Переглядів: 99

Як поводитися у спеку

Прогноз погоди каже, що найближчим часом на нас чекає суха погода і спека. Та й пора зараз така — саме в тіні й у воді сидіти днями.

Під кондиціонерами через брак електроенергії ми навряд чи прохолодимося, тож, крім базових правил, слід проінспектувати свою поведінку. Адже те, що ми їмо, п’ємо, які ліки приймаємо, впливає на те, як тіло реагує на спеку надворі, пише LB.ua, переказуючи основні тези із статті Washington Post.

Алкоголь

Алкоголь розширює кровоносні судини на поверхні тіла, дозволяє крові бути більш сприйнятливою до температури ззовні. Вона може нагріватися. І коли циркулює в такому стані, здатна підвищувати загальну температуру тіла, пояснює меддиректор департаменту невідкладної допомоги в Х’юстоні Кріс Зібел. У сильну спеку це збільшує ризик теплових захворювань — теплових судом, теплового виснаження, а у важких випадках — теплового удару.

Алкоголь також сечогінний, що призводить до збільшення сечовипускання та потенційного зневоднення. Зібел пояснює, що алкоголь посилює втрату рідини, через що важче пітніти. Нездатність пітніти може позначитися на тому, чи буде у вас легше теплове виснаження, чи небезпечніший тепловий удар. Адже піт допомагає тілу охолоджуватися. Його нема — температура тіла буде вищою.

Їжа

Наші харчові звички можуть посилювати відчуття спеки.

Експерти радять уникати великих порцій їжі, а також жирної та смаженої, оскільки такі продукти важче перетравити. Це може призвести до відчуття жару.

Натомість краще їсти легкі страви й частіше. Фахівці також рекомендують продукти з високим вмістом рідини, які легко засвоюються, наприклад, фрукти й овочі.

«Більшість рідини ми отримуємо з їжі», — каже Лі Фрейм, директор медицини зі способу життя Університету Джорджа Вашингтона. — Улітку наш організм природно тягне до їжі з високим вмістом води, як-от кавуни, огірки. Наше тіло посилає сигнал голоду, якщо ми зневоднені. Тож якщо ви відчуваєте голод, можливо, насправді ви зневоднені».

Вентилятори на батарейках

Якщо ви на вулиці чи вдома, а кондиціонер не ввімкнеш, то скористайтеся електричними вентиляторами на батарейках чи акумуляторах.

От тільки майте на увазі: коли спека вже нестерпна, вони не зарадять. Навпаки, може стати жаркіше, пояснює науковець з питань клімату Люк Пенсонс, котрий досліджував безпечне використання вентиляторів.

Поради щодо кондиціонерів не переказуємо, бо це історія точно не для наших умов у найближчій перспективі.

Кофеїн

Як пояснює терапевт з невідкладної допомоги Джофрі Комп у медцентрі Valleywise Health, збудження, яке частина людей відчуває після прийому високих доз кофеїну, збільшує рухливість — і тіло генерує більше тепла.

Кофеїновмісні напої також здатні зневоднити тіло через збільшене сечовипускання. Особливо якщо ви не випили достатньої кількості води чи електролітів на заміну.

Ліки

Ефекти від деяких ліків можуть підвищувати температуру тіла, пояснює Джофрі Комп.

Антигістамінні, тобто протиалергічні, препарати провокують певне звуження кровоносних судин на поверхні шкіри. Це теж може сприяти нагріванню.

Добавки для схуднення, котрі продають без рецептів, збільшують вироблення тепла в організмі.

Проносні засоби призводять до втрати рідини, тож тіло має менше води для потовиділення й охолодження.

Бета-блокатори, які використовують люди із серцевими захворюваннями, знижують частоту серцевих скорочень. Це блокує здатність до теплообміну на поверхні шкіри, підтримуючи тепло всередині.

Деякі амфетаміни, які відпускають за рецептом, підвищують теплоутворення.

У деяких людей можлива гіпотермія через побічні ефекти ліків. Певні психіатричні препарати змушують м’язи тремтіти й виробляти тепло.

Сечогінні ліки, які застосовують під час високого кров’яного тиску чи інших захворювань серця, допомагають позбутися зайвої рідини. Утім, часте сечовипускання та втрата рідини під час сильної спеки можуть швидше призвести до зневоднення.

Але це не означає, що ви тепер маєте перестати приймати ліки, потрібні щодня вашому здоров’ю.

Ірина АНДРЕЙЦІВ.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net