№ 31 (22509) четвер 8 серпня 2024 року
Євген ГОЛОВАХА: Ми — суспільство суворого реалізму
З Євгеном Головахою, людиною, яка не просто очолює Інститут соціології НАН України, а вважається найавторитетнішим соціологом країни, NV (https://nv.ua) зустрілося, щоб обговорити результати нового великого дослідження. Це моніторінг, що максимально широко заміряє стан і настрої українського сус-пільства, який Інститут робить щороку і найдовше в країні — три десятиліття поспіль, не перериваючись навіть на рік початку великої війни.
Для самого Головахи це справа життя. Цей моніторинг у перші роки української незалежності він розробляв зі своєю дружиною, соціологінею Наталією Паніною та за її ідеєю, про що попросив NV обов’язково згадати в преамбулі до інтерв’ю. Як і те, що вже де-кілька років, всю роботу над організацією дослідження передав молодшим колегам.
Не жити минулим
Одеса є і буде українським містом, яке створювали, будували та розвивали УКРАЇНЦІ.
У нинішніх реаліях в українському місті не місце вулицям на честь людей, що отримували з рук путіна медалі або співпрацювали з КДБ чи оспівували радянський союз з імперією.
Сучасна українська Одеса — це про людей, про молодь, що ціною власного життя та здоров’я боронить незалежність, про сучасних діячів мистецтв, письменників. Саме зараз південній перлині України випав історичний шанс відірватися від імперських наративів і бути сучасним культурно незалежним українським містом, а не жити минулим.
«Золото» одеситок
На ранок середи, 7 серпня, збірна України, що представляє нашу державу на літніх Олімпійських іграх у Парижі, посідала 18-у сходинку в загальнокомандному заліку здобутих медалей.
В активі наших спортсменів — дві золоті, дві срібні та три бронзові медалі.
Одещина має підстави для особливої гордості, адже перше «золото» для України виборола жіноча четвірка з фехтування на шаблях (на знімку), у складі якої перемогу виборювали двоє наших землячок.
Вітаючи їх із здобутою нагородою, голова ОВА Олег Кіпер написав:
«Гордість Одещини та України! Вітаю неперевершених одеситок — шаблісток Олену Кравацьку та Аліну Комащук, які в командному турнірі здобули олімпійське «золото»! Ві-тання також тренеру Олександрові Васютіну, який готував наших спортсменок до Олімпіади.
Відчувається як...
У метеозведеннях поряд з об’єктивними показниками часом з’являється суб’єктивне формулювання «відчувається як». Тобто тепліше чи холодніше, ніж насправді. У полі-тиці та в економіці — та ж картина. Наближення нової світової війни відчувають не лише політики й політологи. Громадяни в заможних країнах, як у п’ятдесяті роки минулого століття, обладнують бункери, щоб відсидітися під час нібито «неминучої» ядерної катастрофи. Ті, що бідніші, збирають гроші на гідний похорон. Хоча ці гроші задовго до катастрофи можуть перетворитися на цукеркові фантики.
Безумних треба вчасно зупинити
Передчуття ядерної катастрофи ґрунтується на тому, що російські політики, на відміну від радянських, свою ядерну зброю перетворили із засобу стримування супротивника на засіб воєнного шантажу. А основним шантажистом є «кремль» на чолі із психологічно неадекватним національним лідером. Реагувати на це потрібно, як у психіатричних лікарнях реагують на пацієнтів лікарі та санітари. Ізоляцією пацієнтів та сильнодіючими засобами. Аж до лоботомії.
Помідори, кавуни і... бавовник
На Одещині триває збір баштанних та овочевих культур. Про проміжні результати голова ОВА Олег Кіпер розповів у своєму телеграм-каналі.
Отож баштанних уже зібрано на площі:1,6 тис. га. Валовий збір — 9,0 тис. тонн. Загалом цьогоріч ними засіяно 3,6 тис. га, з яких кавунами — 2,7 тис. га, динями — 0,9 тис. га.
Як нам пережити зиму?
Сьогодні питання «Як нам пережити зиму?» стоїть перед кожною українською родиною та країною загалом. Свою дієву відповідь на нього мають дати як центральна влада (парламент, уряд і президент) та органи місцевого самоврядування (голови громад і місцеві ради, начальники військових адміністрацій населених пунктів), так і самі люди.
Що ми особисто можемо зробити, щоб убезпечити себе та власне житло від можливих зимових катаклізмів? Адже росія послаблювати тиск не збирається. Її ракети з подвоєною силою продовжать бити по наших об’єктах енергетики.
Спокусили криптовалютою
Контррозвідка СБУ затримала 26-річного мешканця Ізмаїльського району, у полі зору якого, за вказівкою ворога, були адміністративні будівлі та службові авто місцевих ТЦК.
Для виявлення військових об’єктів агент об’їжджав територію району, де фіксував місця базування українських захисників. Після виявлення потенційної цілі він мав прибути за її адресою та спалити за допомогою легкозаймистої речовини. Одночасно фігурант готував підпали релейних шаф поблизу магістральних ліній залізничного сполучення.
Ціла агентурна мережа
Контррозвідка Служби безпеки нейтралізувала масштабну агентурну мережу фсб, яка готувала ракетно-бомбові та дронові удари рф по шести регіонах України.
У результаті багатоетапної спец-операції одночасно затримано дев’ятьох російських агентів у Дніпрі, Запоріжжі та Сумах, а також в Донецькій, Одеській та Кіровоградській областях.
Залізничні диверсанти
Військова контррозвідка Служби безпеки затримала на Одещині диверсанта воєнної розвідки рф, який готував серію підпалів на об’єктах «Укрзалізниці».
Серед основних цілей ворога були трансформаторні підстанції та релейні шафи на головних лініях залізничного сполучення регіону. У разі знищення енергообладнання окупанти сподівалися заблокувати переміщення рухомих складів ЗСУ в напрямку передової.
Феномен Марії Заньковецької
Сучасники називали акторку геніальною, діамантом у золотій оправі та порівнювали з французькою зіркою Сарою Бернар
Винятково колоритна мова, вроджена благородність, почуття міри — так про приму українського театру Марію Заньковецьку, чий 170-й день народження вшановували 4 серпня, писав у спогадах актор і режисер Іван Мар’яненко. Велику публіцистичну розвідку створив про неї у 1907 році Симон Петлюра. А Михайло Грушевський назвав царицею української сцени, зазначивши: «Її високе мистецьке обдарування, її беззавітне служіння українському мистецтву вписало її ім’я навіки не лише в історію українського театру, але й в історію українського національного життя».
Чисельні фото Марії Заньковецької, яка незабутньо зіграла понад 30 ролей, передають її харизму. Талановита імпровізаторка долала багато перепон на шляху до слави і визнання. Виступала у Києві, Чернігові, Харкові, Одесі, Миколаєві, Полтаві, інших містах. Вистави з участю акторки в часи Російської імперії, коли загалом забороняли українську мову і культуру, приходив дивився цар. Однак Марія з українських Заньків принципово відмовлялася ставати зіркою імператорського театру, не звабилася на наполегливі вмовляння перейти на російську сцену з утриманням на рік — 24 тисячі рублів.
Єство режимів — терор
5 серпня — один із кількох днів у році, коли ми вшановуємо пам’ять жертв сталінського Великого терору 1937—1938 років.
Саме 5 серпня 1937-го за наказом НКВС СРСР почала реалізовуватися постанова Політ-бюро ЦК ВКП(б) від 2 липня того ж року «Про антирадянські елементи», яка дала поштовх наймасовішим політичним репресіям сталінського режиму.
Десятки врятованих світів
2 серпня у Музеї геноциду «Територія пам’яті» відкрилася виставка, приурочена до 80-х роковин геноциду ромів.
Виставка «Пораймос: забутий геноцид», автором якої є директор музею Павло Козленко, не просто про тисячі загиблих у роки Другої світової війни представників ромської національності, а про конкретних людей, про їхні життєві долі, знайомство з якими робить глибшим наше сприйняття трагедії і сили ромського народу.
Наприклад, нікого не залишить байдужим доля Альфреди Марковської, яка під час Другої світової врятувала від смерті майже п’ятдесят єврейських і ромських дітей.
І педагог, і журналіст, і шаховий композитор
У ці дні, 5 серпня, йому сповнилося б 85. Але, на жаль, він не дожив і до 70-ліття. Цей передчасний відхід для всіх, хто його знав, був несподіванкою: завжди підтягнутий, енергійний, оптимістичний, сповнений різних ідей, задумів… А знали його дуже багато людей не лише в Україні й тодішньому Радянському Союзі, а по всій планеті. Передусім — у шаховому світі… Мова — про нашого земляка, шахового композитора і журналіста Віктора Олександровича Мельниченка.
Цю прадавню інтелектуальну гру — шахи — Віктор освоїв у 14 років і тоді ж познайомився з азами шахової композиції. Першу задачу склав у 1956-у й отримав схвальний відгук фахівців. Загалом же від 1958-го і до кінця життя опублікував близько 300 шахових композицій, з яких 90 були відзначені призами (38 — першими).
Моє перше знайомство з Віктором Мельниченком і його дружиною Валентиною сталося випадково. У січні 1968-го я саме приїхав у Роздільну до батьків у відпустку з військової частини, де проходив строкову службу. Відзначали мій день народження. Батько запросив до нас і свого колегу, з яким тоді поруч працював у школі, теж учителем англійської мови. Хоча Віктор був набагато молодшим за батька, у них знайшлося чимало спільних інтересів, тож вони швидко подружилися. Того дня я з цікавістю спілкувався зі старшим за мене Віктором Олександровичем.
Кавуновий мед
Були колись у редакції «Чорноморки» веселі часи. Є що згадати. Імена та по батькові персонажів залишив такими, як є. А прізвище головного героя трохи видозмінив.
У кожному колективі є свій жартівник-витівник. Є такий і в нас — Микола Герасимович Лебідь. Заходить у кабінет, де збирається найбільший гурт людей, і починає знічев’я:
— Оце люди придумають… — каже, ніби сам до себе.
Випалена земля
Мало нам лиха, яке через постійні атаки ворожими дронами і ракетами сиплеться на наші голови, то ми ще й самі примудряємося палити нашу багатостраждальну землю.
Одні пішли собі на шашлички (бо що їм війна — у них вихідний), та й висипали жар на траву. Вигоріли схили на морі. Знищена рослинність, фінансові збитки через застосування сил і засобів для гасіння, дим, яким і ті горе-відпочивальники, і всі ми мусимо дихати.
Не нестерпна, а нормальна
Начальниця відділу метеопрогнозів Укргідрометцентру Наталія Голеня у коментарі для УНІАН (https://www.unian.ua) розповіла, якою буде погода у серпні і чи очікується до кінця літа ще одна хвиля нестерпної спеки.
«Початок серпня, як бачимо, видався дещо прохолодним. Тож відразу можемо сказати, що ми не повторимо літа 2010 року, яке було найспекотнішим за своєю тривалістю», — зазначила експертка. Наразі, за її словами, «вийшла перерва» й прохолодна погода встановилася у більшості областей країни.
Що означають позначки на яйцях
Чи звертали ви увагу на те, що магазинні яйця мають спеціальні позначки? Це не випадкові букви з цифрами. Кожна має своє значення, яке треба ана-лізувати перед купівлею.
На птахофабриках курячі яйця маркують спе-ціальними позначками та цифрами. Їх наносять на пакування або шкаралупу.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206