Переглядів: 85

Театральний подарунок балтянам

У Балті відбулася рідкісна як на наш час подія: нас порадували виступами гості з обласного центру — артисти Одеського театру юного глядача імені Юрія Олеші. Свої вистави вони присвятили ювілею Одеського державного єврейського театру, до історії якого має стосунок і наше місто.

Отже, трохи історії. Створений на початку 30-х років минулого століття Одеський державний єврейський театр-студія (Одеський ГОСЄТ, як його скорочено називали) містився тоді на вул. К. Лібкнехта, 48 (нині — вул. Грецька, 48-А), у будівлі, яку тепер займає Театр юного глядача.

В основі репертуару була переважно єврейська класика: твори Шолом-Алейхема, Якова Гордіна, Абрама Гольдфадена. Іцхока-Лейбуша Переца, а також європейських письменників Лопе де Веги, Густава Флобера, Карло Гольдоні. З української класики вперше була поставлена п’єса «Глитай, або ж Павук» Марка Кропивницького. Виступи трупи мали великий успіх в одеських глядачів.

З початком Другої світової війни та окупацією Одеси театр евакуювали до Узбекистану. Навесні 1947 року він повернувся, але не мав свого приміщення. У 1948-у Одеському ГОСЄТУ був наданий статус пересувного театру, який базувався у нашій Балті, в приміщенні нинішнього міського будинку культури. Дехто з балтян літнього віку  пам’ятає спектаклі у ньому.

Утім, ще в 1946 році у СРСР почалися гоніння на інтелігенцію, особливо єврейську, багатьох було репресовано, а театри ліквідовано. У 1949-у Одеський ГОСЄТ закрили, а в 1952-у в Україні не залишилося жодного єврейського театру.

У сучасній Україні, в якій усі мають змогу відроджувати і плекати свої національні традиції, на сцену повернулися й театральні надбання єврейського народу. Їх зберігають і розвивають багато творчих колективів, у тому числі артисти Одеського театру юного глядача ім. Юрія Олеші, котрі, як уже мовилося, завітали до Балти з двома спектаклями.

Першими глядачами у нашому кінотеатрі «Батьківщина» стали діти, які з величезним задоволенням, захопленням подивилися, причому безплатно, виставу-феєрію «Кіт-Муркіт та Сонько-Дрімко». По закінченні дійства вони буквально закидали артистів квітами і з цікавістю поспілкувалися з однією з них — нашою молодою землячкою із Пужайкового Яною Коломієць.

А під вечір для дорослих розпочався комедійний музично-ліричний спектакль «Будьте ви щасливі!» за п’єсою Олександра Володарського, підготовлений творчим колективом театру під орудою директорки й художньої керівниці Оксани Бурлай-Пітерової та режисерки-постановниці Наталії Прокопенко. Переповнений зал понад дві з половиною години був зачарований справжньою театральною феєрією, не просто чудовою грою акторів, а й прекрасною музикою та хореографією. Симбіоз цікавого змісту, одеського гумору, єврейських фразеологізмів та мелодій створив незабутню атмосферу життєвого оптимізму й духовного піднесення.

Балтяни щиро вдячні колективу Театру юного глядача та організаторам гастролей, а вони відбулися за підтримки благодійного фонду «Пам’ять. Єдність. Свобода» і під патронатом міського голови Сергія Мазура, за подароване їм мистецьке свято.

Михайло ГЕРШКОВИЧ.
м. Балта.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net