Переглядів: 136

«Рамштайн-22»: про зброю і табу

Війна переходить на новий етап. Може, до кінця року буде знайдена формула й Україні дозволять бити зброєю партнерів по території рф?

20 травня у віртуальному форматі пройшло чергове — двадцять друге — засідання Контактної групи з питань оборони України за участю представників понад 50 держав світу. Традиційно за його підсумками українців найбільше цікавить, яку ж зброю отримає наша держава. Детальніше про це — згодом. Утім, тут слід одразу наголосити, що на третьому році існування «Рамштайну» не варто очікувати якихось сенсацій. Цей формат давно перейшов у режим копіткої рутинної роботи. Уже нічого нового з номенклатури озброєнь партнери Україні не запропонують. Максимум про що може йтися — це нові назви. Скажімо, навіть якщо ми почуємо заяву про передачу нам, наприклад, французьких Mirage 2000 або Rafale, чи шведських Gripen, то за всієї важливості цього кроку це все одно будуть винищувачі того ж класу, які для України вже погоджені (американські F-16).

Але нині мова не лише про зброю, нині ключову роль починає відігравати безпечна логістика, а також швидкість поставок. На останньому, зокрема, у переддень «Рамштайну» наголосила наш посол у США Оксана Маркарова в ефірі телеканалу CBS, закликавши американських лідерів прискорити поставки зброї: «Нема такого поняття, як достатньо швидко, коли ми маємо справу з таким ворогом, і ми повинні надолужити згаяне протягом тривалої паузи. Нам потрібно, щоб це було швидше».

Нарешті, важливо звернути увагу й на тло зустрічі — загострення на Харківщині, якого вдалося б уникнути. Як? Та все просто: маючи американські ракетні установки HIMARS, ЗСУ могли зупинити ворога ще до початку атаки. Але оскільки росіяни накопичували війська і техніку за межами української території, вони були в безпеці, знаючи про заборону з боку США на використання поставленої зброї по території рф.

Такий дозвіл уже є від Великої Британії. Такі питання обговорюють у французькому парламенті. Офіційний Київ звернувся до президента Джо Байдена з проханням дати «добро» хоча б на удари по прикордонню. Крім того, відомо, що напередодні «Рамштайну» це питання обговорювалося й на рівні міністрів оборони України та США — Рустемом Умєровим та Ллойдом Остіном.

Скажемо одне: історія війн таких прецедентів не знає. Тож наскільки високі шанси на те, що нарешті зміниться позиція/підхід партнерів щодо використання наданої нам зброї?

На «Рамштайні» 100% обговорювали можливість надати Україні дозвіл бити західним озброєнням по рф. Таку думку в коментарі «Укринформу» висловили оглядач групи «Інформаційний спротив» Олександр Коваленко та директор Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко.

«Давайте без цієї філософії і демагогії, а з практичної точки зору. Середній показник дальності ураження російської ствольної артилерії — 15 км. Реактивних систем залпового вогню — 30-35 км. Середній показник дальності ураження західної ствольної артилерії — 30 км, реактивних систем залпового вогню — 70 км. Показники дальності польоту плануючих, коригованих авіаційних бомб у росіян і у західних зразків приблизно однакові — 40-50 км, якщо не враховувати унікальний GLSDB. А тепер пояснюю на пальцях. Переважно в Харківській області, напрямки на Липці та Вовчанськ, підтримуються артилерією окупантів з території росії — з Лозового та Нової Таволжанки. Від Лозового до Липців — 15 км. Від Нової Таволжанки до Вовчанська — 10 км. Ворогу не потрібно розміщувати свої артсистеми на території Харківської області — вони прекрасно дістають зі своєї території за всіма основними напрямками своєї активності, — зауважив Олександр Коваленко. — Зі свого боку, ми не можемо вести вогонь із тієї ж гаубиці М777 по Лозовому. Не можемо накрити з М142 місце розміщення резервів ворога. Не можемо розбомбити будь-який об’єкт на території Бєлгородської області із застосуванням високоточних плануючих бомб, тоді як окупанти стирають Вовчанськ з лиця землі своїми КАБами. Тому питання стоїть не стільки в моральному праві і законності таких дій, скільки в практичному плані. Адже так, нас і справді, навіть після перемоги, ще ціле століття і довше можуть безкарно обстрілювати з того боку кордону. Ситуація з обмеженням на використання наданої зброї — це безпрецедентно у воєнній історії».

Своєю чергою Олександр Мусієнко переконаний, що швидше, ніж до кінця року, буде знайдена формула, за якою Україні дозволять бити зброєю партнерів. Він підкреслив, що Україна вже сьогодні завдає ударів по російських стратегічних цілях, зокрема по Новоросійському морському порту. «Через цей порт, крім росій-ських, ідуть ще й нафтопродукти з Казахстану та Азербайджану. Такі удари роблять росію не надто надій-ним партнером. Можу сказати, що Україна вийшла на новий етап вій-

ни, розширює фактично межі гео-

графічно цих об’єктів, і я думаю, що це не останній удар по цьому порту».

А ще пан Мусієнко нагадав, що вже ведуться розмови про направлення в Україну військових з країн НАТО. «Ми вже переходимо на інший етап — про відправку військових країн НАТО в Україну. Зараз ідеться про військових інспекторів. Думаю, що кінця року певні серйозні зрушення нас очікують», — наголосив він.

Підсумовуючи результати «Рамштайну-22», міністр оборони України Рустем Умєров наголосив, що за час, який минув від попереднього засідання, ворог суттєво активізувався, намагаючись розтягнути українську оборону вздовж 1200-кілометрового фронту. Зокрема, на кордоні з Хар-ківською областю. «Ми стримуємо цей наступ: відновлюємо наявні бо-йові підрозділи та створюємо нові бригади», — запевнив він.

Пріоритет України — важке озброєння. Танки, БТРи, гаубиці. Саме це на «Рамштайні-22» й обговорювалося.

«Україна продовжує мужньо протистояти російській агресії. Завдяки оновленим мобілізаційним процесам запущено застосунок Резерв+ для військовозобов’язаних, яким уже скористалися понад 600 тисяч українців. Наші рекрутингові центри надають можливість інженерові залишатися інженером, водієві — водієм, ІТ-спе-ціалісту — ІТ-фахівцем — навіть в армії, виконуючи свій обов’язок перед Батьківщиною. Разом з нашими партнерами ми покращуємо можливості для тренування новобранців», — зазначив глава Міноборони.

Також Рустем Умєров нагадав партнерам, що російські масовані ракетні удари спричинили складну ситуацію в українській енергетиці. Ці удари створюють потенційну небезпеку і для сусідніх країн. «Тому системи ППО середньої і далекої дії є нашою нагальною потребою. Дякую нашим партнерам за неоціненну допомогу. Вчасна та у повному обсязі доставка анонсованої зброї є життєво необхідною. Тільки разом ми зможемо зупинити російську агресію», — підкреслив міністр.

На брифінгу після закінчення зустрічі міністр оборони США Ллойд Остін повідомив, що учасники обговорили оборонні операції на всій лінії фронту. За його словами, українським військовим нелегко, але «Росія вже сплачує високу ціну за агресію».

«Україна отримує стратегічну перевагу тоді як путін веде війну імперської агресії зразка ХІХ століття. Він робить це у 2024 році, його стратегія не витримує критики. Втім, якщо російський диктатор переможе, то тирани дійдуть висновку, що вони також можуть спробувати вторгнутися і завоювати своїх суверенних сусідів. Це зробить світ більш жорстоким і хаотичним. Тому ми продовжимо діяти рішуче. Виживання та успіх України є ключовими для безпеки України, безпеки Європи, глобальної безпеки та безпеки Америки», — зазначив глава Пентагону.

За його словами, партнери в рамках «Рамштайну» багато часу присвятили поставкам систем ППО, а також зосередилися на першочергових запитах. «Захист України підтримують всі пів сотні країн, які входять до Контактної групи, і ми продовжимо надавати Україні підтримку, якої вона потребує», — додав пан Остін.

Учасники формату «Рамштайн» загалом уже виділили $95 мільярдів військової підтримки нашій державі. Ллойд Остін вкотре висловив переконання, що ця підтримка змінить ситуацію на полі бою: «Ми продовжимо виділяти значні пакети допомоги Україні у сфері безпеки. Ви побачите постійний потік підтримки в Україну з боку США — тиждень за тижнем».

Чи можуть ЗСУ застосовувати американську зброю для ударів по об’єктах у росії? За словами глави Пентагону, зброю насамперед дають для ураження ближніх цілей…

Тим часом голова Об’єднаного комітету начальників штабів США Чарльз Браун уточнив, що врешті-решт вирішувати Україні, але, як правило, сьогодні американська зброя застосовується не на великі відстані.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net