Потужні Тризуби Оксани Здоровецької
З персональної виставки графічних робіт мисткині у виставковій залі Одеської обласної організації Національної спілки художників України, що по вул. Торговій, 2
Давно хотілося написати про ці неймовірні, ці фантастичні Тризуби Оксани Здоровецької. Бува, виставляла один-два, беручи участь у різних вернісажах. Цим викликаючи загострений інтерес публіки. Не раз запитував у художниці, чи не має на думці зібрати всі ці графічні аркуші докупи та влаштувати персональну виставку. У відповідь лише загадково посміхалася.
Й ось — така нагода. Пропоную відповісти на кілька запитань. «Ніяких інтерв’ю! — рішуче. — Дайте мені пережити ці хвилини відкриття виставки».
Так — у всьому, кажуть її колеги й навіть безпосереднє начальство в особі керівника Спілки Анатолія Горбенка. На службі вона завжди занурена в роботу. З повною мірою відповідальности, може, навіть трохи завищеною на перший погляд, за все, що безпосередньо її стосується чи доручено. Цілковита вимогливість до себе, у всьому, що становить весь обсяг її обов’язків. Починаючи, безперечно, з підходів до власної творчости.
Оксана Здоровецька — відповідальна секретарка організації. Роботи, як мовиться, вистачає. А попри те, встигає ще й на творчість виділяти час. Про це говорили, дивуючись, на відкритті виставки колеги-художники. Всіх дивує, захоплює, править за приклад її цілковита вимогливість до себе у всьому, чим займається. Хтось навіть згадав про те, що в школі вона була, як мовиться, круглою відмінницею.
Відкриття виставки відбувалося у винятково доброзичливій, щирій атмосфері. Та й не дивно: Експозицію більш як наполовину становлять зображення Тризуба — нашого державного символу. Доводиться лише дивуватися тій фантазії, з якою художниця підходить до цієї теми. Всі її Тризуби уквітчані пишним зелом, яке дбайливо вирощує українка на своєму городику. Ми впізнаємо, як справедливо зазначив хтось, «мамині чорнобривці, васильки, ромашки»… При цьому самий контур Тризуба, фактура його дбайливо зберігаються в графічному малюнку. Все це багатство національної образотворчости Оксана Здоровецька використовує в міру ощадливо, дуже тактовно. В міру зела, в міру барви, а в підсумку — ну просто чудо, які гарні ці Тризуби! Всі графічні аркуші живописні, виразні, вони притягують, буквально вбирають очі своєю барвистістю, несуть нові ритми, піднімають національні пласти української культури. Кожній роботі притаманний вишуканій колорит, цілісність та виразність… Ця виставка, зазначалося у виступах, і лірична, й патріотична.
Про все це говорили колеги, не шкодуючи ні барв рідної мови, ні емоцій. Згадували і про її цілком заслужені нагороди та відзнаки. Зокрема — й передовсім — одеську обласну премію образотворчого мистецтва ім. Михайла Божія (2022). А крім того, Оксана Здоровецька ще й дипломантка Всеукраїнської виставки-конкурсу ім. Георгія Якутовича в номінації «Акварель» (2022) та в номінації «Книжкова графіка» (2024), всеукраїнського культурного проєкту «Мальовнича Україна» (2018), лавреатка Всеукраїнського конкурсу народного мистецтва ім. Катерини Білокур за 2022 рік. Це все — відзнаки її таланту, працьовитости.
Дуже коротко, емоційно і, як завжди, майже афористично висловився художник Віктор Маринюк:
— Найкраща нагорода — ось ці твої роботи, шановна Оксано.
— Виставка називається «Моє», але це все — наше, — стисло резюмувала художниця Ольга Погрібна. — Це кольори і квіти нашої землі. Жінка-графік — це дуже потужно в наш час, дуже мало знаю жінок у цьому виді творчости.
Оксана Здоровецька часто використовує чорну барву. Це, справді, колір землі. Й невипадково цей колір поряд із червоною барвою крові — на прапорі українських повстанців, під яким і зараз воюють наші герої. Червоно-чорний прапор також є одним з наших національних символів.
Попри всі мистецькі особливості цих графічних аркушів, виставка несе на собі мотив дуже складної, напруженої ситуації в країні, й це не залишилося поза увагою присутніх. Думки художниці легко прочитуються в її творах.
— Вражає невичерпна фантазія в роботах Оксани, — емоційно сказала художниця Світлана Крижевська. — Те, що вона робить з нашим Тризубом, використовуючи невелику, на загал, кількість рослинних елементів, справді вражає. Кожне його втілення надихає на творчість.
До всього необхідно додати слова фахівчині, мистецтвознавиці Анни Носенко:
— Творчість Оксани Здоровецької виростає не лише з особистого, а й з великого спільного. Тут дуже глибинні пласти різних куточків України, багатство вишивок українських регіонів. Усе це втілене в її творах. Ці роботи несуть нові ритми. Це ритми рушників і вишивок, ритми українських пісень. Тобто все це складається у ту особливу виразну лінію як спосіб втілення усього, що вона відчуває, чим може поділитися. Кожна робота — унікальна, особлива, Є тут і активний рух світла, який ми можемо відчувати. Вишуканий і цілісний колорит.
А потім, вже на завершення, іменинницю дня вітала родина: вітав чоловік — художник-живописець Іван Олійник, вітали матір та рідна тітка і, що було особливо емоційним, звучали щирі голоси діточок, котрі також уже долучаються до мистецтва.
Роман КРАКАЛІЯ.
Фото Олександра СИНЕЛЬНИКОВА.
![Чорноморські новини](/_f/fb-img.jpg)
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206