Переглядів: 1158

Хто у «Добробат»?

Уже понад півтора року триває велика й жорстока війна. Ворог регулярно обстрілює не лише прикордонні області — від ракетних атак потерпає вся Україна. Сумщині особливо не пощастило: тут із перших днів повномасштабної агресії точилися криваві бої, тут чи не найбільше в Україні зруйнованих будинків.

За даними Сумської ОВА, станом на 1 липня внаслідок збройної агресії російської федерації на території області пошкоджень зазнали 5328 будівель та споруд. До реєстру вже внесені відомості щодо руйнувань 4817 об’єктів, з яких 4348 житлових (3243 будинки та 1105 квартир). Через безперервні обстріли військами рф прикордонних громад кількість знищених і покалічених осель невпинно зростає. Люди змушені жити у підвалах, гаражах, клунях. Але ж зима уже не за горами…

Нині Сумщина, попри все, активно відбудовується. І за бюджетні кошти, і з допомогою донорів. Пріоритетом для влади є відновлення критичної інфраструктури: об’єктів енергетики, водопостачання, мостів. Причому під час відбудови дбають про підвищення рівня захисту будівель для протистояння потен-ційним атакам. Відновлення житла — на другому місці. За словами очільника ОВА Тараса Шевченка, в області відбудували вже близько 260 багатоповерхівок. Переважно на території Охтирського району, який найбільше постраждав від бойових дій.

Щодо приватних осель, то коштом ухваленої торік урядом державної програми потерпілим надаються будівельні матеріали. Але що робитиме з цеглою самотня бабуся або ж людина з інвалідністю? І тут на допомогу приходить «Добробат» — добровольчий будівельний батальйон, який береться за відновлення житла та об’єктів соціальної інфраструктури на деокупованих територіях.

ГО «Добробат» була створена Віктором Андрусівим і В’ячеславом Смирновим ще у квітні 2022 року. Вона зосереджується на первинній відбудові пошкоджених будівель. Першочергове завдання — швидке відновлення зруйнованих дахів, ремонт побитих вікон, підмурування пошкоджених стін.

Сумська команда

Олексій Клюєв (на знімку) одним із перших став допомагати у відбудові зруйнованих будинків ще у квітні минулого року, сьогодні він — керівник сумського «Добробату».

— Ми — група волонтерів різного віку, різних професій. Усі зайняті, адже волонтерство не звільняє від основної роботи. Наш кістяк — два десятки осіб, хоча загалом через сумський «Добробат» пройшло за цей час близько 150 людей. Бажаючі приходять до нас через наш сайт або ж через знайомих — працює «сарафанне радіо». Так само через сайт потерпілі можуть подати заявку про допомогу. Ми визначаємо обсяг роботи, формуємо команду на виїзд із числа добровольців і їдемо працювати на об’єкт, — розповідає пан Олексій.

Для добровільних помічників організовують транспорт, харчування. Виїжджають вони на об’єкт зазвичай на вихідні, як уже мовилося, переважно в Охтирський район, який постраждав найбільше. Працюють, звісно, безкоштовно.

Один із напрямків роботи «Добробату» — розбирання завалів, очищення території від сміття, другий — ремонт дахів та стін, встановлення вікон.

Жінок, природно, менше, ніж чоловіків. І хоча демонтаж напівзруйнованих будівель потребує чималої фізичної сили, жінки працюють нарівні: чистять цеглу, прибирають сміття, розбирають дрібні завали.

У партнерстві з владою, фондами і ДСНС

Один із партнерів «Добробату» — ДСНС.

— Вони розміновують, ми одразу ж розбираємо завали, — каже Олексій Клюєв.

Спілкуємося з ним на привокзальній площі Тростянця, де практично не залишилося нічого «живого». Лише один п’ятиповерховий будинок стоїть, мов символ незламності, почорнілий від диму, але цілий. Він встояв, попри ракетні удари та бомбардування.

— Перекриття тут міцні, тріщин нема. Міська влада збирається його відновлювати, адже тут 60 квартир, мешканці яких зараз перебувають у готелі, — розповідає Олексій. — Ми зайшли туди з лопатами та відрами й очистили будинок — шар попелу сягав пів метра. Почали з першого поверху. Виносили будівельне сміття, потім зробили жолоб і спускали його з вікон. Очистили внутрішній простір від того, що згоріло, а згоріло все. Ми працювали впродовж двох місяців і вивезли понад 500 тонн сміття та попелу.

Місцева влада надає волонтерам комунальний транспорт: вантажівки, за потреби — навантажувачі, пальне, допомагає будівельними матеріалами, забезпечує харчування. Чиновники діляться з «добробатівцями» адресами, де потрібна допомога.

— Коли територію деокупували, пошкодження-руйнування задокументували. На кожне домогосподарство розрахували потребу у будматеріалах. Згід-но з актами виділялися деревина, вікна, метал, цемент. Ми тісно співпрацюємо з місцевою владою. Будівельні матеріали, а також професійні інструменти та обладнання надають різноманітні фонди. Закордонні донори спрямовують свої кошти на відбудову Сумщини. Дуже допомагають уряд Бельгії, Червоний Хрест. Кожен фонд — у міру своїх можливостей, — продовжує Олексій Клюєв.

— Куди діваєте сміття? — запитую в Олексія, адже перш ніж приступити до відбудови, «добробатівці» вивозять тисячі тонн непотребу.

— За домовленістю із владою вивозимо сміття туди, де воно потрібне, де його надалі використовують для засипання ям, вирівнювання доріг.

Соцмережі та навчання

Інформація про можливість скористатися послугами «Добробату» розміщується у Телеграм-каналі, на Фейсбук-сторінці та на офіційному сайті організації.

Оскільки волонтери працю-ють на небезпечних, аварійних об’єктах, для них регулярно відбуваються тренінги з основ будівництва і демонтажу. Адже професійних будівельників серед «добробатівців» — одиниці.

Роботи у хлопців та дівчат багато, але вони не скаржаться.

Із командою сумського «Добробату» зустрічаємося у Тростянці, у приватній садибі Івана Буцького, яка колись була охайною і затишною. Посеред двору — те, що залишилось від машини. А на місці добротного будинку після двох влучань — чорні, потріскані стіни. Родина дивом вціліла після бомбардувань, ховаючись у підвалі. Волонтери повністю демонтують дім, складаючи вцілілу цеглу окремо, щоб використати її повторно.

Серед волонтерів — багато молоді. Олексій Клюєв організовує виїзди на зруйновані об’єкти студентів Сумського будівельного коледжу. Він переконаний, що такий досвід для юнацтва дуже важливий.

— На мою думку, це матиме важливе значення для морального виховання. Коли молоді люди на власні очі бачать наслідки війни, вони змінюються і починають розуміти, що відбувається насправді, — зазначає він.

Чималий потенціал має співпраця «Добробату» із Службою зайнятості, яка відряджає людей на відновлювальні роботи.

Роботи у ГО «Добробат» вистачить на всіх, і ще довго будуть потрібні майстровиті руки й гарячі серця, здатні ділитися своїм теплом з іншими.

Одеські адреси відновлення

Наша Одещина з потужними портами, врожайними полями, курортними містами та селами — ласий шматок для окупанта. Мабуть, саме тому нас так «щедро» поливають смертоносним металом з кораблів з акваторії Чорного моря, крилатими ракетами з літаків та «шахедами». Одеса, Затока, Кароліно-Бугаз, Санжійка, Біленьке, Сергіївка, Лебедівка — всі ці благословенні курортні місця ворог намагається перетворити на руїни.

За даними Сергія Жирного, заступника директора департаменту капітального будівництва та дорожнього господарства Одеської ОВА, до системи відновлення України Rebuild внесено 995 пошкоджених в нашій області об’єктів, будівель та споруд. З них — 704 об’єкти житлового фонду, з яких 185 багатоквартирних будинків, 2 гуртожитки (один уже відновлено), 509 осель (411 потрібно оновити, а 14 потребують повної відбудови), 8 господарських будівель (3 вже відновлено, 2 потрібно оновити, а 3 потребують повної відбудови).

Лише за півтора літніх місяці цього року, із 10 червня по 23 липня, внаслідок ракетних обстрілів пошкоджено 264 об’єкти, на яких ще тривають обстеження.

Тільки за один день внаслідок атаки в Одесі було пошкоджено 5000 вікон.

Тобто роботи на Одещині чимало, і робочі руки тут дуже потрібні.

— Особливо бракує своєчасної оперативної підтримки, — зауважує пан Сергій. — Область відбудовується і за бюджетні гроші, і коштом меценатів та донорів.

Ось тут би і згодився «Добробат». Осередки такого волонтерського руху є у Київській, Чернігівській, Сумській, Хар-ківській, Миколаївській, Запорізькій та Херсонській областях. А от на Одещині, на жаль, нема. Переконана, час створити таку організацію і в Одесі, де, поза сумнівом, знайдеться багато людей, готових безкорисливо допомагати іншим.

Ольга ФІЛІППОВА.
Світлина авторки.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net