Переглядів: 361

«Осінній салон» Михайла Жука

2 жовтня сповнилося 140 років від дня народження М.І. Жука. З цієї нагоди в Золотій залі Одеського літературного музею (ОЛМ) відбулася презентація проєкту «Михайло Жук — вісник Відродження», ініційованого Музеєм сучасного мистецтва Одеси (МСМО) і здійснений за підтримки Українського культурного фонду (УКФ). Він має чотири складові: однойменну літературно-художню виставку в Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького, онлайн-каталог, друк репринтних видань Жука-літератора і реконструкцію його керамічних виробів.

У лаконічному вітальному слові промоутер проєкту, директор МСМО Семен Кантор акцентував увагу на його масштабності, розширенні кола партнерів і важливій ролі УКФ у втіленні задуму. Учасників проєкту представила його координаторка і ведуча програми Марина Марухнич.

Одне з центральних місць амбітного задуму посідала виставка. Її кураторкою виступила провідний науковець Національного художнього музею України (НХМУ) Олена Кашуба-Вольвач, спілкування з якою велося в онлайн-режимі. Що мене особисто порадувало, то це утвердження незаперечного факту: кожен серйозний дослідник творчості Жука врешті-решт відкриває для себе, що, крім символізму, ар-нуво чи конструктивізму, художник розвивав ще один модерний стиль — ар-деко у його радянському варіанті. До такого висновку прийшов автор цих рядків, працюючи над каталогом, цю думку, як з’ясувалося, ще у своїй дисертації висловлювала Ольга Школьна і цю тепер уже аксіому озвучила згадана Олена Кашуба-Вольвач. Причому це стосується як живопису, окремих зразків шрифтової графіки, так і кераміки митця середини 1920-х. Зазначу, що для Михайла Івановича цей стиль не був штучним, запозиченим, а закономірно витікав із логіки його стилістичних пошуків на стику модерну та конструктивізму.

Окрасою виставки стали авторські репліки керамічних творів Михайла Жука, виконані провідною керамісткою та дослідницею його творчості у цій царині Оленою Жерновою (Одеса). Про репринтні видання творів письменника і художника йшлося у виступі Олени Яворської, завідувачки відділу науково-експозиційної роботи ОЛМ, яка відома своїми ґрунтовними публікаціями про Жука-літератора, зокрема на сторінках альманаху «Дім князя Гагаріна».

Блискучим спічем привітала присутніх наша київська гостя, директорка ВД «Антиквар» і головна редакторка однойменного журналу Анна Шерман — давня партнерка МСМО. Саме на базі цього видавництва було підготовлене репринтне видання творів письменника в рамках нинішнього проєкту. Про невмирущу справу Михайла Жука йшлося у привітанні багаторічного викладача художнього коледжу, провідного кераміста, заслуженого художника України Бориса Бєлова.

Від себе як автора посібника хочу ще раз подякувати за підтримку і співпрацю усіх причетних до видання онлайн-каталогу: команді МСМО (персонально Семенові Кантору, Любові Заєвій, Майї Димерлі, Марині Марухнич), НХМУ, Одеській національній науковій бібліотеці, Одеському літературному музею, Чернігівському літературно-меморіальному музею-заповіднику Михайла Коцюбинського і Чернігівському, Запорізькому та Херсонському обласним художнім музеям. Окрема подяка онуці художника Наталії Ловейко-Жук, колекціонерам Тарасові Максим’юку, Віталієві Лісничому, Антонові Маркову, Олені Яворській та Анні Голубовській. Нині робота над каталогом вступила в завершальну стадію, а це означає, що попереду нові презентації та зустрічі.

«Осінній салон» Михайла Жука у стінах ОЛМ ще матиме продовження, адже на кінець жовтня тут запланована виставка про його літературну творчість (кураторка — О.Л. Яворська), на якій будуть презентовані рукописи та видання письменника з фонду музею. Експозицію доповнять керамічні вироби 1933—1946 років зі збірки онуки митця Наталії Ловейко-Жук — рідкісні зразки тарілок і блюд, майже невідомі публіці, а також графічні й живописні твори художника з одеських приватних колекцій.

У суголоссі з львівською виставкою така ініціатива «літмузейників» дозволить скласти досить повне уявлення про митця і стимулюватиме подальше вивчення та популяризацію його спадку. Бо, як переконали реконструкції сервізів Олени Жернової за ескізами Михайла Жука, які теж включені в експозицію, творчість «вісника Відродження» аж ніяк не втратила своєї свіжості й актуальності.

Володимир КУДЛАЧ,
учасник проєкту.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

  • на 1 місяць — 50 грн.
  • на 3 місяці — 150 грн.
  • на 6 місяців — 300 грн.
  • на 12 місяців — 600 грн.
  • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

  • на 1 місяць — 40 грн.
  • на 3 місяці — 120 грн.
  • на 6 місяців — 240 грн.
  • на 12 місяців — 480 грн.
  • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net