Переглядів: 349

Біомаркери довголіття

Шведські вчені провели одне з наймасштабніших досліджень, присвячених старінню, і визначили конкретні біомаркери, характерні для довгожителів, а ще дізналися, якими були їх значення у людей, що дожили до 100 років.

Відомі дослідження довгожителів часто-густо ґрунтуються на невеликій вибірці й фокусуються лише на певній групі осіб, наприклад, виключають тих, хто мешкає в будинках для людей похилого віку. Науковці з Каролінського інституту (Швеція) вирішили підійти до питання серйозніше і представили дослідження, в якому брали участь близько 44 тисячі шведів, що мешкають у різних умовах. Результати опубліковані у журналі Gero Science.

Усі учасники, що проходили медичні обстеження, були віком від 64 до 99 років, повідомляє «Всесвіті» (https://vsviti.com.ua). За показниками їхнього здоров’я спостерігали впродовж 35 років. З’ясувалося, що 1224 з них (2,7 відсотка) дожили до столітнього віку, переважна більшість (85 відсотків) виявилася жінками.

Учені простежили за показниками крові учасників та 12 біомаркерами, які, як показали попередні дослідження, пов’язані зі старінням та передчасною смертю. Так, біомаркером, що асоціюється із запаленням, стала сечова кислота — продукт життєдіяльності організму, пов’язаний із перетравленням певних продуктів.

Дослідники також розглянули маркери, пов’язані з метаболічним статусом, рівнем холестерину та глюкози в крові, що корелюють з роботою печінки (аланінамінотрансфераза та аспартатамінотрансфераза — АЛТ та АСТ), креатиніну, який асоці-юється з функцією нирок, фальмафатуму, альбуміну та дегідрогеназу, а ще рівень заліза та маркери, пов’язані з анемією.

З’ясувалося, у тих, хто дожив до столітнього віку, починаючи із 60 років, як правило, були нижчі рівні глюкози, креатиніну та сечової кислоти. Хоча середні значення з більшості біомаркерів у довгожителів і решти учасників дослідження істотно не відрізнялися, у перших рідко спостерігалися надзвичайно високі або низькі їх значення. Скажімо, лише в дуже небагатьох довгожителів рівень глюкози сягав 6,5, а креатиніну перевищував 125.

Вивчаючи конкретні біомаркери, пов’язані з довголіттям, науковці з’ясували: всі 12 із них, за винятком АЛТ та альбуміну, показали, що людина з певною ймовірністю доживе до 100 років. Причому навіть після врахування поправки на вік, стать і наявність різних захворювань.

Найменші шанси відсвяткувати столітній ювілей виявилися у тих, хто мав дуже низькі рівні загального холестерину та заліза, а також серед тих, у кого, навпаки, були підвищені рівні глюкози, креатиніну, сечової кислоти та показники роботи печінки. Це означає, що різні біомаркери по-різному впливали на довготривале проживання. Вчені вважають: навіть якщо виявлені відмінності не дуже значні, все одно існує потенційний зв’язок між метаболізмом і тривалістю життя. Розумно також припустити, що харчування та вживання алкоголю таки впливають на довголіття.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

  • на 1 місяць — 50 грн.
  • на 3 місяці — 150 грн.
  • на 6 місяців — 300 грн.
  • на 12 місяців — 600 грн.
  • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

  • на 1 місяць — 40 грн.
  • на 3 місяці — 120 грн.
  • на 6 місяців — 240 грн.
  • на 12 місяців — 480 грн.
  • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net