Переглядів: 277

На фронт працюють усі

(Закінчення. Початок у номерах за 1 та 8 лютого).

У рамках проєкту «Громади Івано-Франківщини в умовах воєнного стану. Виклики та вікна можливостей», мета якого — обмін досвідом, ідеями і поглиблення співпраці між громадами в умовах нестабільності й конфліктів, журналістка «Чорноморських новин» відвідала цей край.

Поїздка до Івано-Франківська — це завжди нові враження, нові відчуття і смаки. Тут — смачні й креативні ресторанчики, тут — чудовий драматичний театр під орудою Ростислава Держипі-льського, тут — гарні музеї та галереї, а на вулицях — цікава говірка.

На світлофорі дідусь кричить своїй бабусі, яка поперла через дорогу на червоне світло:

— Моя любко, уважай, ти де пішла? В тебе що, львівський паспорт?

І хоча Івано-Франківськ — у глибокому тилу, тут усе нагадує про війну в Україні.

Прогулююся центральною пішохідною вулицею Незалежності, яка по всій довжині прикрашена портретами тих, хто віддав свої життя за нашу Незалежність. Їх дуже багато. І куди б ти не йшов цією вулицею, на тебе дивляться очі зовсім юних і старших, веселих і сумних, романтичних і суворих, таких різних і таких прекрасних хлопців і дівчат, івано-франківців, що полягли в боях за Україну. Слава нашим героям!

Особлива увага — ВПО та ЗСУ

Із головою Русланом Марцинківим, який очолює місто з 2015 року, зустрічаємося не вперше. У 2018-у наша група також побувала в Івано-Франківську. Багато чого змінилося відтоді.

На початку війни до Івано-Франківська переїхали 90 тисяч ВПО, хоча нині тут зареєстровано близько 40 тисяч.

— За нашими даними, у громаді проживають 22—23 тисячі вимушених переселенців, — розповідає міський голова. — Ми провели опитування і з’ясувалося, що 40 відсотків з них після закінчення війни планують тут залишитися.

А чом би й ні? Місто — сучасне, екологічно чисте, поруч — Карпати, за 180 кілометрів — Європа. І ціни на житло доступніші, ніж деінде: вартість квадратного метра у новобудові в центрі — 850 доларів.

— Усе наше місто можна пройти з кінця в кінець пішки за годину, — посміхається пан Руслан.

До того ж, тут хороші транспортні розв’язки.

У місті — сім облаштованих притулків для тимчасового проживання вимушених переселенців. Невдовзі має розпочатися будівництво соці-ального житла для 600 сімей ВПО.

Івано-Франківськ — місто, де влада реально допомагає релокованому бізнесу. На території громади діють 79 переміщених із небезпечних місць підприємств, для яких створені належні умови. Серед них — Запорізький завод кольорових металів, де працюють 600 осіб, що переїхали із Запоріжжя. Тут тепер випускає солодощі миколаївська «Лакомка». Тут знайшло прихисток двічі релоковане підприємство «Покрова-Авто», яке у 2014-у було змушене вибратися з Донецька, а згодом, у 2022-у, — із Покровська. Тож приріст населення у місті за рахунок ВПО покращився. Нещодавно ж тутешня влада вирішила заохотити демографічне зростання ще й грошима: кожна породілля отримує додаткову одноразову виплату в розмірі 20 тисяч гривень.

Особлива шана й постійна допомога — нашим захисникам. Щороку із міського бюджету тут виплачують по 50 тисяч гривень учасникам бойових дій і по 20 тисяч — іншим військовослужбовцям. Пораненим виділяють по 30 тридцять тисяч гривень, плюс 10 тисяч — на фізичну чи психологічну реабілітацію.

В Івано-Франківську працює «Дім воїна» — місце зустрічі для тих, хто повернувся з фронту та їхніх родин. За основу створення клубу взяли американський взірець.

За словами Руслана Марцинківа, нині Україну захищають 12,5 тисячі івано-франківців, а це 5 відсотків жителів міста.

— Ми повинні подбати про те, щоб зустріти їх належним чином. І наше ставлення до нинішніх захисників має суттєво вплинути на мотивацію тих, хто піде їм на зміну. Серед наших пріоритетів — допомога ЗСУ. Виділяємо кошти на придбання двигунів для тягачів, на дрони, на все, що потрібно армії. Активно співпрацюємо з різними військовими підрозділами, що тримають Донецький і Запорізький напрямки. Якщо не встигаємо з тендерами, потрібні нашим воякам засоби купуємо власним коштом. Ми маємо все віддавати на справу захисту своєї землі, в тому числі з власної кишені, — переконаний очільник міста.

Зубна паста від Юлі

Ми побували на одному із релокованих підприємств. Харківська підприємниця й лікарка Юлія Чекалова на початку війни перевела виробництво засобів для догляду за порожниною рота в Івано-Франківськ й успішно розвиває його. Точніше, переведений був лише бренд MFT (My Favorite Toothpaste), що у перекладі на українську означає «Моя улюблена зубна паста». Обладнання із Харкова вивезти не вдалося.

Партнерка по бізнесу Юлія Сорока розповіла нам історію торговельної марки MFT.

Юлія Чекалова здобула вищу медичну освіту і стала успішною лікаркою-стоматологинею. Крім усього, вона ще й власниця мережі стоматологічних клінік. Як молода мама виховує сина, схильного до алергії. Тож, будучи лікаркою-стоматологинею, вирішила створити для нього таку зубну пасту, яка не містила б алергенів. Дослідні зразки виявилися вдалими. Нова зубна паста підійшла синові. Після цього й виникла ідея випускати її промислово. Невдовзі у Харкові відкрилося підприємство, і виробництво антиалергічної зубної пасти поставили на конвеєр.

Сьогодні невеличке підприємство випускає не лише різні види зубної пасти, а й корисні льодяники, засоби з догляду за порожниною рота, різноманітну продукцію для стоматології та косметології. Тут стерильно чисто й затишно. За роботою ми спостерігали крізь скляні двері, щоб не порушувати виробничий процес.

Українська продукція бренду MFT наразі проходить сертифікацію, щоб підкорювати ще й європейський ринок.

Ми побажали сили та наснаги нашим дівчатам-підприємницям, які не здаються у важких обставинах.

Лопатки, ляльки і маленька «Мрія»

Івано-франківський «Інтелком», представлений на ринку під торговою маркою «ТехноК», — одна з провідних в Україні компаній, що виробляють дитячі пластмасові іграшки.

Директор Володимир Окрепкий показав журналістам виробничий процес на підприємстві.

Воно було засноване у 2003 році. Перші вироби — кубики, гойдалки, дитячі візочки для ляльок. З часом асортимент розширювався й удосконалювався. Кредо компанії — створювати продукцію, яка відповідає вимогам стандартів якості та безпеки. Усі іграшки сертифіковані, виготовлені з високоякісних матеріалів, закуплених за кордоном, не містять шкідливих речовин.

Головні експерти з технічного контролю іграшок — діти і вихователі із сусіднього дитсадка, відгуки яких допомагають покращити товар.

У виставковій залі стільки іграшок, що мимоволі почуваєшся дитиною.

Під час повномасштабної агресії тут почали виробляти новий асортимент, пов’язаний з військовою темою. Зокрема, випустили свою «Мрію» у вигляді металевого конструктора, який перетворюється на модель легендарного літака. Уже продано 6000 «Мрій»! Нещодавно компанія отримала замовлення на 500 тисяч дитячих лопаток для пісочниць. Великою популярністю користуються також машинки кольору хакі.

Іграшкам івано-франківського «Інтелкому» нині радіють малята не лише в Україні, а й у Канаді, Болгарії, Румунії, Чехії, Словаччині, Польщі, Греції, Італії, Нідерландах.

Волонтерство Святого Егідія

Спільнота Святого Егідія з’явилася ще пів століття тому в Римі. Головна її мета визначена Папою Римським трьома словами «preghiera, poveri, pace», тобто «молитва, бідні, мир». Перші фури від спільноти Святого Егідія прибули в Україну вже за два тижні після повномасштабного вторгнення. За півтора року війни надійшло 108 гуманітарних вантажів. Це 15 тисяч продуктових наборів щомісяця, це 40 тисяч упаковок інсуліну, якого так бракувало попервах, це одяг, ковдри, матраци, засоби особистої гігієни на понад мільйон євро, це мережа підтримки для 1400 потребуючих дітей… Спільнота фіксує усе в цифрах і ретельно звітує перед доброчинцями і суспільством.

Своїм прикладом ця організація намагається показати красу християнського принципу, згідно з яким «більше щастя — давати, ніж брати». Завжди є чим поділитися. Для тих, хто найбільше потребує, іноді достатньо кількох хвилин уваги, щирої усмішки, співчуття…

Раніше представники спільноти в Івано-Франківську підтримували бідних на вулицях міста, біля Катедрального собору та вокзалу, пригощаючи їх канапками і гарячим чаєм. Щонеділі приділяли час людям похилого віку у геріатричному пансіонаті. Влітку влаштовували міні-пікніки з гітарою, баяном, сопілкою, а взимку радували своїх підопічних традиційним різдвяним обідом.

Після повномасштабного вторгнення спільнота відкрила Центр допомоги Святого Егідія — «Дім дружби», де нас зустрічали колеги-журналісти, спецкор телеканалу «Еспресо» в Івано-Франківській області Іван Харук і кореспондент «Громадського радіо» Євген Савватєєв.

Волонтери розповіли про центр, показали продуктові набори, які наразі видаються, і запросили до співпраці у всіх містах і містечках, де люди готові до служіння бідним.

«Дім дружби» — не лише гуманітарний центр для вимушених переселенців, а й місце, де можна ближче познайомитися, знайти друзів чи однодумців. Багато з тих, хто прийшов сюди по допомогу, згодом самі долучаються до волонтерства.

Тут, в Івано-Франківську, вся місцева громада мобілізується, щоб дати відсіч ворогу.

Ольга ФІЛІППОВА.
Світлина авторки.

Одеса — Івано-Франківщина — Одеса.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net