№ 1 (22479) четвер 4 січня 2024 року

Переглядів: 293

Бен ГОДЖЕС: «НАТО стане кращим, коли прийме Україну»

Колишній командувач військ США в Європі генерал-лейтенант у відставці Бен Годжес не надто оптимістично налаштований щодо результатів Вашингтонського саміту НАТО 2024 року в контексті запрошення України. Однак наголосив, що Альянс стане кращим саме того дня, коли прийме Україну.

«Я не налаштований оптимістично — я не чую висловів чи розмов, які вказували б на те, що 2024 року у Вашингтоні результат може бути успішнішим, ніж 2023-го у Вільнюсі. Я дивлюся на Орбана в Угорщині, на Фіцо у Словаччині — вони обидва зараз виконують кремлівську роботу в різні способи всередині ЄС», — прокоментував генерал в ефірі телемарафону «Єдині новини».

Переглядів: 273

Визначальні слова війни

Як подію назвете, такою вона і буде. Подібний висновок справедливий та універсальний. Національно-визвольна війна проти колишньої імперії — як ідея — відповідає реальності стовідсотково. Але у бойових діях беруть участь не ідеї. Громадянам потрібні ключові слова для розуміння того, що відбувається на війні. На всіх етапах.

Позиційна та асиметрична

Понад рік ключовим для українського суспільства слугувало словосполучення «контрнаступ 2023-го». Воно, на думку фахівців, від самого початку не було підкріплене необхідними ресурсами й означало, швидше, побажання, ніж керівництво до дії. Було своєрідними ліками для підняття бойового духу у скрутний період. Але у 2024 році для духу і для збереження оптимізму потрібні нові засоби. А довга позиційна війна, як і зміцнення оборони, не дуже підходять для цієї мети.

Переглядів: 262

Сильні, бо пам’ятаємо

Знищення пам’яті — інструмент геноциду. Так реалізовувала його в Україні росія імперська, потім — совєтська, а нині — путінська. Для неї важливо, щоб ті, хто зостався живим після спроб знищити все, не вважали себе українцями. Забули, що робило нас народом: мову, культуру, історію. Тому росіяни не лише вбивають українців, які чинять спротив перетворенню їх в «адін народ», а й винищують усе, що заперечує цю тезу: книги, пам’ятники, музеї…

Атака 1 січня 2024-го була спрямована супроти пам’яті про найбільш ненависних кремлю постатей: Степана Бандери і Романа Шухевича.

Переглядів: 269

Ми не стали наївними

«Понад місяць перебував у адвокаційній поїздці так званим «Глобальним Півднем» (ПАР, Мексика, Куба). Звісно, слідкуєш за тим, що відбувається в Україні, даєш інтерв’ю зарубіжним журналістам, для яких найцікавіше — це «розкол» в українському політикумі чи суспільстві, втома від війни і «компроміси» з путіним. Однак це коментуєш здалеку. А от повертаєшся в Україну, вмикаєш ТБ, дивишся пресконференції, спілкуєшся з людьми — й одразу сприйняття загострюється: чи то «всьо пропало», чи «зрада», чи то винний Залужний, чи, навпаки, — Зеленський, чи Трамп разом з Орбаном та Фіцо», — сказав у коментарі для https://nv.ua Олексій Гарань, доктор історичних наук, професор кафедри політології НаУКМА, науковий директор Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва.

Тож останнє загальнона-ціональне опитування «Демократичних ініціатив», проведене разом із соціологічною службою Центру Разумкова з 8 по 15 грудня методом «обличчям-до-обличчя», виявилося своєрідним ковтком свіжого повітря. Ні, українці не стали наївними, не одягнули рожеві окуляри — аж ніяк. Але труднощі двох років війни, наші досягнення і водночас розчарування загартували їх. І хоча подекуди погляди стали тверезішими, але не панікерськи-ми — це точно.

Переглядів: 267

Сергій МЕФОДОВСЬКИЙ

Пам’яті Василя Стуса

Сорок сім. Всього лише. А доля
Вийшла вже на фінішну пряму.
Заслання жорстоке і неволя
Вкоротили віку і йому,
 
Стусу Василеві, як Тарасу
Темно-безпросвітної доби.
Та не буде те підвладне часу,
Що для Неньки кожен з них зробив.

Переглядів: 260

Новації для економіки, бізнесу та громадян

Традиційну добірку новацій, що починають відлік з першим днем нового року, підготував «Укрінформ» (www.ukrinform.ua). Велика частина з них обумовлена набранням чинності основного фінансового документа країни — закону «Про Державний бюджет України на 2024 рік». Очікувані цьогорічні доходи бюджету — 1,7 трлн грн, за-плановані видатки — 3,3 трлн грн, граничний обсяг дефіциту — 1,6 трлн грн. Отже.

Зарплати та соцдопомога

1. Мінімальна заробітна плата з 1 січня становитиме 7100, із 1 квітня — 8000 гривень.

Це, з-поміж іншого, вплине на розмір податків і зборів для бізнесу, прив’язаних до «мінімалки» та прожиткового мінімуму.

Переглядів: 245

Реальність довгої війни

2023 рік в Україні сприймається сьогодні насамперед як рік надій, що не виправдалися. Наприкінці 2022-го багатьом здавалося, що саме 2023-й буде переломним, навіть президент у своєму новорічному зверненні говорив, що наприкінці 2023-го ну не може ж бути так, як у 2022-у, а медіа обговорювали перспективи майбутнього українського наступу…

Але все це виглядає так саме з оптики кінця 2023 року. Адже і наприкінці 2022-го багато хто попереджав, що війна може бути набагато довшою, ніж здається. І наприкінці 2022-го ми переймалися питанням: наскільки реалістично мислять західні лідери, коли переконують, що успіхи України у контрнаступі забезпечать їй сильну позицію у перемовинах з росією? Особливо з огляду на те, що путін узагалі може не цікавитися жодними перемовинами. І наприкінці 2022-го багато хто попереджав, що допомога Заходу почне зменшуватися, насамперед — напередодні президентських виборів у Сполучених Штатах. І наприкінці 2022-го ми говорили: якщо війна в Україні не зупиниться, то це може призвести до нових великих конфліктів. Так, передусім дивилися у бік Тайваню, але вибухнуло на Близькому Сході.

Переглядів: 403

«Візії = Естетизм» і світ Гармонії

Напередодні новорічних свят в АРТ-просторі універсального читального залу (вул. Катерининська, 67) відбулися урочисте закриття персональної виставки «Візії = Естетизм» Володимира Кудлача та творча зустріч з автором.

Пан Володимир привертає увагу своєю різноплановою діяльністю — як художник-графік і мистецтвознавець, громадсько-культурний діяч і журналіст, добре відомий, зокрема, і читачам «Чорноморських новин» своїми фаховими публікаціями. Він є членом НСХУ та НСЖУ, почесним членом творчого об’єднання митців м. Южного «Новація», лауреатом муніципальної премії імені К.Г. Паустовського в номінації «Краєзнавство».

Переглядів: 255

Отаман Заболотний

Чи пам’ятає Ананьїв — рідне його славне містечко — свого колишнього земляка-краянина? Чи пам’ятають ті села, які сто років тому звільняв він од московсько-більшовицької навали?

Чи знають нащадки тих селян на Балтщині, котрі вижили в 1919-у, коли повстанці віддавали їм хліб, забраний більшовиками, та ганяли зайд і місцевих колаборантів по всьому повіту, очищали край від білогвардійців-денікінців?

Переглядів: 250

Знищені, але незнищенні

У ніч на 1 січня 2024 року російські війська здійснили низку терористичних обстрілів території України, внаслідок чого постраждали, зокрема, й пам’ятки історичного й культурного значення.

Так, у результаті атаки «шахедами» знищено близько 600 квадратних метрів покрівлі Львівського національного університету природокористування у містечку Дубляни, де навчався лідер ОУН Степан Бандера (105 років від дня народження якого минуло якраз у перший день 2024-го).

Переглядів: 236

«Час і доля»

Напередодні Нового року в одеському видавництві «Астропринт» вийшла у світ нова поетична збірка  «Час і доля» відомого журналіста і поета Михайла Гершковича з Балти.

Нагадаємо, цьогоріч він став лауреатом одеського муніципального літературного конкурсу імені Івана Франка за збірку «Сто сонетів». Й ось нове видання. У ньому, крім традиційних жанрів, бачимо Михайла Гершковича у дещо новій іпостасі, зокрема як автора верлібрів з філософськими сентенціями та ліричних мініатюр під загальною назвою «Рядки з приводу». Актуальну тематику продовжують у збірці й традиційні для поета сонети.

Переглядів: 306

«Вій»-націоналіст

Про трагічні долі двох директорів Одеського театру держдрами

(Закінчення. Початок у номері за 28 грудня 2023 року).

Зібрані Військовою прокуратурою матеріали послугували основою для її звернення до Верховного Суду СРСР з клопотанням про реабілітацію. Постановою Військової колегії Верховного Суду СРСР від 4 квітня 1957 року присуд Військової колегії Верховного Суду СРСР від 26 жовтня 1937-го стосовно Шостацького Миколи Федоровича за наново відкритими обставинами був скасований, а провадження у справі припинено за відсутністю складу злочину, про що 26 квітня 1957-го відповідну довідку отримала його дружина — К.М. Файнберг.

Переглядів: 254

Переможного нового року!

Державні офіційні свята

1 січня — Новий рік.

8 березня — Міжнародний жіночий день.

1 травня — День праці.

5 травня — Великдень.

Переглядів: 282

Під шквалом ракет і «шахедів»

Тиждень, який мав би бути сповненим радістю від народження Христа і приходу Нового року, трикляті «брати» перетворили для нас на дні болю, розпачу і люті. Під шквалом ракет і дронів, випущених по містах і селах України з кровожерливої расєюшкі, щодня гинули люди. Що вже й казати про фронт, де на наших захисників щомиті летить незліченне смертоносне залізяччя…

Найбільших руйнувань за-знали Київ, Харків, Херсон, Львів. Одещина й наш обласний центр теж опинилися у прицілі ворога. Загалом по Україні — десятки загиблих і сотні поранених. Величезні матеріальні збитки — вигорілі квартири, понівечене майно, знищені автівки…

Переглядів: 245

За партами — ветерани

Учасники бойових дій та особи з інвалідністю внаслідок війни, звільнені з військової служби, можуть безоплатно пройти професійне навчання та адаптацію. Наразі формується реєстр тих, хто має бажання підвищити свій професійний рівень у 2024 році.

Професійна адаптація — це заходи, спрямовані на здобуття, відновлення та удосконалення професійних знань, умінь, навичок. Вона передбачає професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації, отримання іншої спеціальності на основі здобутого раніше ступеня (рівня) освіти, підвищення кваліфікації професійної мобільності та конкурентоспроможності на ринку праці.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net