визнати, що «курська операція» викликає багато запитань у наших співгромадян. Насамперед тому, що завдяки їй досягнуті, швидше, психологічні, ніж військові цілі. Головне — не вдалося відтягнути сили окупантів зі сходу України. Москалі затикають дірки на курському фронті, перекидаючи підрозділи з Калінінградської області, з Півночі і з Далекого Сходу. Цих сил поки що достатньо для оголошеного режиму «антитерористичної операції» та надзвичайного стану в областях рф, які межують з Україною. Достатньо настільки, що можна знехтувати нестиковками в управлінні і вирушити у закордонні поїздки. Спочатку — в Азербайджан, потім — у Монголію на святкування радянсько-монгольської перемоги 1939-го при Халхін-Голі.

До речі, на монгольській зем-лі путлера мали заарештувати згідно з ордером, виданим Між-народним кримінальним судом у 2023 році. Але тамтешня влада проігнорувала ордер і злочинця прийняла з почестями. Що вкотре доводить: міжнародне право розповзається по швах. І в Нью-Йорку, і в Улан-Баторі. Причому нема інструментів, аби таке право заштопати. Резолюції Генеральної Асамблеї ООН мають рекомендаційний характер. Постанови Ради Безпеки ООН найчастіше блокуються з використанням права «вето». Всесвітня бала-канина перетворюється на всесвітній мітинг і всесвітню бюрократію, що оплачується грошима процвітаючих країн. Потенційних жертв майбутніх війн та масового терору.

Не варто будувати ілюзій. Повернутися у відносно безпечне минуле неможливо. Зажмурити очі й уявити, що погрози розсмоктуються, нікому не вдасться. Тим більше не вдасться замаскувати бездіяльність безглуздими формулюваннями на кшталт швидкого досягнення «Цілей сталого розвитку» і підготовки до всесвітнього «Саміту майбутнього». У ньому нібито братимуть участь керівники всіх держав-членів ООН. Але від самітів утомилося вже прогресивне людство. А від війн поки що не втомилося. Чи не краще було б високим гостям Генеральної Асамблеї залишити Нью-Йорк, зібратися на виїзну сесію біля Голанських висот чи поблизу українського Покровська й зупинити снаряди та ракети, що летять з боку агресорів. Така дія забезпечить «Цілям…» (стійкий розвиток) на десятиліття, а то й на століття вперед.

Під свист снарядів легше домовитися і про те, як спільно вирішити проблеми зміни клімату, бідності та нерівності, що лежать в основі потрясінь останніх років. Якщо ракета чи снаряд впаде близько — негайно підписати «Пакт в ім’я майбутнього» (розроблений у секретаріаті ООН), де перелічені конкретні дії та методи досягнення шляхетних цілей. Включаючи відповідальних за виконання та фінанси для здійснення тих шляхетних цілей.

Слава Україні!

Леонід ЗАСЛАВСЬКИЙ.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

  • на 1 місяць — 50 грн.
  • на 3 місяці — 150 грн.
  • на 6 місяців — 300 грн.
  • на 12 місяців — 600 грн.
  • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

  • на 1 місяць — 40 грн.
  • на 3 місяці — 120 грн.
  • на 6 місяців — 240 грн.
  • на 12 місяців — 480 грн.
  • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net