Коротка енциклопедія Балтського краю
Нещодавно у виставковій залі Балтського історичного музею відбулася презентація першої книжки Петра Ткача «Надбання віків. Фольклорна Балтщина: топоніми населених пунктів, легенди, криниці, вірування-заборони, народні свята».
Її автор — знана й шанована у наших краях, і не тільки, людина. Відомий краєзнавець, наставник, заслужений вчитель України, активний громадський діяч, Почесний громадянин міста Балти, отаман районного козацького товариства ім. П. Сагайдачного, засновник народного самодіяльного козацького хору «Будьмо», директор історичного музею. А ще Петро Астафійович — невтомний та авторитетний дослідник минувшини рідної Балтщини, ініціатор краєзнавчих й етнофольклорних експедицій, матеріали яких, власне, і лягли в основу презентованого новодруку. Завдяки цьому виданню балтяни можуть дізнатися історію походження назв населених пунктів району, окремих їх вулиць і кутків, дістатися до витоків легенд, заборон, які передаються з покоління в покоління.
Петро Ткач — людина багатогранно талановита, закохана у свою малу батьківщину, самобутню культуру рідного краю, її чудових, працьовитих і творчих жителів.
Цікаво представила життєвий і трудовий шлях Петра Астафійовича вчителька Балтського ліцею №1 Надія Гальчинська: «Він ніколи не шукав легких доріг, не чекав, що хтось зробить за нього. Засукавши рукави, сам невтомно працював і заохочував інших до праці. З такою людиною бути поруч легко і складно водночас. Вимогливий передусім до себе, він вимогливий і до підлеглих. Не мириться з брехнею та несправедливістю. Незважаючи на жодні життєві перепони, завжди рухається вперед».
Про роботу над підготовкою книжки говорила авторка цих рядків, упорядниця та коректорка «Надбання віків»: «Книжка вийшла в одеському видавництві «Астропринт». Основна мета, яку ми ставили перед собою, готуючи її до друку, — зібрати під однією обкладинкою все, що дає уявлення про те, чим жили наші предки, їхні звичаї та обряди у найтонших деталях, притаманних тому чи іншому селу. Кількарівнева структура на 80 сторінках — основний текст, додаткові тексти до кожного розділу та світлини — допоможе читачеві побачити цілісну картину культурної спадщини нашого краю, зрозуміти її місце і роль в українській історії. Вважаю, що завдяки спільним зусиллям ми досягли поставленої мети».
Безумовно, ця книжка стане близькою для всіх, хто народився і виріс на святій для нас балтській землі, для кого дорогі ці безмежні простори полів та лісів, місця, де знайшли вічний спочинок мужні її захисники, де і нині звучить зворушлива материнська пісня і мудре батькове слово, для всіх тих, хто вважає обов’язком залишити своїм нащадкам відомості про наш український родовід.
За багаторічний особистий внесок у розвиток Балтщини, відродження ідентичності краю та збереження традицій міський голова Сергій Мазур урочисто вручив авторові книжки «Надбання віків» Почесну грамоту Балтської міської ради.
— Важлива подія для громади — вийшла з друку нова книжка «Надбання віків. Фольклорна Балтщина», — зазначив він, вітаючи автора. — З цікавістю гортав сторінки кольорового видання і вкотре відкривав для себе нашу Балтщину — унікальну, колоритну, щедру. Ця тема мені дуже близька. Ще у шкільному віці цікавився величним минулим рідного краю. Разом з Петром Астафійовичем як учасник краєзнавчого клубу пройшов сотні доріг. Дякую всім, хто брав участь у підготовці видання та його презентації. Пишаюся, що зробив і свій внесок у його «народження». Тепер «Фольклорна Балтщина» отримала постійну прописку в наших бібліотеках і буде доступною для всіх зацікавлених.
Як уже мовилося, в основу книжки Петро Ткач поклав свої багаторічні напрацювання-дослідження рідного краю. Це, зокрема, відзначила його учениця, депутатка міської ради, директорка «Гончаренко центру в Балті» Ірина Балагула: «Ми, відчайдушні туристи, пройшли з Петром Астафі-йовичем цими стежками, доторкнулися до історичних пам’яток, зустрілися з багатьма старожилами і тими, хто власними діями зберігав і відроджував як духовні, так і матеріальні цінності у кожному селі. Відрадно, що наші напрацювання, які ми свого часу гідно захищали на науковому рівні, увійшли до видання. З любові до отчого краю, до малої батьківщини починається любов до Вкраїни».
Петро Ткач розповів присутнім про основні розділи книжки, щиро подякував за підтримку всім причетним до такої важливої у його житті події. Особливого шарму презентації додали відеопоказ — як сьогодні відроджуємо і пропагуємо наші нематеріальні цінності — фрагменту зі свята «Колодія» та виконання «будьмівцями» пісень зі сценаріїв свят про українську хустку та рушник, що увійшли до збірки. Це було неймовірно цікаво і захоплююче.
У виставковій залі музею жваво спілкувалися освітяни, культпрацівники, туристи, журналісти, народні митці, учасники хору «Будьмо» — одне слово, ті, кого автор вважає зробленими з одного тіста.
Щиро, від душі вітали шановного Петра Астафійовича з виходом книжки і раділи, наче вдруге святкували його ювілей, завідувач відділу освіти міської ради Петро Кулик, депутат міськради Ірина Балагула і члени туристичного клубу, голова ради ветеранів ОТГ Марія Меланич, очільниця школи мистецтв Олена Заянчуковська, вчителі ліцею №1 ім. О. Гончара, студенти педагогічного фахового коледжу.
Рід людський складається з поколінь — це велика мудрість нашого буття. Людина смертна, але безсмертний народ. Його безсмертя — у наступності поколінь. Мудрість віків зберігається у книжках і нашій історії, а багатства народної душі — у пам’яті та вчинках наступних поколінь.
Книжка «Надбання віків» — ця коротка енциклопедія Балтського краю — нині вже посіла чільне місце серед історичних та краєзнавчих видань і представлена в Національній бібліотеці України ім. В.І. Вернадського, Книжковій палаті України та Одеській національній науковій бібліотеці. До речі, завдяки сучасному підходу до роботи в цих установах усі охочі мають змогу читати її і в електронному форматі.
Ольга ЧЕРНЕНКО.
НА СВІТЛИНІ: Надія Гальчинська, Петро Ткач й Ольга Черненко.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206