Переглядів: 151

На крижаний континент

11 березня із Києва на станцію «Академік Вернадський» вирушила 29-та Українська антарктична експедиція (УАЕ), повідомила пресслужба Міністерства освіти і науки України.

Ця команда має змінити зимівників із 28-ї УАЕ, які відпрацювали там майже рік. У МОН зауважили, що на нову експедицію чекає тривалий шлях: автобусом — до Польщі, літаками — до Чилі, а з порту Пунта-Аренас нашим криголамом «Ноосфера» — до Антарктики.

«Це вже третя ротація зимівників, яку ми проводимо за час повномасштабної війни. Знаходити професіоналів для річних експедицій дедалі складніше, адже багато полярників чи ідеальних кандидатів — на фронті. Вже маємо кілька випадків, коли під час добору потенційні зимівники ставали військовослужбовцями. Але, попри всі складнощі, ми не можемо зупинити антарктичну програму. Не маємо такого права ні перед минулими поколіннями, які вклали дуже багато сил і коштів, щоб Україна стала антарктичною державою, ні перед нинішнім, для якого Антарктика — це вікно у світ глобальної науки, ні, тим паче, перед майбутніми, адже наша присутність на крижаному континенті має надзвичайні перспективи», — підкреслив директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий.

У складі 29-ї експедиції — 14 учасників і учасниць, відібраних на відкритому конкурсі. Серед них — дев’ятеро учених (по троє біологів, метеорологів та геофізиків) та п’ятеро представників команди життєзабезпечення (лікар, кухар, сисадмін, системний механік, дизеліст-електрик).

Уперше за останні 27 років в УАЕ працюватиме чотири жінки (раніше стільки полярниць було лише у другій експедиції 1997—1998 років). Прикметно, що одна з учасниць, геофізикиня Анна Соіна, вирушила вже у другу свою зимівлю (рані-ше вона була у 25-й УАЕ у 2020—2021 роках). Відкривають свій шлях на білий континент біологиня Тетяна Баглай, метеорологиня Валентина Гарбарчук, лікарка Іванна Котурбаш.

У команді — більшість новачків (десятеро). Утім, ними керуватиме один із найдосвідченіших полярників України, геофізик Юрій Отруба. Для нього це буде восьма зимівля.

Упродовж року 29-та УАЕ виконуватиме дослідження за трьома основними напрямами — біологія, геофізика, метеорологія, а також забезпечуватиме роботу станції «Академік Вернадський».

До слова, команду попередньої, 28-ї, української антарктичної експедиції очолив один із найдосвідченіших українських полярників, геофізик Богдан Гаврилюк. Він був також керівником 26-ї експедиції, яка після успішного виконання всіх завдань повернулася в Україну вже після початку повномасштабної війни навесні 2022 року. Прибувши додому, Гаврилюк одразу став на захист України, вступивши до лав Державної прикордонної служби.

Варто, мабуть, також нагадати, що керівник Антарктичного центру Євген Дикий — ветеран російської війни проти України, який добровольцем воював у легендарному батальйоні «Айдар» і був демобілізований через бойову травму.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net