Переглядів: 138

Із когорти будівничих України

Моє слово — про Валентину Сидорук, яка 5 травня відзначатиме своє 75-ліття.

«Ювілей — це презентація життя», — як сказала Ліна Костенко. Так, пані Валентині є що презентувати, і зараз живе активно, творчо. Має загострене почуття справедливості, любові до України, до рідного краю. Тому ніколи не була байдужою до всіх соціальних перетворень, завжди виявляла свою патріотичну позицію. У місті Чорноморську (колись смт Іллічівка) живе із 1970 року. З піднесенням зустріла проголошення Незалежності України, брала активну участь у всіх виборах, в утвердженні суверенітету, дописувала в різні газети.

Викладання мови й літератури в школах міста стало тренуванням творчої уяви й фантазії. Але додавав болю упосліджений стан рідної мови. Тому й стала членкинею громадської організації «Просвіта» імені Тараса Шевченка. Ті роки, коли вона очолювала організацію, були най-пліднішими: виходила газета «Рідне слово», видавалися різні посібники, організовувалися поїздки в різні куточки України. Київ, Поділля, Запоріжжя, Полтавщина, Черкащина, столиця українського театру Кіровоградщина — все це місця, які тутешні просвітяни відвідали завдяки підтримці порту. За свою просвітянську діяльність Валентина Сидорук відзначена медаллю «Будівничий України».

У навчальному комбінаті порту вона вела тоді курси української мови.

Розквітнув і літературний талант пані Валентини. З бездонного джерела народної мудрості вона черпає основу для своїх творів, бринять їй материнське слово й пісня. Кожен твір вона присвячує своїм предкам, із вдячністю пише про діда Дмитра Гоцуляка. Стоять перед очима краєвиди рідного села Кумари Миколаївської області, якому сповнилося вже понад 300 років, мілководна річечка Кодима. Валентина Олександрівна ділиться: «Дякувати Богу, я народилася в травні, коли цвіло вишневими садками все село. Так і йду по життю з вишневим цвітом».

Романи «Дорога додому», «Кумар над Кодимою» — про рідні місця. На написання роману «Жорна» надихнула історія хутора Бугове, тепер частини міста Чорноморська.

«Щоб про щось чи про когось написати, треба зацікавитися, здивуватися, захопитися…» — каже пані Валентина. Так, як вона захопилася образом Наталени Королеви, іспанки за походженням, яка волею долі стала українською письменницею. Про роман «Королева» писали такі знані літератори, як Галина Могильницька, Андрій Нечитайло, Олекса Різників. Навіть відгукнувся з подякою тодішній посол України в Чехії, а нині  заступник міністра закордонних справ Петро Перебийніс.

До свого ювілею Валентина Олександрівна видала новий роман «Трава крізь асфальт». Назва має символічне значення: так, як трава крізь асфальт пробивається до сонця, до волі, так і український народ б’ється за свободу, незважаючи на жорстокість ворога.

А ще ж пішли в школи дитячі книжечки «Стежками дитинства», «З уроків мови», повість «Життя після війни», посібник «Поговори зі мною, мамо…».

Валентина Олександрівна і сьогодні зустрічається з читачами, працює з молоддю, сприяє розвитку талантів. Результатом цієї роботи є чотири збірки творів чорноморських школярів.

Пані Сидорук — членкиня Національної спілки письменників України, лауреатка Міжнародної літературної премії імені Валентина Михайлюка (Київ), премій імені Михайла Чабанівського (Харків), імені Василя Юхимовича (Коростень), імені Василя Сагайдака (Чорноморськ), загаль-нонаціонального конкурсу «Українська мова — мова єднання».

Тішиться Валентина Олександрівна своїми онуками, які успішно працюють, навчаються, не обділені літературним хистом. Тож дай їм, Боже, жити радісно й вільно після Перемоги над рашистами!

А ювілярці від імені чорноморських просвітян і літераторів бажаю здоров’я, творчої наснаги, легкого пера і нових творів!

Олена КАЛИТА.
м. Чорноморськ.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net