Зірка Михайла Комарова
Цьогорічне святкування 2 вересня, яке наразі залишається офіційним Днем міста, не було велелюдним, відбувалося скромно, без довоєнного розмаху, однак увагу привернула непересічна подія на вулиці Ланжеронівській, неподалік улюбленого всіма нами всесвітньовідомого Оперного театру.
Саме тут розташована Алея зірок — символічне місце, що відображає культурне багатство та історію нашого міста. Тут вшановують видатних одеситів — артистів, музикантів, літераторів, художників, архітекторів та інших діячів — за вагомий внесок у спадщину чорноморської перлини. Із 2014 року, часу заснування Алеї, засяяло вже 48 зірок.
2 вересня сюди прийшла десь сотня людей, поміж ними — відомі діячі культури. Бачимо і міського голову Геннадія Труханова, який десять років тому ініціював створення Алеї зірок. Ось і відкриття. Але перші вітальні слова глушить сирена повітряної тривоги. Мер закликає шановне товариство перейти до укриття, а через пів години — відбій і церемонія триває.
Сьогодні Алея зірок поповнилася ще чотирма іменами видатних одеситів. Їх урочисто відкрито на честь:
Віталія Алікберова, заслуженого художника України (саме цього дня митцю сповнилося б 80 років);
Михайла Комарова, видатного українського бібліографа, фольклориста, етнографа, перекладача;
Шолом-Алейхема, єврейського письменника, драматурга, просвітника, одного з основоположників літератури мовою їдиш. З Одесою його пов’язують два роки життя та безмежна любов одеситів;
Олександра Розенбойма, краєзнавця, журналіста, письменника, колекціонера, бібліофіла, члена НСЖУ. Широкому колу читачів він більше відомий як Ростислав Александров.
«Сьогодні ми додаємо нові імена до цього знакового місця, щоб кожен, хто тут проходить, згадував про великий внесок, який наші митці зробили у світову культуру. Наша відповідальність полягає в тому, щоб передати цей скарб наступним поколінням, щоб вони могли відчувати гордість за свою спадщину і розуміти цінність культурної ідентичності», — зазначив Геннадій Труханов.
Пам’ятну табличку «Зірка Михайла Комарова» від міського голови отримала генеральна директорка Одеської національної наукової бібліотеки, заслужений працівник культури України Ірина Бірюкова. Вона звернулася до зібрання з такими словами: «Сьогоднішній день для нас — це привід говорити про те, що ми любимо в Одесі, в тому числі нашу історичну спадщину та людей, які її розбудовували. Колектив бібліотеки з величез-ною вдячністю сприймає жест визнання на адресу Михайла Комарова — лексикографа, етно-графа, фольклориста, нашого колеги-бібліографа, кому ми зобов’язані величезною спадщиною, яку натхненно зберігаємо в стінах ОННБ, популяризуємо та запрошуємо вас до вивчення історії, культури і традицій української Одеси».
А ще Ірина Бірюкова наголосила:
— У 2024-у сповнилося 180 років від дня народження Михайла Комарова. Постановою Верховної Ради України «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2024-2025 роках» його ювілей відзначається на державному рівні. Дуже приємно, що Одеса зробила один із найяскравіших внесків у цей ювілейний рік, виділивши почесне місце для пам’ятної зірки на Алеї.
Михайла Комарова називають українським серцем Одеси. Українська громада розбудовувалася завдяки небайдужим, активним і прекрасним людям. Розбудовувався український простір за багато років до того, як це стало трендом і стало помітним. Ім’я Михайла Комарова, як і багатьох інших діячів української культури в Одесі довгий час несправедливо залишалося в тіні. Одеса сьогодні бачить ці імена, хоче чути про них і вшановувати їх. В Одеській національній науковій бібліотеці впродовж кількох десятиліть досліджувався спадок Михайла Комарова, який є знаним етно-графом, лексикографом, фольклористом, а для нас, бібліотекарів, він ще й колега, адже залишив неоціненний бібліографічний скарб. Дослідники заслужено вважають його одним із чільних представників української бібліографічної школи, якою ми пишаємося.
Нагадаю, що саме в ОННБ зберігається бібліотека Михайла Комарова, яка виділена в окрему колекцію, та його архів. Ми раді представити всім зацікавленим дослідникам цей творчий доробок.
Сьогодні справу українського громадського руху в Одесі продовжують наші небайдужі сучасники, які є гідними послідовниками Михайла Комарова. Ми вдячні всім і кожному, хто нині вшановує ім’я Михайла Комарова у знаковий для Одеси день, коли кожен одесит запитує себе: «Яким є наше коріння?», «Якою є наша історія?», «Які люди будували й розвивали це місто та запускали цю прекрасну спіраль інтелектуального розвитку?». І ми пишаємося, що серед цих людей є і наш славетний Михайло Комаров.
Володимир ГЕНИК.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):
- на 1 місяць — 50 грн.
- на 3 місяці — 150 грн.
- на 6 місяців — 300 грн.
- на 12 місяців — 600 грн.
- Iндекс — 61119
суботній випуск (з програмою ТБ):
- на 1 місяць — 40 грн.
- на 3 місяці — 120 грн.
- на 6 місяців — 240 грн.
- на 12 місяців — 480 грн.
- Iндекс — 40378
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206