Переглядів: 143

Маленькі перемоги у великій війні

Начальника Головного управління розвідки МО України Буданова називають найвід-критішим для преси воєначальником усіх часів. Його коментарям буквально нема ціни. Скаже Кирило Олексійович, що не буде у нас Армагеддону — то точно не буде. Заявить, що нас чекає важка ситуація, будьте певні, саме вона нас чекає, а не катастрофа.

Вирішальний вівторок припав на суботу

Хотілося б знизити градус і використати в прогнозі слово «біда». Але спадає на думку випадок із кізочкою, яка впала у воду, переходячи місточком через річку. Це справді біда. Армаґеддон же, вирішальна битва Апокаліпсису, для України — повна катастрофа. Після виділення Сполученими Штатами нашій країні пакету допомоги на 60,84 мільярда доларів нічого вирішального не станеться. Можливо, переживемо 2024 рік без нових втрат території. Якщо вчасно надійде зброя, обіцяна Пентагоном, збережемо життя воїнів та цивільних. Однак Армагеддону, вирішального «контрнаступу», обіцяного Зеленським на початку минулого року, точно не буде. Буде, як висловився Буданов, важка ситуація наприкінці весни та влітку.

Тривала війна диктує загальну стратегію виснаження ресурсів противника. У наших ворогів, як усі розуміють, таких ресурсів більше. Поки що росіяни витрачають їх, не шкодуючи. У наших союзників також щось є. У сумі це «щось» десь у п’ять разів більше за ресурси, які має .кремль. Але у більшості країн Заходу уряди відповідають за втрати перед виборцями. Навіть під час війни. І наперед оцінюють можливі втрати. Запобігання ескалації воєнних дій для США, НАТО та ЄС — не ознака обережності без берегів (як це виглядає з української точки зору), а стратегія, розрахована на роки.

Під час «холодної війни» минулого століття вожді СРСР, не зважаючи на втрати, підтримували своїх союзників у всьому світі. Скільки коштувала допомога друзям у Північній Кореї, у В’єтнамі, на Кубі та в країнах Африки — підрахувати неможливо. Комп’ютер зламається. Але настає момент істини. Нафта дешевшає. Внутрішні ресурси закінчуються. Доводиться виводити війська з Афганістану і, зрештою, демонтувати червону імперію через від-сутність грошей.

З подібним сюжетом (відсутністю коштів на утримання імперій) у минулому столітті зіткнулися Великобританія та Франція. Від розпаду вберегли себе лише США. Там навчилися добре рахувати гроші. Імперія рахівників — єдина — вижила і збагатилася. Там вкладали кошти у проєкти, що обіцяли надійну віддачу. Від відродження Європи за планом Маршалла після Другої світової до підтримки Ізраїлю, коли ніхто у світі не вірив у перспективи цієї держави.

Україна — проєкт перспективний

Після розпаду СРСР ділові люди і політики США довгий час думали, що Україна є провальним проєктом. Проєктом, схожим на російський, але без ядерної зброї, з тотальною корупцією та нежиттєздатним. У протилежному не переконала їх навіть Революція Гідності. І лише пряме вторгнення ро-сійських військ у лютому 2022 року показало, що українці хочуть і вміють себе захищати. А отже, з лишком повернуть вкладені в Україну кошти. Не помилюся, стверджуючи, що українське лобі у США використовує такі аргументи у розмовах з американськими політиками та бізнесменами.

Це не означає, що мільярди доларів позбавлять наш уряд від проблем. Як план Маршалла вони дозволять пожвавити промисловість. У тому числі ту, що працює на оборону. Дозволять за допомогою жорсткого аудиту спонсорів знизити масштаби корупції у всіх сферах життя і перетворять нашу країну якщо не на процвітаючу, то на успішну європейську державу. Цей процес розрахований на довгий час. Армагеддон нічому не допоможе, а лише завадить важкій роботі під час і після війни.

Але повернемося до ресурсів. Жодні гроші не запрацюють, якщо їх не приведе у дію людина. Жодна гармата не вистрелить без участі воїна. А праце-здатних і навчених молодих людей у нашій країні критично бракує. З початком війни у 2014 році й особливо після масового вторгнення російських військ в Україну в лютому 2022-го мільйони працездатних і військовозобов’язаних наших співвітчизників ринули за межі країни. Частина з них там залишилася і непогано працевлаштувалася. Судячи з усього, повертатися на Батьківщину ці люди не збираються. За кордоном ними всі задоволені, і вони задоволені всім.

Як швидко повернутися на Батьківщину

Україна — країна демократична. У нашого уряду нема важелів для повернення своїх громадян з-за кордону. Українці, на чиї голови і вдень, і вночі летять «шахеди» та ракети, бачать, що загроза життю не зупиняє тих, хто хоче повернутися на Бать-ківщину і захистити свої сім’ї. І лише потім розуміють: на екранах показують не наших співгромадян, а ізраїльських євреїв. Про ці незручні для нас факти раз у раз нагадують у Берліні, Парижі та інших столицях, які витрачають мільйони євро на «біженців», котрі без достатніх підстав проживають по всьому світу.

Донедавна у Києві вважали: нічого робити не треба. «Батальйон Монако» та «ОМБР Ніцца» здатні прогодувати на пляжах Лазурного узбережжя вдесятеро більше мажорів, ніж мешкає у великих містах України. Спроби європейських урядів зменшити гуманітарну допомогу для українців наше Міністерство закордонних справ регулярно зустрічало у багнети. І тільки недавно «халяві» прийшов кінець. Українські консульства в європейських країнах перестали надавати послуги військовослужбовцям-втікачам. Крім тих, які потрібні для повернення додому. Для переоформлення власності, для реєстрації шлюбів тощо «біженцям» доведеться повернутися в Україну та зайти до ТЦК.

Якщо МЗС України не відступить після того, як розпорядження набуде чинності, додому повернеться половина військовозобов’язаних з українським громадянством. Іншим для нормального життя доведеться довго чекати на рішення про надання громадянства в інших країнах. А якщо чекати набридне — двері додому відчинені. Через центри комплектування з проходженням комісій та адміністративних процедур. Якщо МЗС України та консульські служби не відступлять, різко зменшаться і спроби перетнути український кордон нелегально. А Верховній Раді вдасться ухвалити закон про демобілізацію.

Слава Україні!

Леонід ЗАСЛАВСКИЙ.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net