Переглядів: 299

Поет із чорноморської Твердині

Добре запам’яталося, як украй здивувала відсутність у першому шкільному довіднику з народознавства етнокультурного, світоглядноцентричного поняття море. Чому натоді — у середині останнього десятиріччя минулого століття — троє авторів посібника припустилися скандального огріху? Невже вони не могли знайти переконливу підказку у фольклорних і пісенних джерелах? І як можна забути про море як образ історії, національно-світоглядну складову в універсумі творчості Тараса Шевченка?!

За таких обставин осінила ідея створення першої, пілотної антології української морської поезії — від родоначальника поетичної мариністики в новій літературній епосі Шевченка і до фінішу календарного міленіуму. Моя філологічна освіта, професійна озброєність літератора підказала логістику розвитку традиції знаковими постатями ХІХ століття Пантелеймона Куліша, Івана Франка, Павла Грабовського, Степана Руданського, Лесі Українки, Христі Алчевської. Далі треба було дослідити вітчизняне і діаспорне писемне «мореплавство» буремного ХХ віку.

2004 року книга побачила світ в одеському видавництві «Маяк» і включала твори 150 авторів різних епох і поколінь. 2007-го у двотомній «Літературознавчій енциклопедії» (укладач Юрій Ковалів) окремою статтею зафіксована як вартісна складова у ментально-світоглядній характеристиці українства.

У 1999 році Дмитрові Кременю була присуджена Державна премія імені Т.Г. Шевченка — першому з поетів щедрого талантами українського Причорномор’я. Це стало визнанням неперебутньої цінності його лірико-філософської, публіцистично загостреної творчості, зокрема й мариністичного вектора і змісту. Скажемо так: Кремінь став членом потужної залоги південної поетичної класики пліч-о-пліч з Борисом Нечердою, Тарасом Федюком, Анатолієм Кичинським.

21 серпня Дмитрові Дмитровичу виповнилося б 70 років. Він помер 25 травня 2019-го і похований у Миколаєві, що став неприступною твердинею для рашистів, і де пройшло усе багатогранне творче життя. Зустрінемо цю дату добіркою віршів поета, візьмемо з полиць котрусь із книг з невщербним прізвищем на обкладинці.

І все зробимо, щоб миколаївські суднобудівники найскоріше відправили в плавання по Дніпру і по Чорному морю корабель з назвою «Дмитро Кремінь» (вірш-мрія «Не я пишу — це мною пише Бог»).

А щоб наблизити українську Перемогу, додамо свій рядок-наказ у прикінцевому вірші добірки: «Треба битись, щоб жила — вона!».

Слава Україні!

Слава українському поетичному Слову!

Анатолій ГЛУЩАК.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net