Слово, що заворожує...
Читаючи книжки письменника, пізнаємо не лише тих, про кого пише автор, але також і його людське, властиво, його самого як людину. Хоча це, звісно, не аксіома. Тим-то про одних писати непросто, щоб не сказати: важко, а про інших — легко й на якомусь навіть піднесенні. Важко, бо хочеться дібрати важучих слів. Коли ж легко йде праця, то й слова знаходяться самі собою — де й беруться. Надто коли йдеться про майстра слова, художника слова, котрий точно знає, де його місце в рядку і в абзаці, знає вагу й силу слова, його вплив на людину. Такий Геннадій Щипківський…
Сталося так, що, переїхавши до Одеси, по деякім часі вирішив оприявнити дещо зі своєї прози. Спонукав і той факт, що саме під ту пору в головному видавництві Спілки письменників готувалася до друку книжка. Літературний авторитет, котрий прочитав написане, сказав, що Одеса — не те місто, яке відчуває нестачу прозаїків, і що тут вельми важко буде здобутись на якесь визнання. Саме тоді вирішувалося питання роботи в газеті, куди й занурився усім своїм творчим потенціалом.
Згодом деякі речі почали з’являтись на шпальтах «Чорноморки». Це завважив пильним оком голова Спілки (все бачив, усе помічав, своєю енергією, наполегливістю організовував творче життя в Одесі, і воно було цікавим, насиченим літературними подіями). Запропонував підготувати збірочку, а згодом і до Спілки вступати. Тим керівником Одеської обласної організації Спілки письменників України був Геннадій Щипківський. Уже стояли на поличці, під рукою в робочому кабінеті, його поетичні збірки — щирі, душевні рядки про рідну землю, красу природи. Властиво, про життя. Тематика, якій залишається вірним по сьогодні…
На цьому, одначе, завершується автобіографічне і варто би почати, властиво, біографічне. Та не в сенсі анкетного якогось переліку. Життєпис письменника — в його книжках, й саме це чи не найкраще може характеризувати його.
Прочитавши бодай кілька книжок Геннадія Щипківського, вже можете вільно орієнтуватися у його рідних місцях. Бо майже всі його книжки з любов’ю та ніжністю, добротою, щирістю описують, прославляють малу батьківщину, письменник оповідає про краян своїх — чесно і з любов’ю. Про рідний край, що зростив його, виплекав талант щедрий, невтомний, а передовсім — душу Людини, небайдужої до інших людей, до справ громадських, до людських доль, за кожною з яких в його книжках постає доля всієї країни.
Його книжки — це радість кожного прожитого дня й щира дяка йому. Читання їх зроджує потяг до цитації, і є небезпека, що важко буде спинитись — слово Геннадія Щипківського заворожує. Його романи можна б назвати історичними. Але історизм їхній — не в хронологічній послідовності, не в описах історичних подій. Автор досліджує сам процес, виражені в подіях та фактах зміни часо-простору, людські долі в ньому. Кожен його роман, хоча й небагато їх, — це полотно, на якому він виписує нашу історію, властиво, історію свого села, тієї місцини, де народився, бо ж відомо: такі ось біографії села чи містечка становлять історію всієї країни. А правдивіш — історію рідного краю, описану різними барвами, від чорної до червоної — кольору крові людської, попри весь символізм їхній, де чорне — земля, а червоне —пролита за неї кров, де червоне — то радість життя, а чорне — то чорні дії зайд, котрі завше посягали й посягають на наше майбутнє. Тому що у всіх революціях, війнах, повстаннях земля перебувала в центрі усіх катаклізмів.
А його повісті — коли це не поглиблене дослідження людської душі, то вже напевне — залюблений погляд на рідну землю, захоплення її красою, в цьому погляді — ніжність і тиха радість від зустрічі з такою красою. Тож невипадково він поєднує прозу з поезією, органічно і природно. Як художник, котрий добирає барв, щоби передати найтонші відтінки та прописати всі важливі для нього деталі. Часом здається: якби не народився письменником, то був би знаним малярем. До слова: в його колекції — чимало чудових творів відомих одеських художників. Його поезія — це філософія споглядання, це заглиблення в себе самого, звертання до власної душі: до чого не дійшов у житті, чого не добачив, кому не сказав доброго слова… Розкрийте будь-яку його книжку на випадковій сторінці, і ви вже не покинете читати, скільки буде часу.
Гарне письмо — то свічадо письменницької душі. Про нього можна говорити й говорити. Згадувати непрості часи — і хіба ж були колись часи простими в нашому житті?.. А коли б дозволив Господь повторити — не зрікся би, і це витікає з усієї творчости Геннадія Щипківського — ані жодної хвилинки того життя.
Дяка вам за вашу самовіддану творчість, Геннадію Павловичу, за велику душу вашу, за талант, який завше — на людській службі.
Віку вам лебединого!
Роман КРАКАЛІЯ.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):
- на 1 місяць — 50 грн.
- на 3 місяці — 150 грн.
- на 6 місяців — 300 грн.
- на 12 місяців — 600 грн.
- Iндекс — 61119
суботній випуск (з програмою ТБ):
- на 1 місяць — 40 грн.
- на 3 місяці — 120 грн.
- на 6 місяців — 240 грн.
- на 12 місяців — 480 грн.
- Iндекс — 40378
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206