Переглядів: 206

Війна і світ

Коли ще у 2014 році, після окупації та анексії Криму, в Україні говорили, що від результатів російсько-української конфронтації залежатиме вигляд майбутнього, багато хто на Заході ставився до таких думок із очевидним скепсисом. Війна росії з Україною виглядала конфліктом на периферії вільного світу, у традиційній російській зоні впливу на пострадянському просторі. І як доля світу може залежати від того, чий прапор майорить над Луганськом чи Краматорськом — навіть назви цих міст були відомі небагатьом на Заході!

Ніде правди діти, навіть до великого вторгнення росії в Україну у світі поставилися хай як до масштабного, але все ж таки периферійного конфлікту. Не тільки на Заході, а й у Пекіні. Що найголовніше — цей конфлікт не мав змінити самої розстановки сил. На Заході вважали: якщо Україні вдасться відбити перші атаки, «санкції з пекла» примусять кремль швидко замислитися про мир, а у москві та Пекіні були впевнені у неминучості бліцкригу й перетворенню України на сателіта росії, таку собі роздуту Білорусь.

Тепер, майже через два роки після початку великої війни, європейські політики і військові починають закликати готуватися до ймовірного конфлікту з росією, у москві говорять про неминучість протистояння із Заходом, а Сі Цзіньпін обговорює з Байденом не тільки Тайвань, а й Україну і Близькій Схід. А чому? А тому, що події розвиваються прогнозовано — це те, про що в Україні попереджали ще на початку війни: якщо конфлікт швидко не закінчити й росію не зупинити, ця пухлина обов’язково даватиме метастази. І ще. І ще!

Україні вдалося відбити перші російські атаки й звільнити частину території від окупанта. Росі-йська економіка вистояла під санкціями, а в москві зрозуміли, що для виживання і стабільності потрібно остаточно відмовитися від Заходу й переключитися на Схід — такого навіть Радянський Союз не міг собі дозволити, бо ж не було «такого» Китаю. Й Індії. Кремль генерує конфлікти всюди, де тільки може, Близькій Схід — це тільки початок. Ситуація погіршується просто на очах. Іран дедалі активніше задіює свої проксі-армії й ризикує власним втручанням у конфлікти. Північна Корея офіційно відмовилася від ідеї возз’єднання з Південною Кореєю, Ким Чен Ин навіть розпорядився зруйнувати Арку трьох принципів об’є-днання батьківщини, яка знаменувала ідеї його дідуся. А це відкриває шлях до справжньої війни на Корейському півострові. Отже, все тільки починається. А як закінчиться?

Якщо Сполученим Штатам вдасться подолати очевидну внутрішню кризу цінностей, не допустити тріумфу популізму й самоізоляції, сприяти успіху України й відновленню принципів міжнародного права, ми зможемо — нехай і ціною великих конфліктів та сотень тисяч жертв — зберегти перспективу. Світ залишиться монополярним, тобто таким, де диктатури будуть змушені зважати на демократії. Сполучені Штати як були, так і будуть лідером вільного світу. Україна стане його частиною. Ненависть до росії поступиться байдужості.

Якщо США намагатимуться діяти так, щоб сприяти локалізації конфлікту на пострадянському просторі й знайти можливість для перемир’я з путіним, нехай і за умови збереження економічного тиску на цю країну, головним бенефіціаром війни стане Китай, від якого залежатиме росія. Світ стане фактично біполярним, розділеним між США і КНР, при цьому в Європі кордон вільного світу пройде точні-сінько по кордонах України або по лінії зіткнення російських і українських військ на нашій території.

Найближчими роками практично всім країнам доведеться визначитися, з яким світовим гегемоном пов’язані їхні плани на розвиток, чиї правила їм найбільше підходять. Американські і китайські військові альянси створюватимуться у всіх регіонах світу, буде «американська» і «китайська» Африка, Азія, Тихоокеанській регіон, навіть Латинська Америка. Будуть створені всі умови для Третьої світової війни, яку зупинятиме тільки наявність у сторін ядерної зброї. Україна у цьому протистоянні — околиця й фортеця вільного світу. Росія — околиця й фортеця Китаю на кордоні з Європою. Між двома колись близькими сусідами — цивілізаційне провалля, як між північчю і півднем Кореї. Ненависть тільки посилюватиметься з обох боків.

Якщо ж росії вдасться перемогти у війні, втілити у життя — хоча б частково — химеру путіна про відновлення імперії і дати поштовх євроскептикам та популістам, які прагнутимуть до відновлення «дружби» з москвою, світ має шанси стати багатополярним, як про це і мріє російський диктатор. Тим більш це стане можливим, якщо Китай заплутається у тенетах економічних проблем і тайванської кризи, а США і весь Захід виглядатимуть пригніченими після невдачі й приниження в Україні (і не тільки). У цьому світі буде відразу кілька важливих полюсів впливу — США і ЄС, росія, Китай, згодом — Індія та інші гравці. Демократія в такому світі виглядатиме одним із варіантів норми, а деякі формально демократичні країни будуть насправді популістськими диктатурами або анархіями. Серед цих країн буде й фрустрована Україна — те, що від нас залишиться, звичайно. Українська влада маневруватиме між різними полюсами й не гребуватиме навіть відновленням економічного й політичного впливу формально «ненависної» росії. Як це буває, можна подивитися на прикладі сучасної Грузії. Ну і, звичайно ж, між різними полюсами цього дивного світу будуть спалахувати регулярні гарячі конф-лікти, а економічні війни стануть буденністю.

Не треба пояснювати, який варіант стане порятунком для всіх тих, хто хотів би прокинутися у кращому світі. Однак потрапити у цей світ Заходу і нам разом із ним можна за однієї малесенької умови.

Треба захистити і врятувати Україну.

Віталій ПОРТНИКОВ.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net