Переглядів: 148

Їхні життя вплинули на сучасників

Події минулого незмінно впливають на життя сучасного суспільства. Щоденники, спогади, коментарі видатних діячів містять багато цікавої інформації, що дає змогу краще зрозуміти їхній час.

Зараз на книжковому ринку — величезне розмаїття біографій і мемуарів. Такі історії здатні надихнути й відкрити перед читачами нові перспективи. Пропонуємо вашій увазі добірку із десяти новинок жанру, які розповідають про труднощі і досягнення-перемоги різних особистостей, чиї життя вплинули на людей навколо.

Емі Оделл. «Анна. Біографія»

(Видавництво «Yakaboo Publishing»)

Бестселер № 1 за версією The New York Times; номінант у категорії Best History & Biography (2022) від Goodreads Choice Awards; входить до списку «10 найцікавіших книг» за версією Bloomberg. Відверта біографія головної редакторки американського Vogue, залізної леді, яка успішно стоїть на п’єдесталі модної індустрії ось уже третину століття.

Ще підліткою Анна Вінтур захопилася модою. Цілеспрямованість, наполегливість і розуміння законів світу моди допомогли їй пройти тернистим шляхом від амбітної дівчини до ікони стилю, що визначає тренди і стандарти краси. Свою мрію вона здійснила в 1988-у, коли нарешті сіла в крісло головної редакторки американського Vogue. Анна Вінтур повністю змінила вигляд журналу, створивши унікальний зразок глянцевої преси. Саме вона стала прототипом головної героїні книжки Лорен Вайсбергер (її колишньої асистентки) та екранізації Девіда Френкеля «Диявол носить Prada».

Американська письменниця, журналістка моди й культури, редакторка і медійна консультантка Емі Оделл майстерно вплітає особисту історію Анни Вінтур в більшу розповідь про ієрархічну динаміку індустрії моди і складний світ видавництва Cond? Nast. Для цього видання авторка провела понад 250 інтерв’ю і зібрала свідчення колег, друзів та найближчого оточення героїні.

Джуліан Джексон. «Власне уявлення про Францію. Життя Шарля де Ґолля»

(Видавництво «КМ-Букс»)

Масштабна біографія людини, про яку більшість французів досі говорить із захопленням. Це чергова спроба оцінити величну й украй неоднозначну постать президента Франції Шарля де Ґолля.

18 червня 1940 року тоді ще маловідомий генерал французької армії виголосив в ефірі Бі-Бі-Сі з Лондона промову, в якій закликав французів не капітулювати перед нацистами, а чинити спротив. Завдяки цій трансляції Шарль де Ґолль увійшов в історію, а завдяки харизматичній особистості й силі волі зробив Францію однією з держав-переможниць війни. У 1958-у

його обрали 18-им президентом. Реформи де Ґолля заклали основи нового політичного устрою країни, відомого як П’ята республіка, що існує й донині.

Шарль де Ґолль був людиною з колосальним его, міг бути їдким, упертим, схильним до макіавеллізму в досягненні цілей. Водночас любив літературу й історію, був непідкупним і не терпів корупції. Французи шанують його як справжнього народного героя, адже у всіх своїх діях він керувався інтересами країни, яку безмежно любив.

Британський історик Джуліан Тімоті Джексон намагається неупереджено, а часом навіть досить жорстко викласти свою версію подій, базуючись на сотнях документальних матеріалів, зокрема й нещодавно опублікованих.

Олеся Ісаюк. «Роман Шухевич. Життя легенди»

(Видавництво «Наш Формат»)

Повний життєпис людини, яка фактично визначила перебіг другого етапу визвольного руху українців за державність.

Хоча Роман Шухевич належить до постатей, яких згадують повсякчас і в різних контекстах, широкі кола громадськості насправді мало що про нього знають. А часто він просто залишається в тіні іншого ідеологічного лідера — Степана Бандери.

Науковиця, докторка гуманітарних наук Олеся Ісаюк докладно розглядає постать Шухевича з історичної перспективи, аналізує його життєвий шлях і риси характеру. Мало хто знає, що Шухевич був талановитим музикантом, спортсменом, успі-шним підприємцем, здобув хорошу освіту і, безсумнівно, мав усе, щоб реалізуватися в циві-льному житті. Однак ще в юності обрав шлях воїна.

Книжка спирається на джерела, свідчення й дослідження, а також маловідомі спогади сучасників Шухевича. Проілюстрована унікальними архівними матеріалами, містить медіадодаток із сотнями світлин і документів.

Видання з’явилося у серії «Наш пантеон», де також вийшли «Степан Бандера. Провідник української ідеї» та «Останній командир УПА. Життя і боротьба Василя Кука».

Маґдалена Новак. «Два світи. Проблема національної ідентифікації Андрея Шептицького в 1865—1914 роках»

(Видавництво «Свічадо»)

В українській історії важко знайти більш неоднозначну фігуру, ніж митрополит УГКЦ Андрей Шептицький. І водночас важко знайти діяча, чий авторитет ще за життя був таким беззаперечним.

Польський граф, який став українським священником. Чернець, який умів заробляти гроші й учив цього українців. Благодійник, який майже всю свою власність віддавав на підтримку української церкви, науки, культури й патріотичне виховання молоді. Патріот, який усе життя захищав українську ідею, але конфліктував з ОУН через неприйняття насильницьких методів у боротьбі за ідею. Людина, яка із християнською смиренністю приймала всі перешкоди, але мала відвагу закликати сильних світу до покаяння.

Роман (Андрей) Шептицький походив з українського споляченого роду. Його представники обрали польськість, намагаючись здобути якомога вищий статус в Австрійській імперії. Та під час навчання в Ягеллонському університеті в 1880-х в анкеті Шептицький уперше зазначив свою національну належність як русинську. Дослідники назвали цей вибір епохальним, адже він змінив життя не однієї людини, а цілого народу.

Польська історикиня Маґдалена Новак написала чудову працю про передумови, мотиви й складнощі цього вибору. Книга вдало відображає переламну епоху в історії Центрально-Східної Європи, коли процес національного самовизначення охопив народи, які на той час втратили або взагалі не мали державності. Дослідниця ґрунтовно пояснює і прояснює контексти різних процесів на українських теренах на зламі ХІХ — ХХ століть.

Кароліна Лянцкоронська. «Воєнні спогади. 22 вересня 1939 — 5 квітня 1945»

(Видавництво «Книги-XXI»)

Надзвичайне свідчення мужності й патріотизму, портрет сильної та приголомшливої жінки з безкомпромісним ставленням до зла.

Наприкінці минулого століття, коли хтось із поляків збирався до Рима, то часто жартівливо казав, що хоче там зустрітися з Папою Римським і Кароліною Лянцкоронською. Насиченого й нелегкого життя цієї відомої польської діячки, науковиці, львів’янки, яке зачепило три століття, з лишком вистачило б на кілька біографій.

У 1945 році вона написала спогади про події Другої світової війни, які десятиліттями відкидали європейські видавці — то як надто антиросійські, то як надто антинімецькі. У книжці Кароліна Лянцкоронська розповідає про прихід перших совітів до Львова у 1939-у, допити НКВС, утечу до окупованого німцями Кракова, діяльність у польському русі опору, перебування у станиславівській в’язниці та конфронтацію з начальником станиславівського гестапо Крюґером, вирок смерті, ув’я-знення у львівській і берлінських тюрмах, два страшні роки в Равенсбрюку. Перед читачами постає неординарна особистість, її темперамент, винахідливість, відвага та вміння рішуче діяти в екстремальних ситуаціях.

Ця книга — передусім про людяність у нелюдських обставинах, про внутрішню силу й гідність, про те, що війна — це не тільки про смерть, а й про шалену любов до життя. Нині спогади Кароліни Лянцкоронської лунають особливо гостро й співзвучно з воєнним досвідом українців у ХХІ столітті.

Ендрю Мортон. «Діана. Справжня історія з її вуст»

(Видавництво «Фабула»)

В уяві багатьох принц Чарльз і принцеса Діана уособлювали миле й гламурне обличчя дому Віндзорів. Сама думка про те, що їхній десятирічний шлюб висить на волосині, була немислимою. Діана відчувала, що опинилася в полоні цілком нереалі-стичного уявлення громадськості про її королівські будні. Ікона за життя, легенда по смерті, вона продовжує зачаровувати і через чверть століття після жахливої ночі в Парижі, що обірвала її шлях.

Англійський журналіст, письменник, автор численних біо-графій відомих людей Ендрю Мортон пропонує дізнатися про королівські будні без прикрас. Ця новаторська біографія підготовлена на основі записаних із принцесою інтерв’ю, яких не публікували раніше. Діана розповіла про своє нещастя, біль зради, булімію, спроби самогубства та жінку на ім’я Камілла. Щира сповідь «народної принцеси» звучить з її власних вуст, доповнена теплими спогадами рідних і друзів. Ця книжка є міжнародним бестселером №1 за версією The New York Times.

Джейн Ґудолл. «У пошуках надії»

(Видавництво «Бородатий Тамарин»)

Номінант на премію Goodreads Choice Award за найкращу науково-документальну літературу (2021). Автобіографі-чна книжка, яка переносить читача з Лондона до тропічних лісів Ґомбе на заході Танзанії й у часи, коли світ дуже мало знав про шимпанзе і ще менше — про їхню генетичну спорідненість з людьми.

Ґудолл — видатна англійська приматологиня, найкраща світова експертка з шимпанзе. У далекому 1960-у, коли їй було двадцять шість, вона полишила Англію, щоби втілити заповітну мрію — вивчати тварин в Африці. Дослідниця дала світові ґрунтовні знання про найближчих родичів людини, першою описала шимпанзе як емоційних істот, здатних підтримувати тривалі стосунки.

Авторка зі зворушливою щирістю розповідає про незабутній момент, коли маленький шимпанзе вперше ніжно потиснув її руку, про жах від нападу заїрських повстанців на її студентів, про смуток через смерть чоловіка. Після півстоліття революційних досліджень Джейн Ґудолл переосмислює стосунки між людьми та природою.

Роберт Сент-Джон. «Мова пророків. Життя Бен-Єгуди та неймовірне відродження івриту»

(Видавництво «Наш Формат»)

Перше масштабне дослідження біографії Елієзера Бен-Єгуди — людини, яка майже самотужки воскресила іврит, знову зробивши його мовою єврейського народу й Ізраїлю.

Історія відродження івриту — захоплива й безпрецедентна. Цікава і доля людини, яка відродила іврит «із купки висохлих кісток у забутій долині». Елієзер Бен-Єгуда взявся за дослідницький проєкт наперекір потужному спротиву тих, хто мав би бути зацікавленим у ньому. Натомість багато хто з них узагалі вірив, що Бог покарає «єретика», який посмів зазіхнути на святу мову.

За життя Бен-Єгуда пізнав два великі кохання, нажив ворогів серед друзів, відсидів у в’язниці за переконання, завжди був за крок від смерті через туберкульоз, проте народив одинадцятьох дітей і зібрав матеріали на шістнадцятитомний словник, не схожий на жоден інший філологічний проєкт в історії. Він помер, працюючи над словом «душа».

Роберт Сент-Джон уміло переплітає особисту історію цього скромного чоловіка з його великими досягненнями. У роботі над біографією авторові допомагала вдова Бен-Єгуди.

Роман Лазурко. «На шляхах Европи»

(Видавництво «Стилет і Стилос»)

Книга про шлях і виживання воїна бездержавної нації серед руйновищ Другої світової. Спогади Романа Лазурка — молодого підстаршини 1-ї Української дивізії, одного з тисяч добровольців, які стали до лав дивізії «Галичина».

Автор починає розповідь з навчань дивізії в Нідерландах у 1943-у, а закінчує вже після звільнення з числа інтернованих під Мюнхеном у 1946-у. Згадує про вишкіл в елітних німецьких підрозділах, перші бої з більшовиками, трагедію під Бродами та воєнну одіссею «шляхами Европи». Разом з дивізією «Галичина» Роман побував на території Польщі, Австрії, Словаччини, Югославії.

Ця книжка прояснює, як почувалися українці в горнилі ХХ століття, про що вони мріяли і яким бачили майбутнє своєї держави.

Марк Блейк. «Фредді Меркюрі: A Kind of Magic»

(Видавництво «Наш Формат»)

У березні 1964-го рейсом Занзібар — Лондон Фредді Меркюрі прилетів в Англію. Тоді йому було сімнадцять, а звали його Фаррух Бульсара.

«Я не буду рок-зіркою, я стану легендою», — так Фредді Меркюрі, найкраще відомий як соліст гурту Queen, колись визначив свою долю. Його дивовижний чотириоктавний голос був елементом унікального звучання гурту, альбоми якого продавали мільйонними тиражами, а виступ на фестивалі Live Aid 1985 року неодноразово визнавали найграндіознішим шоу в історії рок-музики. Коли у 1991-у Фредді помер, музичний світ втратив надзвичайно талановитого вокаліста і митця.

Енергійний і відкритий на сцені, у житті Фредді був досить сором’язливою і навіть замкненою людиною. Він рідко давав інтерв’ю і волів не розповідати про особисте. Мав і світлу сторону (геніальність, артистизм, успіх), і темну (залежності).

Книжку Марка Блейка, рок-журналіста, який до того вже працював над біографіями Pink Floyd та Queen, опублікували напередодні 70-річчя Фрейді Меркюрі. Вона містить ретро-спективний коментар до його студійних і концертних альбомів, повну дискографію та багато фотографій.

Вероніка СТЯГАЙЛО,
бібліографка, історикиня.
Джерело: https://lb.ua.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net