Переглядів: 246

Особливий для особливих

Оксана називає їх «діти», хоча це дорослі люди, але рівень їхнього розвитку такий, що вони залишаються дітьми навіть у 50...

Оксана Долгіх — керівниця й авторка проєкту «Особливий театр ляльок». У 2019 році разом із чоловіком Ігорем Чалігавою створили громадську організацію «Фонд Зураба», яка займається реабілітацією людей з вадами інтелекту.

З представниками цієї ГО ми зустрілися у бібліотеці імені Івана Франка, де «Особливий театр ляльок» показував виставу «Три казочки», поставлену за творами відомої української дитячої письменниці Наталі Забіли. Дивовижно: 120 років минуло від дня народження літераторки, а її казки й досі на часі — цікаві, емоційні, яскраві.

Казки відчиняють нам двері у світ дитинства. Можливо, саме тому актори особливого театру люблять їх й охоче у них грають.

Кожен актор — це окрема доля, окрема історія життя.

У виставі брали участь Зураб Чалігава, Таня Кириченко, Богдан Мартинюков, Костя Задорожний, Марічка Ніколаєва й мама Марічки — Тетяна Климентьєва.

— Насправді, це дуже складний процес — працювати з людьми з ментальними особливостями. Діагнози у кожного різні, але в кожного з учасників — свій талант і кожен досить органічно почувається у ролі актора. Роль ляльковода — складна. Потрібно бути самим собою і водночас володіти навичками роботи з ляльками. У них унікальна взаємодія всередині групи, вони настільки розуміють одне одного, що часом ми їх не розуміємо і просимо перекласти, — каже пані Оксана.

Дія відбувається на фоні унікальної декорації, створеної методом ресайклінгу, тобто із речей, що були у вжитку. Тут є клаптики старих джинсів, штор, накидок на крісла… Реквізит і ляльки для вистав створює відома одеська художниця Лілія Соколова, якій уже сповнилося 82 роки, але вона й досі із задоволенням займається улюбленою справою. Кілька ляльок Оксана Долгіх зробила сама, адже це її захоплення — колекціонувати та виготовляти ляльки.

— У нас самобутні, навіть автентичні ляльки з українським характером, — розповідає вона.

Вистава, яку показували актори в бібліотеці, складалася із трьох казочок: «Лисиця і журавель», «Плескачик» та «Кіт і півник». Пані Оксана сама по-дбала про музичний супровід для постановки.

Глядачі раділи, мов діти, плескали в долоні, сміялися і хвилювалися, проживаючи перипетії казкових героїв. У залі — люди із статусом ВПО, що приходять у бібліотеку, аби побути разом, відпочити душею, поспілкуватися, повчитися.

«Особливий театр ляльок» постійно зайнятий. Його запрошують у ліцеї, музеї, різні організації.

— Наш улюблений глядач — найменшенькі та найстаршенькі, бабусі з дідусями. Вони вдячно сприймають вистави, — зауважує Оксана Долгіх.

До речі, «Особливий театр ляльок» — це лише один із проєктів ГО «Фонд Зураба». Учасники цієї організації опановують англійську мову, вчаться сортувати сміття. Щодо театру, то нещодавно він отримав гран-прі міжнародного конкурсу. І він того вартий.

Ольга ФІЛІППОВА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net