№ 41 (22466) четвер 5 жовтня 2023 року

Переглядів: 287

Європа: ми будемо боротися

Кінець вересня — початок жовтня у Києві означився двома, без перебільшення, масштабними подіями, на які навіть в умовах Великої війни ще вчора годі було й мріяти. Достатньо на них подивитися, вникнути в зміст…

28 вересня — практично одночасні візити генсека НАТО Єнса Столтенберга, міністрів оборони Великої Британії Гранта Шеппса та Франції Себастьяна Лекорню.

Переглядів: 277

Український туз у рукаві

Головна перевага світових демократій — вибори, теоретична здатність громадян змінювати уряди та політичний курс держав. Головний недолік світових демократій — вибори. Не варто, мабуть, прелічувати способи, які перетворюють виборчий процес на махінацію навіть без прямого насильства. Таких способів у чинної влади — багато. А в період гострих криз «тузи у рукаві» ненадовго з’являються і в опозиції. Гріх цю карту не розіграти негайно.

Посваритися з друзями легко, а помиритися — важко

З початком російської війни проти нашої країни «українська карта» стала непобитим козирем, «тузом у рукаві» більшості гравців на політичній карті світу. Навіть тих, хто не знає, на якому континенті Україна знаходиться. Ще вчора прихильники негайних переговорів із кремлем відставали у рейтингах, а сьогодні ті, хто обіцяв скоротити або зняти з порядку денного допомогу українській державі (випадок Словаччини), святкують перемогу та формують уряди.

Переглядів: 297

Бюджет третього року війни

Системне бачення Юлії Тимошенко

На розгляд парламенту подано проєкт бюджету на наступний, 2024 рік. Це важлива для життя країни подія. Ухвалення бюджету під час війни вимагає від депутатів різних фракцій максимальної уваги та відповідальності. Адже від того, яким буде головний фінансовий документ країни, залежатиме все: фронт, тили, економіка загалом і життя кожної української родини зокрема. Держбюджет має стати справжньою «фінансовою конституцією», необхідною передумовою перемоги України.

На жаль, поданий на розгляд депутатів проєкт не виправдав сподівань: він є непрофесійним, незбалансованим і навіть корупційним. Знехтувано найважливішим для перемоги — оборонним бюджетом. Так, на 68 млрд грн зменшено фінансування Міністерства оборони і на 91 млрд грн урізано видатки на розвиток й модернізацію озброєнь.

Переглядів: 234

Розстріл Небесної Сотні: справа — у суді

Держбюро розслідувань (ДБР) завершило розслідування масштабної справи щодо колишнього керівництва держави за організацію розгону та розстрілів демонстрантів 18 — 20 лютого 2014 року, обвинувальний акт направлено до суду.

У повідомленні ДБР підкреслюється, що у вчиненні цих злочинів обвинувачуються члени злочинної групи — колишні високопосадовці: президент, міністр і заступник міністра внутрішніх справ, голова і перший заступник голови СБУ — керівник Антитерористичного центру, міністр оборони, начальник головного управління — командувач внутрішніх військ МВС, в.о. начальника ГУ МВС у Києві, заступник начальника ГУ МВС — начальник міліції громад-ської безпеки та командир ПМОП «Беркут» при ГУ МВС у Києві.

Переглядів: 303

Ірма ВІТОВСЬКА: Мова — це наш кордон

«Це для України остання війна. Ми переможемо», — впевнена Ірма Вітовська, українська акторка, волонтерка, громадянська діячка. Вона зізнається: не очікувала, що комедія на двох акторів «Як виростити чоловіка в домашніх умовах» матиме такий шалений успіх у глядачів.

Саме про те, чому, як з’ясувалося, і в час війни українці потребують театру і кіно? Що саме має запит і чому? А ще — про культуру у час війни загалом, про українську мову і небажання деяких російськомовних українців розмовляти українською, про те, як вона відчуває свого глядача — у розмові з Ірмою Вітовською для «Радіо Свобода» (https://www.radiosvoboda.org).

Переглядів: 308

Друге повернення

Якось так несподівано в Одесу повернулася із небуття, із забуття-непам’яті її невизнана свого часу донька і цілком можлива у майбутньому гордість Анна Яблонська…

У неокрайому безмірі мистецького центру Віри Холодної, який своїми розмірами (а того вечора — ще й нечисленністю, властиво, публіки, що мала би все-таки заповнити цей простір) нагадував ангар без літака, могло б навіть видатися, що от зараз ці такі прихильні до нас гості, зобачивши цю дрібку людей, розчаруються та з тієї гіркоти полетять назад у свою Прагу.

Переглядів: 276

«ОКО»: цьогоріч — у Софії

Першого жовтневого дня у столиці Болгарії Софії відбулося урочисте відкриття фестивалю етнографічного та антропологічного документального й ігрового кіно «ОКО», місцем народження якого є м. Болград Одеської області. Уже вчетверте глядачі мають змогу поринути у світ кіно, етнографії та антропології, пізнати звичаї й традиції багатьох народів світу, зрозуміти для себе, хто є сьогодні героєм, зрештою, осягнути, що насправді герої — поруч, що вони серед нас.

Цього року кінофест розширив класичну програму: стрічки змагатимуться за перемогу в міжнародних повнометражних та короткометражних конкурсах, а також у двох національних — українському та болгарському.

Переглядів: 284

Що за степ без хом’яків!

Команда Rewilding Ukraine вже багато років працює над відновленням та оздоровленням Тарутинського степу. Реінтродукція хом’яка звичайного у співпраці з Київським зоопарком допоможе відновити місцеві харчові ланцюги, збільшити біорізноманіття та сприятиме розвитку природного туризму.

Повернення цих тваринок, які колись були поширені у більшій частині Європи, матиме значні переваги для Тарутинського степу, зазначається у публікації на сайті організації (https://rewilding-danube-delta.com/uk).

Переглядів: 290

Пернаті люблять Тилігул

Триває міграція птахів. Масштаби цього процесу не мають аналогів у світі живої природи.

Мігрують пернаті зграями і поодинці, вдень і вночі. Деякі види стартують і, пролетівши кілька тисяч кілометрів на великій висоті, зупиняються для підгодівлі. Інші летять низько над землею і при цьому постійно вишукують корм.

Переглядів: 297

Полум’яні поселенці Тузлівських лиманів

Знаний фахівець своєї справи, патріот нашої землі, незламний борець за збереження екологічного спадку Одещини, доктор біологічних наук, професор, науковий журналіст Іван Русев, чиє ім’я нерозривно пов’язане з Національним природним парком «Тузлівські лимани», з початку повномасштабного вторгнення росії в Україну веде на своїй фейсбук-сторінці щоденник. «ЧН» уже друкували дещо з тих нотатків, сповнених щирою любов’ю до рідного краю, передусім — до його біорозмаїття, і справедливою ненавистю до ворогів, як зовнішніх, так і внутрішніх, котрі хочуть загарбати все, що можуть загарбати, а те, що не можуть, — просто знищити.

Нижче — один із нещодавніх записів, 578-й. Як завжди, він щедро проілюстрований світлинами нашого природного багатства (усіх фото в газеті, звісно, не вмістити, як і не передати їх різнобарвну красу, а відтак — заходьте на сторінку пана професора, щоб насолодитися сповна). Герої Іван Русева — пернаті, пухнасті, з лускою і без, як і кожен з нас, українців, потерпають від обстрілів, переживають стреси, втрачають свої оселі, гинуть…

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net