Переглядів: 132

Марс-інтриган

Марсохід NASA Curiosity надав конкретні докази того, що Марс колись був вкритий розгалуженою мережею річок. Це відкриття пролило нове світло на давнє минуле Червоної планети.

Команда американських учених, використовуючи зображення, зроблені Curiosity, складне програмне забезпечення для моделювання ерозії та методи машинного навчання, дійшла висновку, що пересохлі русла річок можна знайти в більшості марсіанських кратерів. Це відкриття свідчить про те, що в далекій історії Марс був домом для безлічі річок, повідомляє https://24tv.ua.

Сьогодні на Марсі складні кліматичні умови. Середні температури падають до мінус 63 градусів за Цельсієм, хоча поблизу екватора денна температура влітку може ненадовго злетіти до плюс 25, а то й 30. Атмосфера планети, що складається переважно з вуглекислого газу, у сто разів менш щільна, ніж земна. Отже, Марс з усіх сил намагається утримати тепло, залишаючи свою поверхню відкритою для космічного проміння.

Однак ця планета не завжди була такою непривітною. У перші роки свого існування вона могла похвалитися щільною атмосферою та помірним вологим кліматом зі зливами та повноводними річками.

Вчені припускають, що приблизно три мільярди років тому на Марсі сталася важлива подія, яка призвела до зникнення його магнітного поля, втрати більшої частини атмосфери (можливо, через сонячний вітер) і перетворення поверхневої води на лід, який зараз прихований під корою планети. В результаті Марс перетворився з теплого і вологого середовища на холодне й посушливе, яке ми бачимо сьогодні.

Чому науковці впевнені, що Марс колись прикрашали річки? Вирішальним доказом цього є наявність давніх алювіальних відкладень, які характерні для водних процесів і можуть бути виявлені через топографічні особливості, як-от каньйони та темні лінії на марсіанській поверхні.

Марсохід виявив відкладення водного потоку у формації Керолін Шумейкер у кратері Гейла, пов’язані з чіткими особливостями рельєфу, такими як круті схили, уступи та виходи на поверхню. Провідний автор дослідження Бенджамін Карденас припускає: «Скельні утворення, виявлені Curiosity у кратері Гейла, цілком імовірно, є залишками давніх русел рачок».

Щоб оцінити, як утворилися ці скельні особливості, і зрозуміти, як часто такі структури можуть зустрічатися в марсіанських кратерах, Карденас і його колеги розробили числову модель, яка імітує водну ерозію на Марсі протягом тривалого періоду. Ця модель побудована за допомогою комп’ютерних програм, створених на базі супутникових знімків поверхні Марса, знімків Curiosity та 3D-сканування шарів осадових порід з-під морського дна Мексиканської затоки. Моделювання продемонструвало, що водна ерозія на Марсі може створювати скельні форми рельєфу, дуже схожі на ті, які спостерігав Curiosity в кратері Гейла.

Дослідницька група дійшла висновку, що круті схили, уступи та виходи, помічені марсоходом NASA, можуть слугувати індикаторами давніх водних покладів у марсіанських кратерах. Це відкриття дозволяє припустити, що такі структури можуть існувати в більшості марсіанських кратерів, а це означає, що у минулому Марс мав значно розгалуженішу річкову мережу, ніж вважалося раніше. Припущення того, що там колись вирували потічки і ріки, значно підвищує імовірність процвітання на Червоній планеті життя у минулому. Ось такий він Марс-інтриган.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorka@i.ua