Екстремальні градуси — загроза для річок
Україна відчуває на собі наслідки глобальних кліматичних змін. Дані Гідрометцентру свідчать, що за останні тридцять років середня температура в нашій країні зросла на 1,2°C. Швидкість зростання температури повітря в окремих регіонах України сягає 0,82°C за останнє десятиліття, тоді як у сусідніх країнах — 0,47 — 0,59°С, а в північній півкулі та Європі — 0,34 і 0,47°С відповідно. Отже швидкість підвищення температури повітря в Україні є значно вищою за глобальні та європейські темпи.
Дедалі більшої загрози через посухи, які стають все частішими та інтенсивнішими, зазнає басейн Дунаю. Це негативно впливає на водні ресурси, загрожує екосистемам та ускладнює життя людей, які залежать від цієї ріки. До того ж, цей регіон стикається з викликами, пов’язаними з інтенсивними і частими повенями. На жаль, прогнози зміни клімату вказують скоріше на погіршення сценарію, ніж на позитивну тенденцію.
Таке поєднання двох екстремальних явищ (занадто багато або занадто мало води) вимагає від країн басейну Дунаю терміново об’єднати зусилля для адаптації до зміни клімату і зменшення ризиків, пов’язаних з посухами.
Проаналізувавши європейські практики та рекомендації, Всесвітній фонд природи WWF-Україна запропонував своє бачення Плану управління посухами (ПУП) та визначив кроки, необхідні для його розробки. Наразі підготовлено два проєкти ПУП: для суббасейну Тиси і для суббасейнів річок Прут та Сірет.
Даний документ не є остаточним планом, оскільки законодавчо наразі навіть не передбачено його розробку. Однак він слугує фундаментом для створення повноцінного документа з управління посухами.
Що передбачає програма заходів запобігання і пом’якшення посухи від WWF-Україна?
Серед заходів, що можуть значною мірою знизити негативний вплив посух, — зелена інфраструктура. Йдеться, зокрема, про відновлення заплав і водно-болотних угідь, які здатні запасати воду в періоди надмірних опадів. Іншим альтернативним рішенням є повторне використання води для зрошення або на промислові потреби.
Загалом програми заходів запобігання і пом’якшення посухи суббасейну річки Тиса, а також суббасейнів річок Прут та Сірет включають шість конкретних кроків:
1. Розробка плану управління посухою (ПУП) має здійснюватися згідно з чинним законодавством та міжнародними стандартами (наприклад, «Керівництво з підготовки планів управління посухами» 2015 року). ПУП обов’язково має передбачати використання даних Європейської обсерваторії посух, а саме: статистична звітність, тренди, прогнози, впливи та оцінка ризиків за секторами.
2. Збір та використання дощової води. Поширення серед мешканців громади практики збору дощової води для подальшого використання в господарських цілях.
3. Збір та використання «сірої» води. Поширення практики збору «сірої» води (вживаної в будинках у ванних кімнатах, крім туалетної) для подальшого використання в господарських цілях (для туалету, поливу).
4. Розробка методики визначення екологічного стоку (так званих необхідних попусків) та розрахунок екологічного стоку для підтримки і розвитку біорізноманіття. Адже відсутність належного планування водокористування під час посух може призвести до надмірної експлуатації річок і водосховищ та поставити під загрозу існування водних екосистем.
5. Розробка рекомендацій щодо відновлення лісового ландшафту долин річок, включаючи розробку нормативної бази для відновлення заплавних лісів. План також передбачає використання в сталій практиці під час лісозаготівлі ощадливі з точки зору охорони вод технології і процеси, особливо в гірській місцевості, наприклад, трелювання повітряно-канатними установками.
6. Розробка освітніх матеріалів для водоспоживачів та водокористувачів і громадськості.
Розробка та впровадження планів управління посухами дозволить бути готовими до умов, коли необхідно використовувати менше води, ніж її потрібно. І таким чином мінімізувати ризики впливу посух на суспільство, сільське господарство і продовольчу безпеку, гідроенергетику, інфраструктуру, економіку та екосистеми.
Тетяна ТУРЛІК’ЯН,
спеціалістка з комунікацій напряму «Вода» WWF-Україна.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):
- на 1 місяць — 50 грн.
- на 3 місяці — 150 грн.
- на 6 місяців — 300 грн.
- на 12 місяців — 600 грн.
- Iндекс — 61119
суботній випуск (з програмою ТБ):
- на 1 місяць — 40 грн.
- на 3 місяці — 120 грн.
- на 6 місяців — 240 грн.
- на 12 місяців — 480 грн.
- Iндекс — 40378
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206