№ 45 (22470) четвер 2 листопада 2023 року

Переглядів: 361

Журнал «Time» і зимовий час

У грудні 2022-го американський журнал «Time» виніс на обкладинку портрет Президента України Володимира Зеленського як людини року, що втілює дух нації. У номері ж від

30 листопада цього року від торішніх дифірамбів мало що залишилося. Журналіст Саймон Шустер наважився на критику. Як глави нашої держави, так і нашої країни. Критика обережна. Війна триває. Думка американця — не останнє слово в оцінках того, що відбувається на нашій землі та в усьому світі. І все ж…

Переглядів: 363

Газета йде в люди

І серед війни та горя відбуваються події, що вселяють надію. У рамках проєкту Міжнародної Ради досліджень та обмінів IREX читачі мають можливість щотижня безкоштовно отримувати «Чорноморські новини» у семи громадах області.

В Одесі газету можна отримати у бібліотеках ім. І. Франка, ім. Е. Багрицького, ім. М. Грушевського, ім. К.Паустовського та у книгарні-кав’ярні на Катерининській, 77.

Переглядів: 344

Тарас КРЕМІНЬ: Українська мова — це маркер свободи і реальної боротьби

Україна переживала багато хвиль захоплення та інтересу до своєї мови, культури, традицій. У 20-х — на початку 30-х років минулого століття — доба українізації, коли на арену вийшли молоді талановиті поети, драматурги, літературні критики, далі — блискуче покоління шістдесятників, початок 90-х — це відновлення української незалежності, яке принесло розуміння мови як ключового елементу української ідентичності.

Після початку Великої війни ми маємо рекордні, тектонічні зміни: більшість громадян України надає перевагу українській мові, а «мовні» права вважає одними з критичних факторів власної людської гідності та активно реагує на їх порушення.

Переглядів: 381

Форс-мажорна передплата

Так, нинішня передплатна кампанія — форс-мажорна. Лише зараз, у перший день листопада, а не із вересня, як щороку, непоборна сила в особі «Укрпошти» таки дала їй старт.

Утім, як і завжди, на своїх, монополістських, а не партнерських умовах, без урахування проблем і щонайменших інтересів друкованих ЗМІ та їхніх читачів. Мовляв, ми так повеліли, бо нам так вигідно, а ви — можете чи не можете (то вже ваші клопоти) — виконуйте нашу волю. Відтак, з-поміж іншого, вартість доставки газет-журналів підвищили вдвічі, а ціну за оформлення передплатного абонемента на місяць заправили таку ж, як і на весь рік — 15 гривень.

Переглядів: 344

РПЦ — не церква, а держструктура рф

Давайте зізнаємося: скільки б нам з вами не було років, але ми всі або читали, або дивилися казкову епопею про Гаррі Поттера. Хтось сам, хтось, трохи старіший, за компанію з дітьми, тож, як то кажуть, усі ми в курсі. Пригадуєте, що таке горокракси? Це такі магічні артефакти, в яких заховано шматок душі чорного мага. І доки десь зберігається бодай один горокракс, чорного мага, по суті, неможливо вбити — темна душа знову й знову повертатиметься з того світу, зло нескінченно відроджуватиметься, аж доки не будуть знищені всі його горокракси.

До чого це я раптом про казочки? А до того, що Верховна Рада нарешті у першому читанні ухвалила закон, який є першим кроком до заборони в Україні так званої російської церкви. Це рішення, якщо його вдасться довести не просто до другого читання, а й до ефективного виконання, належить до найбільш історично значущих подій сьогодення — не часового масштабу цієї війни, не масштабу доби незалежності, а, щонайменше, масштабу останніх чотирьох століть.

Переглядів: 322

Очі в очі, а не зверху вниз

Вікторія Волошина, психологиня відділення персоналу та психологічного забезпечення 4-го державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС України в Одеській області (на знімку), недавно побувала у Києві, де взяла участь у тренінгу з етичної взаємодії та комунікації з особами, які мають різні види порушень здоров’я. За її словами, це навчання дуже важливе, актуальне, оскільки кількість осіб з різними видами інвалідності постійно зростає.

Заняття відбулося в рамках проєкту «Сприяння безпеці людей в Україні шляхом реагування на багатовимірну кризу, спричинену війною» за сприяння уряду Японії. Набуті знання й навички стануть корисними в роботі з людьми з інвалідністю і сприятимуть уможливленню їхньої безпеки та добробуту в сучасному світі, впевнена Вікторія. Тому й вирішила поділитися почутим-засвоєним зі своїми колегами, запросивши до розмови й голову Одеського регіонального осередку ГО «ВО Союз осіб з інвалідністю України» Надію Лєнц.

Переглядів: 290

Історія, що стала досвідом

Українська повстанська армія заклала традицію спротиву агресору — так вважають 70% учасників соціологічного опитування, проведеного Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва та Київським міжнародним інститутом соціології протягом вересня-жовтня 2023 року.

Респондентам поставили кілька запитань, щоб визначити сприйняття та рівень обізнаності україн-ців про УПА та її генерала Романа Шухевича.

Переглядів: 309

Свято одеських лютеран

28 – 29 жовтня у приміщенні Одеського кафедрального собору Німецької євангелічно-лютеранської церкви України (вул. Новосельського, 68) відбулися урочисті заходи, присвячені 220-річчю заснування громади Святого Павла у нашому місті.

У рамках святкувань пройшла всеукраїнська науково-практична конференція «Церква і віра як життєва позиція вільної людини», на якій було розглянуто широке коло питань, пов’язаних з особливостями історичного розвитку лютеранства й одеської німецької громади зокрема, обговорено культурні та релігійні аспекти протестантизму, проаналізовано філософські й теологічні питання, що стосуються глибинних смислів існування сучасної людини, а також теми германістики та мовознавства.

Переглядів: 340

Нові грані рідного слова

День української писемності та мови цьогоріч уперше відзначили 27 жовтня, але як і завше — в день пам’яті преподобного Нестора Літописця. До цієї дати на Одещині відбулася сила-силенна цікавих, розмаїтих за формами заходів — уроків, лекцій, флеш-мобів, конференцій, фестивалів.

Але переважна більшість учасників всіх цих заходів (і, звичайно, не лише вони) були об’єднані під час написання Диктанту єдності. Авторкою тексту стала українська поетка і перекладачка Катерина Калитко. Начитував диктант актор Олексій Гнатковський, який зіграв Івана Довбуша у фільмі «Довбуш».

Переглядів: 321

Щоб вік не став діагнозом...

У нашому суспільстві ще з радянських часів побутує стереотип, що жінка після 45 років приречена на хвороби — для неї «все пропало, життя закінчилося». Але ж у цивілізованих країнах ми бачимо багато жінок, ікон стилю, яким далеко за 80. Вони ведуть активне життя, радіють йому та зовсім не виглядають виснаженими.

Щоб поважний вік був у радість, необхідно максимально підготувати своє тіло. Як це зробити — розповідає відома українська лікарка-дієтологиня Оксана СКИТАЛІНСЬКА.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net