Переглядів: 132

Бактеріальний опік плодових

Бактеріальний опік плодових — хвороба, яка включена до «Переліку регульованих шкідливих організмів, обмежено поширених в Україні».

Її збудник вражає близько 200 видів рослин. Високочутливими до бактеріального опіку є кизильник, глід, айва, яблуня, груша, горобина, вишня, персик, абрикос, слива, троянда тощо. Ураження зазнають усі частини рослини. Це призводить не лише до втрати товарної якості плодів, різкого зниження врожайності, а й за сприятливих умов розвитку хвороби — до повної загибелі рослин, особливо саджанців.

Бактерія відносно стійка до умов зовнішнього середовища. Зараження може відбуватися в ранньовесняний період (розпускання бруньок і цвітіння), літній (інтенсивного росту дерев) та осінній.

Опік квітів — перша типова ознака прояву цієї хвороби. Квіти в’януть, всихають, змінюють забарвлення від коричневого до чорного. Інфекція від квітів передається на сусідні листки і гілочки. Впродовж кількох днів вона поширюється пагонами на 15—30 см. Інфіковані пагони змінюють забарвлення від світло- до темно-коричневого на яблунях і від темно-коричневого до чорного — на грушах. Листки можуть стати інфікованими після того, як бактерії потрапили до них безпосередньо через продихи на листку або, частіше, через поранення, завдані комахами, градом, вітром. Уражені листки залишаються на гілках, окремі гілки або й цілі дерева виглядають ніби опалені вогнем, звідси і назва хвороби — «опік плодових».

Плоди (особливо молоді) також чутливі до збудника цього захворювання. Недозрілий плід може інфікуватися через природні пори, ранки або через плодоніжку від сусіднього плоду чи квітки. Захворювання плодів особливо інтенсивно розвивається після дощів з градом. Вони стають коричневими та чорними. Захворювання може передаватися під час окулірування дичок, на що слід звертати особливу увагу при використанні прищепного матеріалу інших сортів плодових дерев.

Із заражених районів садивний матеріал вивозити забороняється. На території, де виявлено вогнища хвороби, запроваджуються загальнообов’язкові заходи з локалізації та ліквідації опіку плодових. Поодинокі дерева і кущі, сильно уражені опіком, знищують. При незначному ураженні окремих гілок обрізують заражену частину. Місця зрізу обробляють 10% розчином формаліну та змазують садовою замазкою. Всі зрізані гілки слід спалювати на місці. В період цвітіння плодові насадження обробляють препаратами з вмістом міді. Для профілактики хвороби рекомендують викорчовувати дикорослі плодові і глід, які можуть бути носіями інфекцій. До профілактичних заходів також відносять вибір стійких сортів.

Наталя ЛЯХОВА,
провідна спеціалістка сектора фітосанітарного контролю №6
відділу фітосанітарних заходів на кордоні.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

  • на 1 місяць — 50 грн.
  • на 3 місяці — 150 грн.
  • на 6 місяців — 300 грн.
  • на 12 місяців — 600 грн.
  • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

  • на 1 місяць — 40 грн.
  • на 3 місяці — 120 грн.
  • на 6 місяців — 240 грн.
  • на 12 місяців — 480 грн.
  • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net