Переглядів: 295

Полум’яні поселенці Тузлівських лиманів

Знаний фахівець своєї справи, патріот нашої землі, незламний борець за збереження екологічного спадку Одещини, доктор біологічних наук, професор, науковий журналіст Іван Русев, чиє ім’я нерозривно пов’язане з Національним природним парком «Тузлівські лимани», з початку повномасштабного вторгнення росії в Україну веде на своїй фейсбук-сторінці щоденник. «ЧН» уже друкували дещо з тих нотатків, сповнених щирою любов’ю до рідного краю, передусім — до його біорозмаїття, і справедливою ненавистю до ворогів, як зовнішніх, так і внутрішніх, котрі хочуть загарбати все, що можуть загарбати, а те, що не можуть, — просто знищити.

Нижче — один із нещодавніх записів, 578-й. Як завжди, він щедро проілюстрований світлинами нашого природного багатства (усіх фото в газеті, звісно, не вмістити, як і не передати їх різнобарвну красу, а відтак — заходьте на сторінку пана професора, щоб насолодитися сповна). Герої Іван Русева — пернаті, пухнасті, з лускою і без, як і кожен з нас, українців, потерпають від обстрілів, переживають стреси, втрачають свої оселі, гинуть…

«Під час жорстокої війни сталося диво і народилося «полум’я» в українському національному природному парку, — пише Іван Русев. — Сьогодні, у 3504-й день від початку російсько-української війни, у 578-й день від початку героїчного протистояння українського народу повномасштабному воєнному вторгненню рашистів, варвари продовжують нищити нашу землю. Божевільні мутанти-загарбники не вміють цінувати ані природу, ані культуру, ані вільних людей.

А проте, під час війни у Національному природному парку «Тузлівські лимани» цього літа почало народжуватися диво. Вперше в Україні фламінго (з латині «фламма» — полум’я) в кількості 570 дорослих птахів у воєнний час 2023-го вирішили прожити з весни до осені на Тузлівських лиманах і вивести малят.

Раніше, у 2017-у, вони вперше в Україні намагалися сформувати колонію у Херсонській області, на озері Чурюк, неподалік від Криму, але вивели лише трьох пташенят, доля яких не відома. Під час повномасштабного вторгнення рашистів та окупації Херсонщини птахи покинули тимчасово загарбані території і вибрали Тузлівські лимани.

Вперше птахи-«розвідники» великою зграєю з’явилися у нас у 2021-у. Того року, коли на основних колоніях фламінго на турецькому озері Туз сталася загибель великої кількості пташенят і дорослих птахів. Тоді ми прогнозували, що невдовзі вони обов’язково загніздяться у нас.

Й ось воєнний 2023 рік. Фламінго з’явилися у нашому нацпарку у квітні, а в травні вибрали місце для гніздування на узбережжі лиману Бурнас, біля села Базар’янка. Але там гніздування було невдалим: постійно з’являлися дітлахи, вночі лякали браконьєри, багато домашніх собак — усе це, попри вже збудовані 270 гнізд, змусило птахів залишити це небезпечне місце. Але ми вірили, що вони обов’язково знайдуть інший притулок у нацпарку і виведуть тут цьогоріч пташенят.

Так і сталося. Наприкінці червня фламінго загніздилися в дуже цікавому місці — на межі великих лиманів Шагани та Алібей. І ось у вихідні нам, працівникам нацпарку та його друзям, вдалося провести кільцювання пташенят. У цьому нам допомогли Українське товариство охорони птахів та Український центр кільцювання птахів. Це великий успіх: «тузлівські» фламінго під час війни вивели 192 пташенят. До речі, серед дорослих є особини з кольоровими кільцями Франції, Туреччини та Іспанії.

Сподіваємося, що після Перемоги багато українців зможуть приїхати у наш нацпарк і подивитися на це диво природи — рожеві фламінго.

Для патріотів України скажу по секрету, що ми готували бойових фламінго, аби вони долучилися до Перемоги над варварами.

А зараз, будучи голосом безголосої природи, я, як і багато моїх колег та друзів в Україні й за кордоном, борюся і боротимуся і за природу, і за мою країну Україну до переможного кінця. Україна обов’язково відродиться!

Ми разом із безстрашною українською армією, кожен, як може, повинні захищати свою землю від віроломних варварів — російської імперії зла.

«Борітеся — поборете, вам Бог помагає!».

Слава Україні, Слава українському народу!».

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net