Переглядів: 152

Фантомний біль «Стамбула»

Щойно ситуація на фронті стабілізується, з нафталіну дістають спогади тих, хто особисто був присутній при спробах домовитися з кремлем. Таких спроб з 2014 року було зо двадцять, а від початку масштабного вторгнення військ агресора на нашу територію — не менше п’яти з обох боків. Але цікавою є лише стамбульська попередня домовленість. Тоді була можливість прямого контакту між путіним і Зеленським.

Джонсона там не стояло

Досі не відомий текст нібито існуючого документа 2022 року, підготовленого після відведення російських військ від Києва. Одна з версій — проєкт угоди підготували за участю посередників: президента Туреччини Раджепа Ердогана та московського олігарха Романа Абрамовича. На папері нібито зафіксували вимоги та побажання воюючих країн. З варіантами та доповненнями, що могли виникнути у процесі переговорів. Цікаво, що «чернетки» документа з’явилися у розпорядженні засобів масової інформації одразу ж і почали кочувати із газети в газету. Для серйо-зних переговорів це не характерно. Але спрацювала магія авторитетів. Серед коментаторів виявилися представники чинної влади України, чиновники кремлівської адміністрації і навіть прем’єр-міністр Великобританії Борис Джонсон.

За версією агресорів, саме Джонсону належить сумнівна честь зриву стамбульських переговорів. Він, начебто, буквально змусив українців чинити опір агресії, тоді як у команді Зеленського готові були до далекосяжних компромісів. Ні Джонсон, ні українці згодом роль прем’єра Великої Британії не підтвердили. Але міф знадобився російській пропаганді, яка використовує його й досі.

То як же у квітні 2022 року виглядали попередні підсумки?

Порівняно з «мінськими домовленостями» Україна втрачала надію відновити фактично втрачений суверенітет над Кримом, а частина Донецької та Луганської областей «по той бік розділової лінії» ставала предметом переговорів між нашою країною та агресором. При цьому не йшлося про приєднання «ОРДЛО» (окремих районів Донецької та Луганської областей) до росії. Якби на цьому можна було поставити крапку (як пропонували Ердоган з Абрамовичем), то воєнні дії, з великою імовірністю, вдалося б зупинити.

Але крапку не поставили. Умовою підпису путіна під остаточною редакцією угоди стали:

— відмова України від приєднання до будь-яких військово-політичних блоків (малося на увазі НАТО);

— затвердження в українській Конституції поняття про постійний ней-тралітет за зразками Австрії та Фінляндії;

— обмеження чисельності та озброєнь приблизно втричі;

— відмова від отримання, виробництва та купівлі ядерної зброї;

— відмова від навчань за участю іноземних збройних сил.

Натомість кремль обіцяв суттєво «поліпшити» Будапештський меморандум, закріпивши у ньому право України на самооборону. У результаті наша без’ядерна, роззброєна держава, яка дотримувалася б нейтралітету, опинялася б у безпековому питанні цілковито залежною від сусіда. А зважаючи на різницю економічних потенціалів, залежність від колишньої імперії цементувалася б назавжди.

Про удавану готовність до переговорів

Зараз і з приводу і без путін через засоби своєї пропаганди стверджує, що готовий до переговорів, а українське керівництво до них не готове. При цьому божевільний дід до дрібниць повторює тези дворічної давнини. Щоправда, з уточненням становища, яке склалося фронті. Тобто з урахуванням захоплення українських територій, частини Запорі-зької та Харківської областей. Запаморочення від успіхів у бандита цілком зрозуміле. Він досі не отримав належної силової відсічі. Але дивно, що до «стамбульського проєкту», як до втраченої можливості припинення війни, повертаються у нас, в Україні. Київські політики перебирають позиції, які можна було б тоді погодити, компроміси, на які можна було б погодитись.

За два роки, здавалося б, можна було зрозуміти: подібних компромісів не існує. Якщо нас хочуть знищити і заявляють про це публічно, то нема можливості для маневру. Навіть капі-туляцію нема з ким підписувати, не те що договір. Московська влада не легітимна у всіх сенсах. Нібито президента обрано голосами населення на окупованих територіях. До нібито парламенту (державної думи) увійшли злочинці, набрані на захоплених українських землях. У російських адміністраціях працюють люди, які призначені військовими злочинцями. Армія ворога — озброєна до зубів зграя, що не визнає жодних законів. Навіть законів війни. Вороги беруть заручників, розстрілюють полонених, бомбардують цивільні об’єкти, руйнують економіку та грабують майно громадян на окупованих територіях.

Весь цей жах тримається на двох опорах. Перша — накопичені запаси нафтодоларів США. Друга — успадковані від Радянського Союзу запаси ядерної та термоядерної зброї. За рахунок нафтодоларів підтримується рівень життя заляканого російського обивателя. А ядерна зброя дозволяє тримати у страху весь світ. Скільки не збирай самітів миру, жодна з цих опор не зрушиться з місця. Апелювати до міжнародного права за таких обставин — все одно, що читати крокодилам Білль про права.

Одну з опор, на яких тримаються московські бандити, зрушити з місця чи похитнути навряд чи вдасться. Ринкова економіка є глобальною. Великий бізнес не вдається замкнути в межах державних кордонів ні за допомогою санкцій, ні обмеженням імпорту. Цього не вдавалося зробити під час війни з гітлерівською Німеччиною. Не вдалося і в СРСР, який купував зерно і крав передові технології у країн вільного світу.

Другу опору кремля у принципі можна похитнути і навіть зруйнувати. От тільки доведеться зайняти тверду позицію. Саміт миру у Швейцарії при цьому не потрібен. Потрібна воля західних лідерів, здатних сказати путіну в обличчя: ми також маємо атомну бомбу. Щоб протверезити плюгавого маніяка, сьогодні подібних слів достатньо. А завтра… Завтра треба виконати обіцяне. Дати Збройним силам України зброю і всім разом поставити загарбників на коліна.

Слава Україні!

Леонід ЗАСЛАВСЬКИЙ.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net